Iskandar Oʻroqboyev,
Oʻzbekiston oʻzining boy madaniy merosi, tarixiy obidalari va goʻzal tabiati bilan, turizmni rivojlantirishga katta eʼtibor qaratadigan davlatlar qatoriga kiradi. “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasida Oʻzbekistonda tashqi va ichki turizmni rivojlantirish uchun keng sharoitlar yaratish orqali sayyohlar sonini oshirish vazifasi qoʻyilgan.
Xorijiy turistlar tashrifi boʻyicha Oʻzbekiston pandemiyadan oldingi darajaning 98 foizini tashkil etdi. Jumladan, 2019-yilda Oʻzbekistonga 6 mln 748 ming nafar xorijiy turistlar tashrif buyurgan boʻlsa, 2023-yilga kelib 6 mln 626 ming nafarga yetdi. Bu esa mamlakatimizda turizm sohasining tez surʼatlar bilan tiklanayotganini koʻrsatadi.
Oʻzbekistonga xorijiy turistlarni yanada koʻproq jalb qilish maqsadida viza rejimini soddalashtirish chora-tadbirlari, yangi yoʻnalishlarni ishlab chiqish, soha bilan bogʻliq loyihalarga investitsiya kiritish, yirik tadbirlarni oʻtkazish kabi amaliy ishlar olib borilmoqda. Masalan, 2023-yilda umumiy qiymati 9,5 trln soʻmlik 508 ta loyiha amalga oshirilganligi hisobiga jami 9 492 ta yangi ish oʻrni yaratildi. 183 ta yangi mehmonxona va 232 ta xostel faoliyati yoʻlga qoʻyilib, jami joylashtirish vositalari soni 5 526 taga yetdi. Shuningdek, 452 ta oilaviy mehmon uyi tashkil qilinib, ularning umumiy soni 3 458 taga yetdi. Turistlar uchun xizmat koʻrsatuvchi 810 ta yangi turistik tashkilot va turagentlar faoliyati yoʻlga qoʻyilishi natijasida ularning soni 2 649 taga yetdi.
2017-2023-yillar davomida Oʻzbekistonga xorijiy turistlar soni yil sayin ortib bordi. Xususan, 2017-yilda 2,7 mln nafarni tashkil etgan boʻlsa, 2023-yilga kelib 6,6 mln nafarni tashkil etdi, bu esa 2017-yilga nisbatan 2,5 barobarga, 2022-yilga nisbatan esa 1,3 barobarga oshganini koʻrishimiz mumkin.
Sayyohlar soni 2023-yilda Yaponiyadan – 5 barobar, Hindiston va Italiyadan – 3,5 barobar, AQSHdan – 2 barobarga ortdi.
Oʻzbekistonga 2023-yilda kelgan xorijiy turistlarning 80,7 foizi qoʻshni davlatlar, 11,5 foizi qolgan MDH davlatlari hamda 7,8 foizi boshqa davlatlar hisobiga toʻgʻri kelmoqda. Shu bilan birga, turistlarning oʻrtacha qolishi 4-5 kunni tashkil etib, 2022-yilga (3 kun) nisbatan 1,5 baravarga ortdi. Bu esa mamlakatda turistlarga har tomonlama qulaylik yaratilganligining natijasidir.
Ichki turizmni rivojlantirish boʻyicha ham bir qator amaliy choralar koʻrilmoqda. “Oʻzbekiston boʻylab sayohat qil!” dasturi doirasida 15 mln nafar aholi sayohatga chiqdi va hududlar boʻylab 21 mln tashrif uyushtirildi. Ijtimoiy koʻmak sifatida 1,1 ming nafar imkoniyati cheklangan shaxs va 570 ming nafar yoshlar sayohatga chiqarildi.
2023-yilda turistik xizmatlar eksporti 2 mlrd 143,5 mln dollarni tashkil etdi, bu 2022-yilga nisbatan 1,3 barobar oshganini koʻrsatadi. Shuningdek, turizm va unga yondosh sohalar yoʻnalishida 70 ming nafarga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi. Bu esa mamlakatda turistlarga har tomonlama qulaylik yaratilganligining natijasidir.
Turizmning rivojlanishi, shuningdek, mamlakatimizning xalqaro reytinglarda yuqori oʻrinlarni egallashini taʼminlamoqda. Masalan, “Jahon musulmon sayohati indeksi” (GMTI-2023) xalqaro ziyorat turizmi reytingida Oʻzbekiston 140 ta mamlakat ichida 13-oʻrinni egalladi. “Halal In Travel Awards 2023” tadbirida Xiva shahri “Yilning islom merosi turizm manzili” sovrinini qoʻlga kiritdi.
2023-yilda Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan UNWTO Bosh Assambleyasining 25-sessiyasida Navoiy viloyatidagi Sentob qishlogʻi “Best Tourism Village 2023 Awards” nominatsiyasi boʻyicha gʻolib boʻldi. Bundan tashqari, “Lonely Planet” xalqaro nashriyot kompaniyasi tomonidan 2024-yil uchun “Oʻzbekiston – eng yaxshi sayohat maskani” nominatsiyasi gʻolibi boʻlganligi munosabati bilan Oʻzbekistonga maxsus sertifikat topshirildi.
