MARKAZIY OSIYO IQLIM MULOQOTI: OʻZBEKISTONNING EKOLOGIK BARQARORLIKKA QARATILGAN TASHABBUSLARI
Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishi global ekologik muammolarning biri boʻlib, bu mintaqa xalqlari uchun ham muhim ahamiyatga egadir. Maʼlumki, soʻnggi yillarda iqlim oʻzgarishlari dunyo miqyosida shiddat bilan ilgarilamoqda. Bu kabi oʻzgarishlar nafaqat tabiiy tizimlarga va inson turmush tarziga, balki ijtimoiy-iqtisodiy sharoitlar va sogʻliqni saqlash tizimlariga ham oʻzining katta taʼsirini koʻrsatmoqda. Shu bilan birga, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, kambagʻallikni qisqartirish va barqaror rivojlanishga qaratilgan saʼy-harakatlarga ham toʻsqinlik qiladi. Oʻzbekiston bu muammolarga qarshi kurashish va mintaqaning ekologik barqarorligini taʼminlashga qaratilgan bir qator tashabbuslar bilan chiqmoqda.
Iqlim oʻzgarishi va uning taʼsiri
Iqlim oʻzgarishi boʻyicha Hukumatlararo ekspertlar guruhining (IPCC) xulosasiga koʻra, iqlim xavflari taxmin etilganidan jiddiyroq boʻlishi kutilmoqda. Global isishning kuchayib borishiga moslashish tobora qiyinlashib bormoqda. Hisobotlarda taʼkidlanishicha, dunyoda 3,6 milliard kishi iqlim oʻzgarishiga yuqori darajada duchor boʻlgan hududlarda yashaydi. Shuningdek, zaif hududlarda ekstremal ob-havo hodisalari bilan bogʻliq oʻlim darajasi 15 baravar yuqori boʻlganligi ham eʼtirof etilgan.
Orol fojiasi tufayli Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishlarining salbiy oqibatlari jiddiy darajada sezilmoqda. Mintaqamizda havo haroratining oshishi jahondagi oʻrtacha koʻrsatkichdan ikki baravar koʻpdir. Favqulodda issiq kunlarning soni ikki barobar ortishi va muzliklar maydonining uchdan bir qismi yoʻqolishi kuzatilmoqda. Soʻnggi 30-yilda Markaziy Osiyoda isish surʼati dunyo boʻylab oʻrtacha koʻrsatkichdan yuqori boʻlib, oʻrtacha yillik harorat 0,5 darajaga oshgan. Prognozlarga koʻra, 2085-yilgacha harorat 2,0-5,7 darajaga oshishi kutilmoqda.
Oʻzbekistonning ekologik barqarorlikni taʼminlashga qaratilgan tashabbuslari
Oʻzbekiston atrof-muhit sifatini yaxshilash va ekologik muammolarning salbiy oqibatlarining oldini olish uchun faol saʼy-harakatlarni olib bormoqda. Xususan:
Xalqaro hamkorlik doirasida
Hozirgi vaqtda atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida xalqaro hamkorlik zarurati barcha mamlakatlarning bir-biriga boʻlgan ekologik bogʻliqligining oʻsib borishi bilan belgilanadi. Ozon qatlamining buzilishi, atmosfera va okeanlarning ifloslanishi hamda sayyoramizdagi haroratning koʻtarilishi ekologik xavfli faoliyatga yoʻl qoʻyilgan mamlakatlarga emas, balki butun dunyo hamjamiyatiga oʻz taʼsirini koʻrsatadi. Shu sababli bugungi kunda qator davlatlar Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan ekologik xavfsizlik masalalarida hamkorlikni yoʻlga qoʻygan. Bunday hamkorlik xalqaro hamjamiyat tomonidan umumeʼtirof etilgan qator tamoyillarga asoslanadi. Ular qisman davlatlararo shartnomalar va aktlarda, xalqaro tashkilotlarning normativ hujjatlarida oʻz aksini topgan va, asosan atrof-muhitni muhofaza qilish va bu sohada davlatlar hamda xalqlar oʻrtasidagi hamkorlikni tartibga solishga bagʻishlangan eng muhim xalqaro konferensiyalar qarorlarida umumlashtirilgan.
