БМТ БОШ АССАМБЛЕЯСИНИНГ 75-СЕССИЯСИ: ЎЗБЕКИСТОН БУГУН ҲАМ ИБРАТЛИ ТАШАББУСЛАРНИ ИЛГАРИ СУРАДИ
Бугун янгиланаётган Ўзбекистонда амалга оширилаётган ўзгаришлар, олиб борилаётган очиқ-ошкора, прагматик ички ва ташқи сиёсат халқаро экспертлар томонидан юқори баҳоланиб, мамлакатимиз қатъий, чуқур ислоҳотлар ва ўзгаришларнинг янги босқичига қадам қўйиб, мустаҳкам сиёсий иродасини намойиш этаётгани, бу йўлда Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш билан боғлиқ саъй-ҳаракатлар ўзига хос хусусиятга эга экани эътироф этилмоқда.
Айниқса, Ўзбекистоннинг хориж давлатлари билан ўзаро тенг манфаатларга асосланган дўстона алоқалари, ўз навбатида, халқаро ташкилотлар ва тузилмалар билан самарали ҳамкорлик қилаётгани юртимизнинг жаҳон ҳамжамиятида ўрни ва нуфузи тобора мустаҳкамланиб боришида муҳим аҳамият касб этмоқда.
Бу ўринда, айниқса, Ўзбекистоннинг БМТдек нуфузли ташкилот билан ҳамкорлиги сўнгги йилларда янгича мазмун-моҳият касб этиб, фаол ва кенг қамровли доирада мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Бунга асос албатта Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ишлаб чиқилиб, ҳалқ муҳокамасидан ўтказилган Ҳаракатлар стратегиясидир. Чунки ушбу ҳужжат ҳалқаро экспертлар хулосаларига кўра, айнан БМТнинг Барқарор Ривожланиш Мақсадларига тўлиқ мос келиб, халқаро майдонда илгари сурилаётган асосий ислоҳотларнинг мамлакатимиз доирасида ҳам тадбиқ этилишига туртки бўлмоқда. Айнан Ҳаракатлар стратегиясида белгилаб олинган бош мақсадлардан келиб чиқиб эса, ҳар йилги Давлат дастурлари қабул қилиниб, изчил амалга ошириб келинмоқда. Бунда ҳам албатта демократия тамойилларига таяниб, хусусан халқ хокимиятчилиги амалда таъминланишини инобатга олиб, ҳар бир Давлат дастури қабул қилинишидан аввал халқ муҳокамасидан ўтказилмоқда.
Шундай қилиб, мамлакатимизнинг БМТ ва унинг ихтисослашган ташкилотлари билан ҳозирги кундаги ҳамкорлигини қуйидаги йўналишларда кўриш мумкин:
– инсон ҳуқуқларини таъминлаш, (мажбурий меҳнатни бекор қилиш, озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахсларнинг, терговдаги шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини, бола ҳуқуқларини таъминлаш, одил судловни кафолатлаш, қонун устуворлигини таъминлаш);
– экологик муаммоларнинг ечимини топиш (Орол бўйи минтақасини ривожлантириш, Саноатда замонавий технологияларни қўллаш, энергия ресурсларидан оқилона фойдаланиш, Орол денгизи қуришининг олдини олиш);
– гендер тенгликни таъминлаш масалалари;
– минтақавий хавфсизлик масалалари (диний экстремизм ва терроризим, одам савдосига қарши кураш, Афғонистонда тинчликни таъминлаш, гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланишининг олдини олиш ва бошқалар);
– шунингдек, долзарб аҳамиятга эга бошқа ижтимоий-иқтисодий масалалар.
Яна шуни алоҳида таъкидлаш жоиз, ҳозирги кунда коронавирусга қарши кураш ва бу пандемиянинг ижтимоий-иқтисодий барқарорликка салбий таъсирини юмшатиш бутун дунё миқёсидаги глобал муаммо бўлиб турибди. Бу борада ҳам БМТ ва унинг ихтисослашган ташкилотлари билан фаол ҳамкорлик амалга оширилмоқда.