Oʻzbekistonning 2024-yilda sayohat qilish uchun eng yaxshi davlatlar roʻyxatiga kiritilishi va “World of Statistics” tomonidan bu haqda eʼlon qilinishi, xorijiy turistlar soni ortishi va turizm eksporti hajmining oshishiga xizmat qiladi. Bularning barchasi mamlakatimizning xalqaro maydonda yanada tanilishiga yordam beradi.
Umuman olganda, Oʻzbekistonda turizm sohasining hozirgi holati va rivojlanish tendensiyalari ijobiy natijalarni koʻrsatmoqda. Mamlakatimizda turizmni yanada rivojlantirish uchun amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar va kelajakdagi istiqbollar haqidagi tahlillar ushbu sohaning strategik ahamiyatini tasdiqlaydi. Shuningdek, “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasida nazarda tutilgan turizmni rivojlantirishga oid vazifalar aholi daromadi oshishi, yangi ish oʻrinlari yaratilishi va xalq farovonligini taʼminlashga xizmat qiladi.

Развитие туристической отрасли Узбекистана способствует росту благосостояния народа
Узбекистан, обладая богатым культурным наследием, историческими памятниками и красивой природой, относится к числу государств, уделяющих большое внимание развитию туризма. В Стратегии «Узбекистан – 2030» поставлена задача увеличения числа туристов путем создания широких условий для развития внешнего и внутреннего туризма.
По количеству иностранных туристов Узбекистан достиг 98% от уровня, наблюдавшегося до пандемии. В частности, в 2019 году страну посетили 6,748 млн. иностранных туристов, а к 2023 году это число составило 6,626 млн. Это свидетельствует о быстром восстановлении туристической отрасли в нашей стране.
С целью привлечения большего числа иностранных туристов в Узбекистане проводятся практические мероприятия по упрощению визового режима, разработке новых направлений, привлечению инвестиций в проекты, связанные с этой отраслью, и проведению крупных мероприятий. Например, в 2023 году реализовано 508 проектов общей стоимостью 9,5 трлн. сумов, что позволило создать 9 492 новых рабочих места. Было открыто 183 новых отеля и 232 хостела, общее количество объектов размещения достигло 5526. Кроме того, создано 452 семейных гостевых дома, общее количество которых достигло 3 458. В результате открытия 810 новых туристических организаций и турагентств их общее количество увеличилось до 2 649.
С 2017 по 2023 год количество иностранных туристов, посещающих Узбекистан, значительно возросло. В частности, в 2017 году страну посетили 2,7 млн. человек, а в 2023 году этот показатель составил 6,6 млн., что в 2,5 раза больше по сравнению с 2017 годом и в 1,3 раза больше по сравнению с 2022 годом.
Число туристов из Японии в 2023 году увеличилось в 5 раз, из Индии и Италии — в 3,5 раза, из США — в 2 раза. В 2023 году иностранных туристов из соседних стран составил 80,7%, а также 11,5% — из других стран СНГ и 7,8% — из других стран. Средняя продолжительность пребывания туристов увеличилась до 4-5 дней, что в 1,5 раза больше по сравнению с 2022 годом (3 дня). Это свидетельствует о создании всех необходимых условий для комфортного пребывания туристов в стране.
Внутренний туризм также развивается быстрыми темпами. В рамках программы «Путешествуй по Узбекистану!» 15 млн. человек отправились в путешествия по стране, совершив 21 млн. посещений различных регионов. В качестве социальной поддержки 1 100 людей с ограниченными возможностями и 570 тысяч молодых людей были отправлены в путешествия.
В 2023 году экспорт туристических услуг составил 2,1435 млрд. долл., что в 1,3 раза больше по сравнению с 2022 годом. Также в сферах туризма и смежных отраслях было создано около 70 тысяч новых рабочих мест. Это свидетельствует о том, что в стране созданы все необходимые условия для туристов, что способствует экономическому росту и улучшению уровня жизни населения.
Развитие туризма также способствует достижению высоких позиций страны в международных рейтингах. Например, в индексе Global Muslim Travel Index (GMTI-2023) Узбекистан занял 13-е место среди 140 стран по рейтингу международного паломнического туризма. На церемонии Halal In Travel Awards 2023 город Хива был удостоен награды «Исламское наследие туристического направления года».
На 25-й сессии Генеральной ассамблеи UNWTO, состоявшейся в 2023 году в городе Самарканд, деревня Сентоб в Навоийской области победила в номинации «Лучшее туристическое село 2023 года». Кроме того, международное издательство Lonely Planet присудило Узбекистану специальный сертификат в номинации «Лучшее туристическое направление 2024 года».
Включение Узбекистана в список лучших стран для путешествий в 2024 году, согласно объявлению World of Statistics, способствует увеличению числа иностранных туристов и объема экспорта туристических услуг. Все это помогает укрепить международный имидж страны.
В целом, текущее состояние туристической отрасли Узбекистана и тенденции её развития демонстрируют положительные результаты. Анализ мер, принимаемых для дальнейшего развития туризма и перспектив на будущее, подтверждает стратегическую значимость этой отрасли. Кроме того, задачи по развитию туризма, предусмотренные в стратегии «Узбекистан – 2030», способствуют увеличению доходов населения, созданию новых рабочих мест и обеспечению благосостояния народа.