Mamlakatimiz bo‘ylab bu yil 21 oktyabr sanasi ilk bor O‘zbek tili bayrami kuni sifatida keng nishonlanadi. Maʼlumki, bu haqidagi Qonun 2020 yilning 10 aprel kunidan kuchga kirgandi. Shu bois ham o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 31 yilligi joriy yilda o‘ziga xos mazmun-mohiyat kasb etgan holda har qachongidan ham o‘zgacha ruhda tantana qilinadi.
Ayni vaqtda joylarda mazkur sanaga bag‘ishlab o‘tkazilayotgan qator bayramoldi tadbirlarida dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zlik va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho maʼnaviy boylik, mamlakatimizning siyosiy-ijtimoiy, maʼnaviy-maʼrifiy taraqqiyotida g‘oyat muhim o‘rin egallab kelayotgan buyuk qadriyat ekaniga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi hamda “Taraqqiyot strategiyasi” markazi hamkorligida tashkil etilgan “Qadring baland bo‘lsin, ona tilim!” mavzusida onlayn ko‘rinishdagi xalqaro videokonferensiyada ham tilimizning jahon miqyosida ortib borayotgan nufuzi, o‘zbek tili rivojiga qaratilayotgan yuksak eʼtibor, bu boradagi huquqiy asoslarni yana-da mustahkamlash masalalari diqqat markazida bo‘ldi.
Anjumanda deputatlar, davlat va nodavlat tashkilotlar mutasaddilari, tilshunos olim va ekspertlar, mutaxassislar, AQSH, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkiya va boshqa xorij davlatlarida istiqomat qilayotgan vatandoshlarimiz ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan “Taraqqiyot strategiyasi” markazi ijrochi direktori Eldor Tulyakov o‘z fikr-mulohazalarini quyidagicha bayon etdi:
– 1989 yil 21 oktyabrda, O‘zbekiston hali o‘z mustaqilligini eʼlon qilmay turib ajdodlarimiz uzoq yillar orzu qilib kelgan “Davlat tili haqida”gi Qonunning qabul qilinishi mamlakat suvereniteti sari qo‘yilgan dastlabki dadil qadam edi. Aynan ushbu tarixiy hujjatga ko‘ra, o‘zbek tili mustahkam huquqiy asos va yuksak maqomga ega bo‘ldi.
Keyingi vaqtlarda esa, tilimiz tom maʼnoda davlat tili maqomiga erishib, xalqimizni yangi O‘zbekistonni barpo etishdek ulug‘vor maqsadlarga safarbar etuvchi beqiyos kuch sifatida namoyon bo‘lmoqda. Bosh Qomusimizda qatʼiy belgilab qo‘yilgan “mamlakatda davlat tili o‘zbek tilidir”, degan konstitutsiyaviy tamoyilning amalda taʼminlanayotganini so‘nggi yillarda qabul qilinayotgan qonun hujjatlari misolida ham yaqqol ko‘rish mumkin.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 21 oktyabrdagi “O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni bilan bir qator tashkilotlar qatori «Taraqqiyot strategiyasi» markazining o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun — 21 oktyabr sanasini «O‘zbek tili bayrami kuni» deb eʼlon qilish to‘g‘risidagi taklifi maʼqullangani ham mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jarayonida davlat tilining hayotimizdagi o‘rni va nufuzi tobora yuksalib borayotganidan dalolatdir. O‘zbek tiliga berilayotgan alohida eʼtibordan ruhlanib, yurtimizda faoliyat yuritayotgan ko‘plab diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillari ham turli davralarda aynan o‘zbek tilida so‘zlab, maʼruzalar qilayotganliklarini ham bu boradagi islohotlarimiz samarasi sifatida baholash mumkin.
Shu o‘rinda, Markazimiz tomonidan hamkor tashkilotlar bilan birgalikda davlat tiliga oid qonun hujjatlari ijrosi yuzasidan doimiy monitoring va o‘rganishlar olib borish, aniqlangan kamchilik va muammolarni bartaraf etish bo‘yicha tegishli taklif-tavsiyalar ishlab chiqish, o‘z navbatida, o‘zbek tilini yana-da rivojlantirish va keng targ‘ib etish bo‘yicha milliy va xalqaro maydonda targ‘ibot-tashviqot tadbirlarini muntazam o‘tkazib borishga ustuvor ahamiyat qaratilayotganini taʼkidlamoqchiman.
Videokonferensiyada so‘zga chiqqan Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi raisi Dilorom Fayziyeva, Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Azamat Toshev, AQSHdagi “O‘zbek-Amerika” jamiyati raisi Olim Sharipov, Turkiyadagi turkistonliklarga madaniy va ijtimoiy yordam ko‘rsatish jamiyati raisi Akbar Yassa, Qozog‘iston Respublikasi “Do‘stlik” o‘zbeklar etnomadaniy jamoat birlashmalari raisi Ikrom Hoshimjonov, Tojikiston Respublikasi So‘g‘d viloyati o‘zbeklar maʼnavit-maʼrifat markazi raisi Ilhom Yusupov va boshqalar ham o‘zbek tili millat tafakkurining bebaho xazinasi ekanini eʼtirof etib, ona tilimiz madhiyamiz, bayrog‘imiz va gerbimiz kabi davlatimiz mustaqilligini belgilovchi asosiy ramz ekani, joriy yil 23 sentyabr kuni tilimizning tarixda ilk bor BMTning yuksak minbaridan yangragani xalqimizga cheksiz g‘urur va iftixor baxsh etganiga eʼtibor qaratishdi.