Пандемия шароитидан келиб чиқиб, БМТ Бош Ассамблеясининг бу йилги 75-сессияси ҳам ўзгача тарзда, яъни онлайн шаклида ўтказилмоқда. Кўриб турганимиздек, пандемия шароити энг нуфузли анжуманлар ишига ҳам таъсир қилди, бу эса, шундай муҳим тадбирларнинг ҳам ҳозирги шароитга мослашиши лозимлигини тақозо этади.
Мазкур 75-юбилей сессиясининг кун тартиби жуда кенг қамровли эканига эътибор қаратиш лозим. Хусусан, унда:
– COVID19га қаршиш ҳамжиҳатликда курашиш;
– минтақавий хавфсизлик;
– инсон ҳуқуқларини илгари суриш;
– Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш;
– терроризмга қарши курашиш;
– гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланишига чек қўйиш;
– иқтисодий ҳамкорлик;
– экология муаммолари ва бошқа масалалар муҳокама қилиниши режалаштирилган.
Бу юқори даражадаги анжуманда Ўзбекистоннинг иштироки ҳақида тўхталадиган бўлсак, энг аввало, Ўзбекистон Президентининг 2017 йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясидаги нутқида ҳам қатор муҳим таклиф-ташаббусларни илгари сургани ва ўз фикр-мулоҳазаларини баён этганини эслаб ўтиш жоиз.
Хусусан, Давлат раҳбари томонидан илгари сурилган барча ташаббуслар жаҳон ҳамжамияти томонидан кенг қўллаб-қувватланиб, амалиётга татбиқ этилмоқда.
Жумладан, Шавкат Мирзиёевнинг 6 та ғоясидан 5 таси ҳозирга қадар амалга ошганини кўриш мумкин:
1. 2018 йилда БМТ Бош Ассамблеясининг “Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш” деб номланган резолюцияси;
2. 2018 йилда БМТ Бош Ассамблеясининг “Маърифат ва диний бағрикенглик” тўғрисидаги резолюцияси;
3. “Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш” резолюциялари қабул қилинди.
4. Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувлари йўлга қўйилди;
5. Оролбўйи минтақаси учун инсон хавфсизлиги бўйича кўп шериклик асосидаги Траст фонди ташкил қилинди;
Бугунги кунда БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари бўйича конвенцияси лойиҳасини тайёрлаш ишлари олиб борилмоқда. Биламизки, бу масала яқиндагина инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форуми доирасида кенг муҳокамадан ўтказилди. Яъни, бу масала мураккаблиги боис кўпроқ вақт талаб қилишини инобатга олиш зарур.
Ишончимиз комилки, бугунги сессия ишида ҳам кун тартибидан келиб чиқиб, Ўзбекистон томонидан қатор муҳим ва долзарб аҳамиятга эга бўлган ташаббуслар илгари сурилади. Шунинг учун ҳам бутун халқимиз бугун соат 18:00да Ўзбекистон Республикаси Президенти сўзлайдиган нутқни ўзгача иштиёқ билан кутмоқда.
Фикримизча, Давлат раҳбарининг маърузасида ушбу ташаббуслар қаторида “Оролбўйи — экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди” номли БМТнинг резолюция лойиҳаси илгари сурилади.
Мазкур резолюция лойиҳаси Оролбўйи ҳудуди аҳолисининг турмуш даражасини ўстириш, атроф-муҳит ҳолатини яхшилашга қаратилган янги, инновацион ва замонавий технологик ечимларни амалга оширишда инвестицияларни жалб этиш ҳамда ҳудудий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилгани билан алоҳида аҳамият касб этади.
Шу билан бирга, мазкур ташаббус яшил иқтисодиёт тамойилларини, экологик тоза, энергия ва сувни тежайдиган технологияларни комплекс амалга ошириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлайдиган технологияларни жорий этиш, чўлланишнинг олдини олиш, экологик миграция ва экотуризмни ривожлантириш масалаларини ҳам қамраб олган.
