Sayyoramizning ertangi kuni, farovonligi farzandlarimiz qanday inson bo‘lib kamolga yetishi bilan bog‘liq. Bizning asosiy vazifamiz – yoshlarning o‘z salohiyatini namoyon qilishi uchun zarur sharoitlar yaratishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning
BМТ Bosh Assambleyasining
72-sessiyasida so‘zlagan nutqidan
O‘ZBEKISTON – YOSHLAR MAMLAKATI
Har qanday davlatning tarixiy taraqqiyot yo‘lidan ma’lumki, yurtning jadal rivojlanishi, muayyan yutuqlarga erishishi, xalqning farovon bo‘lishi o‘sha davlatda yoshlar ta’lim-tarbiyasi va kelajagiga beriladigan e’tibor darajasiga bog‘liq. Shu ma’noda, O‘zbekistonda yoshlar masalasi davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Mamlakatda yoshlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularga zarur shart-sharoitlar va imkoniyatlarni yaratib berish borasida mustahkam huquqiy baza yaratilgan va bu tizim zamon talablariga hamohang ravishda takomillashtirib borilmoqda. Hususan, bugungacha parlament tomonidan yoshlarga oid 40 dan ziyod qonun hujjatlari qabul qilingan bo‘lib, 30 dan ortiq xaqlaro huquqiy hujjatlar ratifikatsiya qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ayni davrda insoniyat tarixidagi eng ko‘p yoshlar qatlami bilan yashayotganimizni inobatga olgan holda BМТ minbarida Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi BМТ konvensiyasini qabul qilish taklifi ilgari surilgani ham xalqaro hamjamiyat tomonidan iliq qarshilandi. O‘zbekiston rahbari bunga asos qilib, bugun dunyo miqyosida yoshlarning soni ikki milliarddan ortib ketgani, xaqlaro terrorizm va ekstremizm shiddat bilan o‘sib borayotgan bir paytda yoshlarga himoya zarurligini muhim omillar sifatida asoslab berdi.
Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sifatida birinchi imzolagan qonun hujjati – 2016-yil 14-sentabrdagi «Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida»gi Qonun ekanida ham ramziy mazmun-mohiyat mujassam. Binobarin, aholisining yarmidan ko‘prog‘i yoshlardan iborat bo‘lgan mamlakatda yoshlarga oid davlat siyosatini izchil amalga oshirish, yosh avlodni har tomonlama yetuk va barkamol, intellektual salohiyatli, o‘z qat’iy pozitsiyasiga ega, yurtda amalga oshirilayotgan islohotlarga befarq bo‘lmagan, yurtning ertangi munosib kelajagi uchun daxldorlikka tayyor, maqsadga intiluvchan, serg‘ayrat, vatanparvar, sadoqatli, komil shaxslar sifatida tarbiyalash O‘zbekistonni dunyoning eng rivojlangan davlatlari safidan o‘rin olishining muhim omili ekanini mamlakat rahbari va hukumat yaxshi anglaydi.
Alohida ta’kidlash joiz, «2017–2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi»da ham bu masala alohida o‘z aksini topdi. Jumladan, yoshlarning huquqlarini himoya qilishga qaratilgan quyidagi ustuvor vazifalar belgilandi:
birinchidan, jismonan sog‘lom, ruhan va aqlan rivojlangan, mustaqil fikrlaydigan, Vatanga sodiq, qat’iy hayotiy nuqtayi nazarga ega yoshlarni tarbiyalash, demokratik islohotlarni chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish jarayonida ularning ijtimoiy faolligini oshirish;
ikkinchidan, o‘rta maxsus, kasb-hunar va oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarini ishga joylashtirish hamda xususiy tadbirkorlik sohasiga jalb etish;
uchinchidan, yosh avlodning ijodiy va intellektual salohiyatini qo‘llab-quvvatlash va ro‘yobga chiqarish, bolalar va yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, ularni jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish.