Aynan shulardan kelib chiqib, Oʻzbekiston iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish uchun mintaqani birlashtirishga qaratilgan muhim iqlim tashabbuslarini faol ilgari surmoqda. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning bu gʻoyalari mintaqa mamlakatlari tomonidan doimiy ravishda qoʻllab-quvvatlanmoqda.
Markaziy Osiyo uchun yagona iqlim kun tartibini shakllantirishning mantiqiy davomi sifatida Oʻzbekiston tomonidan davlat rahbarlarining 5-yigʻilishida iqlim oʻzgarishiga moslashish boʻyicha Mintaqaviy strategiya ishlab chiqish tashabbusi eʼlon qilindi. Bundan tashqari, Oʻzbekiston rahbari ekologiya vazirlari darajasidagi koʻp tomonlama platforma – “Markaziy Osiyo iqlim muloqoti”ni tashkil etishni taklif qildi, u esa, Markaziy Osiyo mamlakatlarining “yashil” rivojlanish yoʻlida integratsiyalovchi boʻgʻin boʻlishi mumkin.
Bundan tashqari, Sh.Mirziyoyev Birlashgan Millatlar Tashkilotining Iqlim oʻzgarishi boʻyicha konferensiyasida (SOP28) ham bir qator takliflarni ilgari surdi. Jumladan, Prezidentimiz Parij shartnomasi doirasida Iqlim oʻzgarishiga moslashish sohasidagi Global hadli mexanizmni tezroq kelishishga chaqirdi. Shu bilan birga, Global miqyosda kam uglerodli iqtisodiyotga oʻtish adolatli, shaffof va inklyuziv boʻlishi zarurligi, bunda rivojlanayotgan davlatlarning manfaatlari albatta inobatga olinishi juda muhimligini qayd etdi. Ushbu dolzarb muammoni muntazam ravishda, shu jumladan “Katta yettilik” va “Katta yigirmalik” formatlari kun tartiblarida koʻrib chiqib borishni taklif qildi.
Mamlakatimizdagi ekologik islohotlar doirasida
Yashil iqtisodiyotga oʻtish strategiyasi
Oʻzbekiston 2019–2030-yillarga moʻljallangan “yashil” iqtisodiyotga oʻtish strategiyasini qabul qildi. Mazkur strategiyaning asosiy maqsadlari quyidagilardan iborat:
Tabiiy resurslarni asrab-avaylash: Sugʻorish tizimlarini modernizatsiya qilish, suv tejamkor texnologiyalarni joriy etish.
Muqobil energiya manbalaridan foydalanish: Quyosh, shamol va biomassa energiyasidan foydalanishni kengaytirish.
Iqtisodiyot tarmoqlarida tejamkor vositalarni joriy etish: Ishlab chiqarish va xizmat koʻrsatish sohalarida energiya samaradorligini oshirish.
Ekologik qonunchilikni takomillashtirish
Oʻzbekistonda ekologik barqarorlikni taʼminlash uchun qonunchilik ham takomillashtirilmoqda. Bu qonunlar atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik barqarorlikni saqlash sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarni huquqiy jihatdan taʼminlashga qaratilgan.
“Oʻzbekistonda barqaror oʻrmon landshaftlarini tiklash” loyihasi
“Oʻzbekistonda barqaror oʻrmon landshaftlarini tiklash” loyihasi Xalqaro taraqqiyot uyushmasi ishtirokida amalga oshirilmoqda. Loyiha qiymati 205 million dollardan ortiq boʻlib, u 6-yil davomida amalga oshirilib boriladi. Maqsadlar qatoriga oʻrmonlar hududini kengaytirish, oʻrmon xoʻjaliklari moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, barqaror boshqaruvni joriy etish va ekoturizm infratuzilmasini rivojlantirish kabi vazifalarning ham kiritilganligi muhim ahamiyatga ega.
