MOLIYA VAZIRLIGI BILAN HAMKORLIKNING YANGI SAHIFASI
«Taraqqiyot strategiyasi» markazi va O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi hamkorligida Vatanimiz mustaqilligining 28 yilligi munosabati bilan, «Mustaqillik – yoshlar taqdirida» mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda «Taraqqiyot strategiyasi» markazi, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi mas’ul xodimlari va yosh mutaxassislar, OAV vakillari qatnashdi.
Tadbirni «Taraqqiyot strategiyasi» markazi rahbari Eldor Tulyakov ochdi va olib bordi.
U o‘zining kirish so‘zida har qanday yurtning jadal rivojlanishi, muayyan yutuqlarga erishishi, xalqning farovon bo‘lishi o‘sha davlatda yoshlar ta’lim-tarbiyasi va kelajagiga beriladigan e’tibor darajasiga chambarchas bog‘liq ekaniga alohida e’tibor qaratib, O‘zbekistonda yoshlar masalasi davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanishi zamirida ushbu tarixiy haqiqat yotganini ta’kidladi.
Parlament tomonidan yoshlarga oid 40 dan ziyod qonun hujjatlari qabul qilinib, 30 dan ortiq xalqaro huquqiy hujjatlar ratifikatsiya qilingani o‘sib kelayotgan avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashning mustahkam huquqiy asosi yaratilganidan dalolatligi qayd etildi.
Shuningdek, tadbirning kirish qismida Moliya vazirining o‘rinbosari Sh.Sharaxmetov ham so‘zga chiqdi.
Davra suhbatida so‘nggi yillarda hayotga tatbiq etilayotgan islohotlar xususida atroflicha fikr almashildi. Jumladan, markaz mutaxassislari tomonidan «2017–2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi»da ushbu yo‘nalishda belgalingan vazifalar va ularning ijrosi xususida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti tomonidan 2018-yil 27-iyunda imzolangan «Yoshlar – kelajagimiz» Davlat dasturi to‘g‘risida»gi Farmon asosida amalga oshirilayotgan loyihalarga ham alohida e’tibor qaratildi.
Prezident tomonidan ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi sa’y-harakatlarni tizimli asosda yo‘lga qo‘yish bo‘yicha 5 ta muhim tashabbusning ilgari surilishi O‘zbekiston tarixida yoshlar ta’lim-tarbiyasi bo‘yicha tamomila yangi bosqichni boshlab bergani ishtirokchilar diqqat markazida bo‘ldi.
Davra suhbatida ishtirok etgan yoshlar bugungi kundagi e’tibor ularning imkoniyatlarini oshirib, davlat va jamiyat ravnaqiga munosib hissa qo‘shishga zamin yaratayotganini qayd etishdi. Faqatgina ulardan to‘g‘ri foydalanish, izlanish va intilish kifoya. Ishtirokchilar yoshlarning faolligini yanada oshirish borasida ham bildirilgan takliflarni muhokama qildilar.
Tadbir so‘nggida «Taraqqiyot strategiyasi» markazi va O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi o‘rtasida memorandum imzolandi.

NEW PAGE IN COOPERATION WITH THE MINISTRY OF FINANCE
On the threshold of the 28th anniversary of the independence of our country, the Development Strategy Center and the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan organized a round table on ‘Independence Is in the Fate of Youth’.
The discussion brought together senior officials of the Development Strategy Center, Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan, young professionals, and media representatives.
It was opened and moderated by the Head of the Development Strategy Center Eldor Tulyakov.
In his opening remarks, he drew attention to the fact that the accelerated development of any country, the wellbeing of the people are inextricably linked with the level of attention paid to the education and upbringing of youth, their future, and that setting the state youth policy as the priority area comes precisely from this historical truth.
The parliament adopted more than 40 laws on youth, ratified more than 30 international legal documents, which proves the creation of a reliable legal foundation for the comprehensive support of the younger generation.
Deputy Minister of Finance Shakhruh Sharakhmetov also spoke in the opening part of the event.
The participants exchanged views on the reforms in recent years. Specialists of the Center provided detailed information on the tasks set in the National Action Strategy on Five Priority Development Areas 2017-2021 with regard to youth policies, and their implementation.
They paid close attention also to the projects that are underway in pursuance of the Presidential Decree ‘On the state program Yoshlar - Kelajagimiz‘ dated June 27, 2018.
President’s five important initiatives on regular action in social, spiritual and educational fields were also highlighted at the meeting, as they have marked a completely new stage in the upbringing and education of young people in Uzbekistan’s chronicles.
The young participants of the round-table discussion emphasized that the attention paid to youth in Uzbekistan has been expanding their opportunities, and motivating them for making a worthy contribution to the development of the state and society. It is enough to apply them robustly, act and strive for the goal. The participants discussed proposals to further increase enthusiasm in the young people.
Closing the event, the Development Strategy Center and the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan signed a memorandum.