O‘zbekiston Prezidenti tomonidan 2018-yil 27-iyunda imzolangan «Yoshlar – kelajagimiz» Davlat dasturi to‘g‘risida»gi Farmon bu boradagi ishlar samaradorligini oshirishga qaratilgan muhim hujjat bo‘ldi. Farmon bilan «Yoshlar – kelajagimiz» jamg‘armasi tashkil etildi va ushbu jamg‘arma yoshlarning bisnes tashabbuslari, startaplari, g‘oyalari va loyihalarini amalga oshirish uchun tijorat banklari orqali yillik 7 foiz stavka bilan imtiyozli kredit va mol-mulkni lizingga berishi belgilab qo‘yildi. Ushbu hujjatga e’tibor qaratilsa, yoshlar tadbirkorligi va tashabbuskorligini kompleks rivojlantirish vazifalari aniq va tizimli belgilanganligini ko‘rish mumkin.
O‘z navbatida, O‘zbekistondagi barcha o‘zgarishlarning negizi hisoblangan ta’lim-tarbiya tizimida ham tub islohotlar olib borilmoqda. Ayni vaqtda ta’lim, shu jumladan, ijtimoiy soha uchun xarajatlar miqdori davlat byudjeti xarajatlar umumiy qiymatining yarmidan ko‘prog‘ini tashkil etmoqda. Tabiiyki, har qanday davlat ham bunday katta xarajatlarni ko‘tara olmaydi, ammo qanchalik og‘ir bo‘lmasin, buning uchun zarur mablag‘ va resusrlar izlab topilmoqda.
O‘zbekiston rahbari mazkur xarajatlarni xarajat emas, balki kelajak uchun qo‘yilgan eng samarali sarmoya deb hisoblab, ta’lim darajasi va sifati har qanday davlatning istiqbolini belgilab beradigan muhim omil ekanini ta’kidlamoqda. Haqiqatan ham, islohotlarning taqdiri, natijasi, birinchi navbatda, kadrlar saviyasiga, ularning davr va taraqqiyot talablariga nechog‘li javob bera olishiga bog‘liq.
Shu maqsadda, mamlakatda Maktabgacha ta’lim vazirligi tashkil etildi, maktab ta’lim tizimi tubdan isloh qilinib, 11 yillik umumiy o‘rta ta’lim qayta joriy etildi. Viloyatlarda yangi oliy ta’lim muassasalari, ilmiy va ijodiy markazlar tashkil etilmoqda. Oliy o‘quv yurtlariga qabul kvotalari sezilarli darajada kengaytirildi. Sirtqi va kechki oliy ta’lim shakllari tiklandi. Keying ikki yil ichida 15 dan ortiq rivojlangan davlatlarning nufuzli universitetlari filiallari ochildi.
Muxtasar aytganda, O‘zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosati aniq maqsadlarni ko‘zlagan holda, bosqichma-bosqich, kompleks chora-tadbirlarga asoslangan holda izchil davom ettirilmoqda.
Bu borada Shavkat Mirziyoyev tomonidan ijtomoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi sa’y-harakatlarni tizimli asosda yo‘lga qo‘yish bo‘yicha 5 ta muhim tasabbusning ilgari surilishi O‘zbekiston tarixida yoshlar ta’lim-tarbiyasi bo‘yicha yana bir yangi bosqichni boshlab berdi.
Birinchi tashabbus – yoshlarning musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga, iste’dodini yuzaga chiqarishga xizmat qiladi.
Ikkinchi tashabbus – yoshlarni jismoniy chiniqtirish, ularning sport sohasida qobiliyatini namoyon qilishlari uchun zarur sharoitlar yaratishga yo‘naltirilgan.
Uchinchi tashabbus – aholi va ва yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan.
To‘rtinchi tashabbus – yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ‘ib qilish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etishga yo‘naltirilgan.
Beshinchi tashabbus – xotin-qizlarni ish bilan ta‘minlash masalalarini nazarda tutadi.
Davlat rahbarining bu ezgu g‘oyasi O‘zbekiston xalqi, ayniqsa, yoshlari tomonidan katta qiziqish bilan qarshi olinib, qisqa vaqt ichida mamlakat bo‘ylab keng quloch yozdi.