“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi
2023-yilning 11-sentyabrida Oʻzbekiston Prezidentining Farmoni bilan qabul qilingan “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasida suv resurslarini tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish doirasidagi islohotlar ustuvor maqsadlardan biri sifatida belgilandi. Strategiya doirasida qator chora-tadbirlar nazarda tutilgan boʻlib, ular samarali amalga oshirilib kelinmoqda. Xususan,
“Yashil makon” umummilliy loyihasi
2024-yilda “Yashil makon” umummilliy loyihasi tadbirlarini amalga oshirish maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 7-martdagi 144–F-sonli farmoyishi qabul qilindi. Ushbu loyiha Oʻzbekistonning ekologiyasini yaxshilash va yashil hududlarni kengaytirish maqsadida qator muhim tashabbuslarni oʻz ichiga olgan.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 2024-yil bahorgi koʻchat ekish mavsumida Respublika boʻyicha 138,1 million tup daraxt koʻchatlari oʻtqazildi. Bu koʻrsatkich rejaga nisbatan 110,5 foizni tashkil etdi. Loyihaning ushbu qismi nafaqat ekologiyani yaxshilash, balki shaharlarimizning estetik koʻrinishini yaxshilashga ham qaratilgan.
“Yashil bogʻlar” va “Yashil belbogʻlar”
Xususan, 257 ta “Yashil bogʻlar” barpo etildi, ularning umumiy soni 517 taga yetdi. Shuningdek, sanoat korxonalari hududlari va atrofida 5,3 million tup daraxt koʻchatlarini ekish orqali “Yashil belbogʻlar” tashkil qilindi. Ushbu saʼy-harakatlar sanoat korxonalarining taʼsirini kamaytirish va atrof-muhitni muhofaza qilish maqsadida amalga oshirildi.
Tashkilot va idoralarning tashabbuslari
Yuqoridagi eʼtirof etilgan ishlar boʻyicha vazirlik va idoralar ham oʻz hissasini qoʻshmoqda. Xususan, Mudofaa vazirligi 100 gektar, Raqamli texnologiyalar vazirligi va Togʻ-kon sanoati va geologiya vazirligi 65 gektardan bogʻ yaratdi. Ushbu saʼy-harakatlar loyihaning keng qamrovli va barqarorligini taʼminlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Daraxt ekish va chiqindilarni qayta ishlash
Yurtimizda avtomobil va temir yoʻl boʻylari, daryo va kanal yoqalari, sanoat korxonalari va yoqilgʻi quyish shoxobchalari atrofida ham daraxtlar ekilishi yoʻlga qoʻyilgan. Bular, ayniqsa, transport va sanoatning atrof-muhitga salbiy taʼsirini kamaytirishga qaratilgan.
Yurtimizda yiliga oʻrtacha 6,8 million tonna maishiy chiqindi hosil boʻladi. Soʻnggi yillarda sanitar tozalash xizmati bilan qamrab olingan mahallalar soni 90 foizdan oshdi. Chiqindilarni qayta ishlash darajasi 2024-yil 1-iyul holatiga 38,1 foizni tashkil etdi, fevral holatiga bunday korxonalar soni 313 tani tashkil etdi.
Chiqindilarni qayta ishlash va poligonlar
Chiqindi poligonlarini tartibga keltirish va chiqindilarni qayta ishlash boʻyicha yangi tizim yoʻlga qoʻyilmoqda. Har bir viloyatda joylashuvi qulay boʻlgan 3-4 tadan poligon maxsus eko-sanoat zonasiga aylantirilib, qayta ishlash loyihalari amalga oshirilmoqda. Qolgan poligonlarda chiqindini vaqtincha toʻplab, qayta yuklaydigan stansiyalarni ishga tushirish boʻyicha yangi amaliyot qoʻllanilmoqda. Resursini oʻtab boʻlgan poligonlar yopilib, ularning atrofida terak, tut, gujum va zarang ekilib, “yashil belbogʻlar” barpo etilmoqda.
Umuman olganda, mazkur loyihalar mamlakatimizda ekologik muammolarni bartaraf etish va aholi uchun sogʻlom muhit yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi. Mazkur loyihalar orqali Oʻzbekiston ekologik barqarorlikka erishishga va yashash sifatining yaxshilanishiga intilayotganini koʻrsatadi.