Xalqaro anjumanda ishtirokchilar tomonidan o‘zbek tilining jamiyatimiz hayoti va xalqaro miqyosdagi obro‘sini yana-da oshirish, til sofligini saqlash va boyitish, yosh avlodni ona tiliga hurmat va muhabbat ruhida kamol toptirish, sohaga oid qonunchilikni takomillashtirish va bu borada xalqaro hamkorlikni kengaytirish yuzasidan qator fikr-mulohazalar bildirildi hamda amaliy takliflar ishlab chiqildi.

ЯЗЫК - ОДИН ИЗ ГЛАВНЫХ СИМВОЛОВ ГОСУДАРСТВЕННОЙ НЕЗАВИСИМОСТИ
Впервые в нашей стране 21 октября широко отмечается как День праздника узбекского языка. Как известно, Закон об этом вступил в силу 10 апреля 2020 года. Поэтому 31-я годовщина присвоения узбекскому языку статуса государственного языка в нынешнем году будет отмечаться особо торжественно.
В настоящее время на местах в ходе ряда праздничных мероприятий, посвященных этой дате, особое внимание уделяется тому, что узбекский язык, являющийся одним из древнейших и богатых языков мира, является символом национального самосознания и независимой государственности для нашего народа, его бесценным духовным богатством, и великой ценностью, имеющей чрезвычайно важное значение в общественно-политическом и духовно-просветительском развитии страны.
15 октября 2020 года Министерством иностранных дел, Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Центром «Стратегия развития» была организована международная видеоконференция на тему: «Қадринг баланд бўлсин, она тилим!» («Пусть твоя честь будет возвышенной, мой родной язык!»). На мероприятии поднимались вопросы повышения авторитета нашего языка в мировом масштабе, внимания, уделяемого развитию узбекского языка, дальнейшего укрепления правовых основ в этом направлении.
В мероприятии приняли участие депутаты, представители государственных и негосударственных организаций, ученые языковеды и эксперты, специалисты, соотечественники, проживающие в США, Казахстане, Таджикистане, Турции и других зарубежных странах.
Выступивший на мероприятии исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков рассказал о важности празднования этого дня:
– Принятие 21 октября 1989 года Закона «О государственном языке», о котором наши предки мечтали долгие годы, пока Узбекистан еще не провозгласил свою независимость, стало первым шагом к укреплению суверенитета страны. Согласно этому историческому документу, узбекский язык получил прочную правовую основу и высокий статус.
В последнее время наш язык в буквальном смысле обретает статус государственного языка и проявляется как непреходящая сила, мобилизующая наш народ на такие грандиозные цели, как создание нового Узбекистана.  Законодательные акты, принятые в последние годы, наглядно демонстрируют, что принцип «государственным языком в стране является узбекский язык», прописанный в Конституции, практически обеспечен.
Как известно, 21 октября 2019 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка». Примечательно, что Указом было одобрено предложение Центра «Стратегия развития», среди ряда организаций, о том, чтобы объявить 21 октября «Днем праздника узбекского языка», в котором узбекскому языку был присвоен статус государственного языка. Это, в свою очередь, свидетельствует о растущей роли и авторитете государственного языка в жизни нашей страны в процессе проводимых реформ. Воодушевленные особым вниманием, уделяемым узбекскому языку, представители дипломатического корпуса и международных организаций, действующих в нашей стране, также в разное время выступали и докладывали на узбекском языке, что можно расценивать как результат наших реформ в этом направлении.
В этой связи хотелось бы отметить, что наш Центр совместно с партнерскими организациями придает большое значение проведению постоянного мониторинга и изучения исполнения законодательства о государственном языке, разработке соответствующих предложений и рекомендаций по устранению выявленных недостатков и проблем, регулярному проведению на национальной и международной арене пропагандистских мероприятий по дальнейшему развитию и широкой пропаганде узбекского языка.
В ходе видеоконференции с докладами выступили председатель комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям Дилором Файзиева, заместитель председателя комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами Азамат Тошев, председатель узбекско-американского общества в США Олим Шарипов, председатель общества культурной и социальной помощи туркестанцам в Турции Акбар Ясса, председатель узбекского этнокультурного общественного объединения «Дустлик» Республики Казахстан Икром Хошимжанов, председатель духовно-просветительского центра узбеков Согдийской области Республики Таджикистан Илхом Юсупов и другие. Выступавшие отметили, что узбекский язык является бесценной сокровищницей национального мышления и наш родной язык, как гимн, флаг и герб являются основными символами, определяющими независимость нашего государства, и что 23 сентября 2020 года впервые в истории наш язык прозвучал с высочайшего трибуны ООН, что вызвало в нашем народе безграничную гордость.
В ходе международного мероприятия участники высказали ряд мнений и практических предложений по дальнейшему повышению имиджа узбекского языка в обществе и на международном уровне, сохранению и обогащению чистоты языка, воспитанию молодого поколения в духе уважения и любви к родному языку, совершенствованию законодательства в этой сфере и расширению международного сотрудничества.