Kelgusida real hayotga keng joriy etiladigan ushbu besh tashabbusga ko‘ra, hududlardagi madaniyat markazlari, musiqa va san’at maktablarining moddiy-texnik bazasi va ulardan foydalanish holati keskin yaxshilandi, yoshlarning qiziqishidan kelib chiqib, qo‘shimcha yana 1,5 mingta to‘garak tashkil etiladi. Hatto eng chekka qishloqlardagi madaniyat markazlarida ham badiiy-havaskorlik jamoalari, yoshlar teatr-studiyalari va «Yoshlar klublari» faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, mamlakat miqyosidagi 12 mingdan ziyod sport inshootiga yoshlarni maksimal darajada qamrab olish choralari ko‘rilib, barcha umumta’lim maktablari sport anjomlari bilan to‘liq jihozlanadi. Shu bilan birga, olis va chekka hududlarda yengil konstruksiyali sendvich panellardan kichik sport zallari va sun’iy qoplamali maydonlar quriladi. Bolalar va o‘smirlar sport maktablari soni yanada ko‘paytiriladi.
Yoshlarni internetdagi zararli xurujlardan asrash, ularni axborot texnologiyalaridan unumli foydalanishga o‘rgatish masalalari bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribalar asosida barcha hududlarda Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etiladi. Bu maskanlarda elektron tijorat va dasturlash bepul o‘rgatiladi, axborot texnologiyalari sohasida bisnes bo‘yicha innovatsion ko‘nikmalar shakllantiriladi, «startap» loyihalarga yordam ko‘rsatiladi. Shuningdek, 2021-yilgacha barcha maktablardagi kompyuter sinflarini zamonaviy texnologiyalar va yuqori tezlikdagi internet tarmog‘i bilan ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilib, bosqichama-bosqich amalga osiriladi. Yangi tashkil etiladigan kompyuter o‘yinlari markazlari yosh avlodning bilim va dunyoqarashini kengaytirishga qaratilgan test, viktorina, rivojlanish strategiyalari va boshqa foydali dasturlar bilan ta’minlanadi.
Yoshlarda kitobxonlik ko‘nikmalarini mustahkamlash maqsadida, yangi tashabbus doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarga 1 million nusxadan kam bo‘magan miqdorda kitoblar yetkazib berildi. Shuning barobarida, har bir shahar va tuman markazida bittadan namunali kitob do‘koni tashkil etiladi, ko‘chma kitob pavilyonlari joylashtirilib, «Bibliobus»lar orqali qishloq va ovullar aholisiga kutubxona xizmatlari ko‘rsatib boriladi.
Xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash maqsadida 2019–2020-yillarda barcha tumanlarda 195 ta tikuv-trikotaj korxonasi barpo etish uchun aholi zich yashaydigan, mehnat resurslari ko‘p joylar tanlab olindi. Natijada 24 mingdan ortiq doimiy ish o‘rni yaratish nazarda tutilgan.
Umuman, yoshlarning ta’lim olishi, kasb-hunar egallashi, yetuk insonlar bo‘lib ulg‘ayishi yo‘lida zamonaviy, ilg‘or-innovatsion shart-sharoitlarni yaratib berish uchun O‘zbekiston bor kuch va imkoniyatlarini ishga solmoqda. Chunki yosh avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ma’naviy yetuk, jismonan sog‘lom, vatanparvar va fidoyi etib tarbiyalash, huquq hamda manfaatlarini himoya qilishga e’tibor qancha kuchaytirilsa, unung samarasi ham shuncha yuqori bo‘ladi. Shu bois O‘zbekiston jamiyatning faol qatlami sifatida e’tirof etiluvchi yoshlar qatlamiga «muammo» deb emas, balki yurt ravnaqini ta’minlovchi katta kuch, davlatning strategik resursi sifatida qaramoqda. Natijada bugun yuksak bilimli, zamonaviy fikrlaydigan, qat’iy pozitsiyaga ega yoshlar mamlakatning ertangi taraqqiyotida tobora hal qiluvchi kuchga aylanib boryapti.

УЗБЕКИСТАН – СТРАНА МОЛОДЁЖИ
Завтрашний день и благосостояние нашей планеты зависят от того, какими становятся и достигают совершенства наши дети. Наша главная задача – создать необходимые условия для проявления молодёжью своего потенциала.
Из доклада Президента Республики Узбекистан
Шавката Мирзиёева на 72-сессии Генеральной
Ассамблеи ООН
Из исторического пути развития любого государства известно, что ускоренное развитие той или иной страны, достижение ею определённых успехов, благополучие народа тесно связаны со степенью внимания, которое в данной стране уделяется учёбе и воспитанию молодёжи, её будущности. В этом смысле вопрос молодёжи в Узбекистане является одним из самых приоритетных направлений государственной политики.