Xulosa
Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishlari nafaqat tabiiy muhitga, balki ijtimoiy-iqtisodiy sharoitlarga ham salbiy taʼsir koʻrsatmoqda. Bu oʻzgarishlar oziq-ovqat xavfsizligi, kambagʻallikni qisqartirish va barqaror rivojlanishga qaratilgan saʼy-harakatlarga toʻsqinlik qiladi. Orol dengizi fojiasi va havo haroratining oshishi Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun jiddiy muammo boʻlib qolmoqda.
Oʻzbekiston hukumati iqlim oʻzgarishlari va uning salbiy oqibatlariga qarshi kurashish uchun qator tashabbuslarni ilgari surmoqda. Xalqaro hamkorlik doirasida Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishiga moslashish boʻyicha Mintaqaviy strategiya ishlab chiqish va “Markaziy Osiyo iqlim muloqoti”ni tashkil etish takliflari muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Iqlim oʻzgarishi boʻyicha konferensiyasida (COP28) Oʻzbekistonning faol ishtiroki, Parij shartnomasi doirasida Global hadli mexanizmni tezroq kelishishga chaqirish va kam uglerodli iqtisodiyotga oʻtish masalalaridagi takliflari, mamlakatning bu yoʻnalishdagi qatʼiy pozitsiyasini koʻrsatadi.
Ichki islohotlar doirasida “yashil” iqtisodiyotga oʻtish strategiyasi, ekologik qonunchilikni takomillashtirish va “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan tadbirlar amalga oshirilmoqda. “Yashil makon” umummilliy loyihasi va chiqindilarni qayta ishlash boʻyicha yangi tizimlar joriy etilmoqda. Ushbu saʼy-harakatlar mamlakatning ekologik barqarorlikka erishishga boʻlgan intilishini namoyon etmoqda.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston iqlim oʻzgarishlari va uning oqibatlariga qarshi kurashishda faol qatnashmoqda. Hukumatning ekologik tashabbuslari va islohotlari mintaqa xalqlari uchun sogʻlom va barqaror muhitni yaratishga qaratilgan. Bundan tashqari, xalqaro hamkorlik doirasidagi tashabbuslar mintaqaning ekologik barqarorligiga xizmat qiladi. Mazkur maqola, kelajakda iqlim oʻzgarishlariga moslashish va uning salbiy taʼsirlarini kamaytirish uchun amalga oshiriladigan chora-tadbirlarni yoritib, Oʻzbekistonning bu boradagi saʼy-harakatlarini toʻla qoʻllab-quvvatlaydi.

Центральноазиатский климатический диалог: Узбекистан на пути к экологически устойчивому будущему
Климатические изменения в Центральной Азии являются одной из глобальных экологических проблем, имеющих важное значение для народов региона. Известно, что в последние годы изменения климата стремительно прогрессируют во всем мире, оказывая существенное влияние не только на природные системы и образ жизни людей, но также на социально-экономические условия и системы здравоохранения. Эти изменения препятствуют усилиям по обеспечению продовольственной безопасности, сокращению бедности и устойчивому развитию. Узбекистан активно выступает с рядом инициатив, направленных на борьбу с этими проблемами и обеспечение экологической устойчивости региона.
Изменение климата и его последствия
Согласно выводам Межправительственной группы экспертов по изменению климата (IPCC), климатические риски ожидаются более серьезными, чем предполагалось ранее. Адаптация к усиливающемуся глобальному потеплению становится все сложнее. В отчетах подчеркивается, что в мире около 3,6 миллиарда человек проживают в районах с высоким уровнем воздействия климатических изменений. Также отмечается, что уровень смертности, связанный с экстремальными погодными явлениями в уязвимых районах, в 15 раз выше, чем в менее уязвимых районах.
Сегодня Центральноазиатский регион все больше ощущает на себе последствия изменения климата, связанные с нехваткой воды, деградацией земель и стихийными бедствиями. Из-за трагедии Аральского моря негативные последствия изменения климата в нашем регионе ощущаются более остро. Повышение температуры воздуха в два раза превышает средний мировой показатель. По данным Программы развития ООН, среднегодовая температура в Центральной Азии за последние три десятилетия повысились на 0,5 градуса по Цельсию. Прогнозируется, что к 2085 году она возрастет на 2,0–5,7 градуса.
