Joriy yilning 25-26-sentyabr kunlari Qirg‘iziston Respublikasining poytaxti Bishkek shahrida joylashgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (EXHT) Akademiyasida «Markaziy Osiyoda mintaqaviy transformatsiya» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiya bo‘lib o‘tdi.
EXHT Akademiyasi va Germaniyaning Fridrix Ebert nomidagi Fond tomonidan tashkil etilgan xalqaro konferentsiyada Markaziy Osiyo davlatlari hamda xalqaro tashkilotlar vakillaridan iborat ekspertlar ishtirok etib, Markaziy Osiyoda jadallik bilan ro‘y berayotgan o‘zgarishlar yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini bildirishdi. Jumladan, ushbu konferentsiyada «Taraqqiyot strategiyasi» markazi bo‘lim boshligi Farrux Xakimov «Markaziy Osiyoning iqtisodiy rivojlanishida raqamli iqtisodiyot» mavzusida ma’ruza qildi.
F.Xakimov o‘z ma’ruzasi davomida Markaziy Osiyo davlatlarining iqtisodiy taraqqiyotida samarali raqamlashtirish va axborotlashtirish siyosatining ahamiyati, sohadagi muammolar va istiqbolli loyihalar hamda raqamlashtirish bo‘yicha milliy taraqqiyot strategiyalarini takomillashtirish bo‘yicha takliflarini mintaqa va jahonning yetakchi ekspertlari e’tiboriga havola qildi.
Xususan, ma'ruzachi tomonidan Markaziy Osiyoda raqamli iqtisodiyot va raqamlashtirish sohasida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish maqsadida mintaqa davlatlari o‘rtasida savdo munosabatlari va bojxona hujjatlarini rasmiylashtirishda «elektron hujjatlar» va masofadan ko‘rsatiladigan elektron xizmatlarni keng joriy qilinishi maqsadga muvofiqligi ta’kidlab o‘tildi.
Shuningdek, F.Xakimov xalqaro konferentsiya ishtirokchilariga O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish va axborotlashtirish, jumladan «Raqamli O‘zbekiston – 2030» milliy ctrategiyasi hamda yoshlar va aholini axborot texnologiyalariga o‘qitish bo‘yicha amalga oshirilayotgan «Bir million dasturchi» loyihalari haqida ham batafsil ma’lumot berib o‘tdi.
Amaliy tashabbuslarga boy bo‘lgan konferentsiya yakunida ishtirokchilar tomonidan Markaziy Osiyo mintaqasida sodir bo‘layotgan jarayonlarga nisbatan aniq pozitsiya va yondashuvlarini ishlab chiqishda bu kabi uchrashuvlarning o‘rni g‘oyatda muhimligi e'tirof qilinib, kun tartibidagi masalalar yuzasidan bildirilgan fikr va takliflarni amaliyotga joriy etish yuzasidan chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishga kelishib olindi.

REGIONAL TRANSFORMATION PROCESSES IN CENTRAL ASIA HAVE BEEN DISCUSSED
An international scientific-practical conference on "Regional Transformation in Central Asia" was held on September 25-26 at the Academy of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) in Bishkek, the capital of the Kyrgyz Republic.
The international conference, organized by the OSCE Academy and the Friedrich Ebert Foundation of Germany, was attended by experts from Central Asian countries and international organizations, who expressed their views on the rapid changes taking place in Central Asia. In particular, Farrukh Khakimov, Head of the Development Strategy Centre, spoke at the conference on "Digital Economy in the Economic Development of Central Asia."
In his speech, F. Khakimov drew the attention of leading experts in the region and the world to the importance of effective digitization and information policy in the economic development of Central Asia, problems and promising projects in the field and proposals to improve national development strategies for digitization.
In particular, the speaker noted the need for the widespread introduction of "electronic documents" and remote electronic services in the registration of trade relations and customs documents between the countries of the region in order to develop bilateral and multilateral cooperation in the digital economy and digitization in Central Asia.
F. Khakimov also briefed the participants of the international conference on the development and informatization of the digital economy in Uzbekistan, including the national strategy "Digital Uzbekistan - 2030" and the ongoing project "One Million Programmers" to educate young people and the population on information technology.
At the end of the conference, which was rich in practical initiatives, the participants recognized the importance of such meetings in developing a clear position and approach to the processes taking place in Central Asia and agreed to develop an action plan for the implementation of the ideas and suggestions on the issues on the agenda.