В сфере защиты прав и интересов молодёжи, создания необходимых условий и возможностей в нашей стране создана прочная правовая база, и эта система в настоящее время совершенствуется созвучно требованиям времени. В частности, на сегодняшний день парламент принял свыше 40 законодательных актов касательно молодёжи, ратифицировал свыше 30 международных правовых документов.
Вместе с тем, придавая значение тому, что в настоящее время мы все живём в условиях с самым многочисленным слоем молодёжи в истории человечества, выдвижение Президентом Шавкатом Мирзиёевым с высокой трибуны Организации Объединённых Наций предложения о принятии Конвенции о правах молодёжи ООН было тепло встречено международным сообществом. В качестве основания для принятия этого документа руководитель Узбекистана привёл такие важные аргументы, как сегодняшняя численность молодых людей в масштабах всего мира, которая перевалила за два миллиарда, необходимость защиты молодёжи во время стремительного роста влияния международного терроризма и экстремизма.
Глубоко символичен и тот факт, что первым законодательным актом, подписанным Шавкатом Мирзиёевым в качестве Президента Республики Узбекистана, стал Закон от 14 сентября 2016 года «О Государственной молодёжной политике». Следовательно, и руководитель, и правительство страны хорошо понимают, что последовательное осуществление государственной молодёжной политики в стране, где более половины населения составляет молодёжь; воспитание молодёжи в духе патриотизма и самоотверженности всесторонне развитыми, интеллектуально способными, целеустремлёнными и очень энергичными личностями с твердой жизненной позицией, которым не безразличны осуществляемые в стране реформы, и которые причастны к завтрашнему достойному будущему своей страны,  является важным фактором для того, чтобы Узбекистан занял достойное место среди самых развитых государств мира.
Здесь необходимо особо отметить, что данная задача нашла своё отражение и в «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах». В частности, там были определены следующие первостепенные задачи, направленные на защиту прав и интересов молодёжи:
во-первых, воспитание физически здоровой, духовно и интеллектуально развитой, самостоятельно мыслящей, преданной Родине молодёжи с твёрдой жизненной позицией, повышение её социальной активности в процессе углубления демократических реформ и развития гражданского общества;
во-вторых, трудоустройство и привлечение в сферу частного предпринимательства выпускников средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждений;
в-третьих, поддержка и реализация творческого и интеллектуального потенциала молодого поколения, формирование здорового образа жизни среди детей и молодёжи, широкое привлечение их к физической культуре и спорту.
Указ Президента Республики Узбекистан от 27 июня 2018 года «О Государственной программе «Yoshlarkelajagimiz»» стал важным документом, направленным на повышение эффективности деятельности в данной сфере. В частности, в соответствии с этим указом, при Союзе молодёжи Узбекистана создан Фонд «Yoshlarkelajagimiz», который должен обеспечить предоставление через коммерческие банки льготных кредитов и имущества в лизинг со ставкой 7 процентов годовых для реализации молодёжных бизнес инициатив, стартапов, идей и проектов. В документе достаточно чётко и последовательно поставлены задачи по комплексному развитию молодёжного предпринимательства и инициативности молодёжи.
В свою очередь, коренные реформы осуществляются и в учебно-воспитательной системе, которая является основой всех проводимых в Узбекистане изменений. В настоящее время доля расходов на социальную сферу, в том числе на образование, составляет более половины общего объёма расходов государственного бюджета. В данных условиях естественно, что такие расходы не всякому государству под силу; тем не менее, как бы ни было трудно, для этого находятся необходимые средства и ресурсы.
Руководитель Узбекистана, рассматривая вышеуказанные расходы не как издержки, а как самое результативное вложение в будущее, неоднократно отмечал, что уровень и качество образования являются важным фактором, который определяет будущность каждого государства. И в самом деле, судьба и результаты реформ, в первую очередь, зависят от уровня образования кадров, от того, насколько они отвечают требованиям времени и прогресса.