Инициативы Узбекистана, направленные на обеспечение экологической стабильности
Узбекистан предпринимает активные меры для обеспечения экологической устойчивости и улучшения качества окружающей среды, с целью преодоления негативных последствий экологических проблем. В частности:
В рамках международного сотрудничества
В настоящее время необходимость международного сотрудничества в области охраны окружающей среды определяется растущей экологической взаимозависимостью всех стран. Разрушение озонового слоя, загрязнения атмосферы и океанов, а также повышение температуры на планете оказывают влияние не только на страны, допускающие экологически опасную деятельность, но и на все мировое сообщество. В связи с этим ряд государств сотрудничает с Организацией Объединенных Наций по вопросам экологической безопасности. Такое сотрудничество основывается на ряде принципов, признанных международным сообществом. Эти принципы частично отражены в международных договорах и актах, нормативных документах международных организаций и обобщены в решениях крупнейших международных конференций по охране окружающей среды.
Исходя из этого, Узбекистан активно продвигает важные климатические инициативы, направленные на объединение региона для борьбы с изменением климата. Идеи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева постоянно поддерживаются странами региона.
В качестве логического продолжения формирования единой климатической повестки для Центральной Азии, Узбекистан на пятом заседание глав государств выдвинул инициативу по разработке Региональной стратегии адаптации к изменению климата. Кроме того, глава Узбекистана предложил создать многостороннюю платформу на уровне министров экологии — «Центральноазиатский климатический диалог», которая может стать интегрирующим звеном для стран Центральной Азии на пути «зеленого» развития.
Также Шавкат Мирзиёев на Конференции Организации Объединённых Наций по изменению климата (СОР28) выдвинул ряд предложений. В частности, Президент нашей страны выступил за скорейшее согласование Глобального рамочного механизма в области Адаптации к изменению климата в рамках Парижского соглашения. Президент также затронул тему глобального перехода на низкоуглеродную экономику. По его словам, этот процесс «должен быть справедливым, прозрачным и инклюзивным» и «обязательно учитывать интересы развивающихся стран». Он предложил регулярно рассматривать эту актуальную проблему, в том числе включая её в повестку дня форматов «Большой семёрки» и «Большой двадцатки».
В рамках экологических реформ в нашей стране
Стратегия перехода к зеленой экономике
Узбекистан принял стратегию перехода к «зеленой» экономике на 2019-2030 годы. Основными целями данной стратегии являются:
Сохранение природных ресурсов: модернизация ирригационных систем, внедрение водосберегающих технологий.
Использование альтернативных источников энергии: расширение использования энергии солнца, ветра и биомассы.
Внедрение энергоэффективных инструментов в секторах экономики: повышение энергоэффективности в производственной сфере и сфере услуг.
Совершенствование экологического законодательства
Для обеспечения экологической устойчивости в Узбекистане также совершенствуется законодательство. Эти законы направлены на правовое обеспечение реформ, проводимых в области охраны окружающей среды и поддержания экологической устойчивости.
Проект «Восстановление устойчивых лесных ландшафтов в Узбекистане»
Общая стоимость проекта, реализуемого при участии Международной Ассоциации Развития, составляет более 205 миллионов долларов, реализация рассчитана на 6 лет. В числе важных целей проекта предусмотрено расширение лесных площадей, внедрение инновационных систем управления и информационных технологий в процесс восстановления и защиты лесов, укрепление материально-технической базы лесного хозяйства, внедрение устойчивого управления и развитие инфраструктуры экотуризма.
Стратегия «Узбекистан – 2030»
Стратегия «Узбекистан – 2030», принятая Указом Президента Узбекистана 11 сентября 2023 года, обозначила реформы в области сбережения водных ресурсов и охраны окружающей среды в качестве одного из приоритетных направлений. В рамках стратегии предусмотрен ряд мер, которые сегодня эффективно реализуются. В частности:
Национальный проект «Зеленое пространство»
В 2024 году для реализации мероприятий в рамках общенационального проекта «Зелёное пространство» был принят Указ Кабинета Министров № 144-Ф от 7 марта 2024 года. Этот проект включает в себя ряд важных инициатив, направленных на улучшение экологии Узбекистана и расширение зелёных зон.
В рамках общенационального проекта «Зелёное пространство» весной 2024 года по всей Республике было высажено 138,1 миллиона саженцев деревьев, что составило 110,5% от запланированного. Этот этап проекта направлен не только на улучшение экологии, но и на повышение эстетического облика наших городов.
"Зеленые парки" и "Зеленые пояса"
В частности, было создано 257 "Зеленых парков", общее число которых достигло 517. Кроме того, вокруг промышленных предприятий были созданы "Зеленые пояса" путем высаживания 5,3 миллиона саженцев деревьев. Эти усилия направлены на уменьшение воздействия промышленных предприятий и охрану окружающей среды.
Инициативы организаций и ведомств
Министерства и ведомства также вносят свой вклад в вышеупомянутые мероприятия. В частности, Министерством обороны на площади 100 гектаров, а Министерством цифровых технологий и Министерством горнодобывающей промышленности и геологии — на площадях по 65 гектаров - созданы зеленые сады. Эти усилия играют важную роль в обеспечении масштабности и устойчивости проекта.
Посадка деревьев и переработка отходов
В нашей стране вдоль автомобильных и железных дорог, рек и каналов, вокруг промышленных предприятий и автозаправочных станций организована посадка деревьев. Эти мероприятия направлены на уменьшение негативного воздействия транспорта и промышленности на окружающую среду.
В Узбекистане ежегодно образуется в среднем 6,8 миллиона тонн бытовых отходов. В последние годы количество махаллей, охваченных санитарной очисткой, превысило 90%. По состоянию на 1 июля 2024 года, уровень переработки отходов составил 38,1%, и количество предприятий по переработке отходов достигло 313 по состоянию на февраль с.г.
Переработка отходов и полигоны
Внедряется новая система по упорядочению полигонов и переработке отходов. В каждом регионе 3-4 полигона с удобным расположением превращаются в специальные эко-промышленные зоны, где реализуются проекты по переработке. На остальных полигонах применяется новая практика открытия станций временного сбора и перегрузки мусора. Полигонные ресурсы, которые исчерпаны, закрываются, а вокруг них создаются «зеленые пояса» путем посадки тополя, шелковицы, акации и ясеня.
В целом, эти проекты играют важную роль в решении экологических проблем и создании здоровой среды для населения в нашей стране. Эти инициативы демонстрируют стремление Узбекистана к достижению экологической устойчивости и улучшению качества жизни.
Заключение
Изменение климата в Центральной Азии оказывает негативное воздействие не только на природную среду, но и на социально-экономические условия. Эти изменения препятствуют обеспечению продовольственной безопасности, сокращению бедности и усилиям по устойчивому развитию. Катастрофа Аральского моря и повышение температуры воздуха остаются серьёзной проблемой для стран Центральной Азии.
Правительство Узбекистана выдвигает ряд инициатив для борьбы с изменениями климата и их негативными последствиями. В рамках международного сотрудничества предложения по разработке Региональной стратегии адаптации к изменению климата в Центральной Азии и созданию «Центральноазиатского климатического диалога» имеют важное значение. Активное участие Узбекистана в Конференции ООН по изменению климата (COP28), призыв к скорейшему согласованию Глобального адаптационного механизма в рамках Парижского соглашения и предложения по переходу к низкоуглеродной экономике демонстрируют твёрдую позицию страны в этом направлении.
Внутренние реформы включают реализацию стратегии перехода к «зелёной» экономике, совершенствование экологического законодательства и мероприятия, предусмотренные стратегией «Узбекистан – 2030». Внедрение общенационального проекта «Зеленое пространство» и новых систем переработки отходов демонстрируют стремление страны к достижению экологической устойчивости.
Стоит отметить, что Узбекистан активно участвует в борьбе с изменениями климата и их последствиями. Экологические инициативы и реформы правительства направлены на создание здоровой и устойчивой среды для народов региона. Кроме того, инициативы в рамках международного сотрудничества способствуют экологической устойчивости региона. Данная статья полностью поддерживает усилия Узбекистана по адаптации к изменениям климата и снижению их негативных воздействий в будущем.