С этой целью в стране создано Министерство дошкольного образования, коренным образом реформирована система школьного образования, заново внедрена система 11-классного общего среднего образования; заметно расширены квоты приёма в высшие учебные заведения, восстановлены формы заочного и вечернего обучения в вузах страны. В течение последних двух лет в стране открылись филиалы авторитетных университетов свыше 15 развитых государств мира.
Говоря кратко, государственная молодёжная политика в Узбекистане, преследующая четкие цели и поэтапно осуществляемая на основании комплексных мер, последовательно продолжается.
В этом отношении, выдвижение Шавкатом Мирзиёвым пяти важных инициатив по системному осуществлению действий в социальной и духовно-просветительской областях, впервые в истории Узбекистана положило начало новому этапу в воспитании и образовании молодёжи.
Первая инициатива – повышение интереса молодёжи к музыке, рисованию, литературе, театру и другим видам искусства.
Вторая инициатива – физическая закалка молодёжи, создание необходимых условий для проявления своих способностей.
Третья инициатива – организация эффективного использования населением и молодёжью компьютерных технологий и Интернета.
Четвёртая инициатива – организация системной работы по повышению духовности молодёжи, широкой пропаганде чтения книг.
Пятая инициатива – обеспечение занятости женщин.
Благая идея руководителя государства с большим интересом была встречена как народом в целом, так и молодёжью, и за короткое время широко распространилась по всей стране.
В соответствии с пятью вышеуказанными инициативами, которые в будущем будут широко внедрены в повседневную жизнь, значительно улучшится состояние культурных центров в регионах страны, материально-техническая база музыкальных школ и школ искусства, а также улучшатся условия их использования; исходя из интереса молодёжи, будут организованы дополнительно 1,5 тысяч кружков, будет налажена деятельность коллективов художественной самодеятельности, молодёжных театров-студий и «Клубов молодёжи» во всех районных центрах даже самых отдаленных селений.
Кроме того, в масштабах страны будут предприняты меры, направленные на обеспечение максимального охвата молодёжи в более чем 12 тысячах спортивных сооружениях, все общеобразовательные школы будут оборудованы современным спортивным инвентарём. Наряду с этим, в далёких и окраинных регионах будут построены спортивные залы и площадки с искусственным покрытием из лёгких конструкционных сендвич-панелей. Значительно увеличится количество детских и подростковых спортивных школ.
На основе передового международного опыта в области защиты молодёжи от вредных нападок в Интернете, обучения её эффективному применению информационных технологий, во всех регионах страны будут созданы учебные центры по информационным технологиям. В них молодёжь будет бесплатно обучаться электронной коммерции и программированию, приобретать инновационные навыки по ведению бизнеса в сфере информационных технологий, получать помощь своим «стартап» проектам. Кроме того, будет разработан, а потом и поэтапно воплощаться в жизнь, план мероприятий по обеспечению к 2021 году компьютерных классов всех школ современным оборудованием и сетью высокоскоростного Интернета. Вновь создаваемые центры компьютерных игр будут обеспечены тестами, викторинами, стратегией развития и другими полезными программами, направленными на расширение знаний и мировоззрения представителей молодого поколения.
В целях укрепления у молодёжи навыка к чтению книг, в рамках новой инициативы в Республику Каракалпакстан и во всех области страны будут доставлены книги в количестве не менее чем по 1 миллиону экземпляров. Одновременно с этим, в центре каждого города и района будет создан один образцовый книжный магазин, размещены передвижные книжные павильоны, населению кишлаков и аулов через «Библиобусы» будут оказываться библиотечные услуги.
Вообще говоря, на пути получения молодёжью образования и становления полноценными людьми, для создания современных, передовых инновационных условий Узбекистан прилагает все силы и пускает в дело все возможности. Ибо от того, насколько будет усилено внимание к всесторонней поддержке молодёжи, к воспитанию духовно развитого и физически здорового молодого поколения в духе патриотизма и самоотверженности, к защите его прав и интересов, зависит то, насколько высоким будет отдача от него. Именно по этой причине Узбекистан рассматривает молодёжный слой, который признаётся активным слоем общества, не как «проблему», а как огромную силу, способную обеспечить процветание страны, как стратегический ресурс государства. В результате, сегодня высокообразованная и по-современному мыслящая молодёжь с твёрдой жизненной позицией постепенно превращается в решающую силу завтрашнего прогресса страны.