Орол масаласи нафақат Ўзбекистоннинг, балки жаҳон миқёсидаги глобал муаммо эканини инобатга олсак, бу масала нақадар долзарб эканини яна бир карра англаймиз. Шу боис ҳам бу муаммони ҳал қилишда халқаро ҳамжамият билан биргаликда, ҳамжиҳатликда ҳаракат қилиш мақсадга мувофиқдир.

75-SESSION OF THE UN GENERAL ASSEMBLY: UZBEKISTAN STRIVES TO PROMOTE INSTRUCTIVE INITIATIVES
International experts highly commend the ongoing changes in the renewed Uzbekistan, the transparent, pragmatic domestic and foreign policy. Stepping up on a new level of rigorous, profound reforms and transformations, our country demonstrates a strong political will. It is recognized that all efforts related to the implementation of the Action Strategy along this path have their own specifics.
Uzbekistan’s friendly relations with foreign countries based on equal interests, effective cooperation with international organizations and structures prove key in strengthening the role and image of our country in the world community.
In recent years, Uzbekistan's cooperation with such a reputable organization as the UN has acquired a new meaning and is being strengthened on a large scale.
The enhanced collaboration is based on the National Action Strategy, which was developed at the initiative of the President and passed public discussion. The document, as international experts recognize, fully complies with the UN Sustainable Development Goals, and spurs the implementation of major reforms promoted in the international arena and domestically. Annual state programs are adopted and consistently implemented in line with the key objectives of the Action Strategy. Before adoption, each state program is put for a nationwide discussion, relying on the principles of democracy to ensure the practical implementation of the people's power.
Presently, Uzbekistan's cooperation with the UN and its specialized agencies is developing in the following areas:
- Ensuring human rights (ensuring the rights and freedoms of imprisoned persons, persons under investigation, the rights of the child, ensuring justice, the rule of law);
- Search for solutions to environmental problems (development of the Aral Sea region, application of modern technologies in industry, rational use of energy resources, prevention of the drying up of the Aral Sea);
- Ensuring gender equality;
- Regional security (religious extremism and terrorism, combating human trafficking, ensuring peace in Afghanistan, preventing drug trafficking, etc.);
– Other urgent socio-economic issues.
The current fight against the coronavirus infection and its negative impact on socio-economic stability have turned into a global issue. The UN and its specialized agencies have been  actively engaged in this cooperation.
Due to the pandemic, the 75th session of the UN General Assembly this year is also being held online. The current situation has affected the agenda of the most authoritative annual events, which suggests the need to adapt such important events to today's reality.
It is worth noting that the agenda of the 75th anniversary session is very holistic:
- Joint action against COVID-19;
- Regional security;
- Promotion of human rights;
- Achievement of the Sustainable Development Goals;
- Fight against terrorism;
- Eradication of illegal drug trafficking;
- Economic cooperation;
- Discussion of environmental problems and other issues.
Speaking about the participation of Uzbekistan in the high level conference, it is worth recalling that during his speech at the 72nd  session of the UN General Assembly in September 2017 in New York, the President of Uzbekistan put forward a number of important proposals and statements.
All the initiatives of the head of Uzbekistan have been widely supported and implemented by the world community.
Specifically, we can see that five out of the six ideas of Shavkat Mirziyoyev have already been implemented:
1. The UN General Assembly Resolution in 2018 was entitled ‘Strengthening Regional and International Cooperation to Ensure Peace, Stability and Sustainable Development in the Central Asian Region’.
2. The Special Resolution of the UN General Assembly in 2018 was dedicated to ‘Enlightenment and Religious Tolerance’.
3. Special Resolution ‘Sustainable Tourism and Sustainable Development in Central Asia’ in 2019.
4. Consultative meetings of the heads of Central Asian states have been established.
5. A UN Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea Region was established.
Currently, work is underway to prepare a draft UN Convention on the Rights of Youth. As we know, this issue was recently widely discussed within the framework of the Samarkand Web Forum on Human Rights. It has to be taken into account that this issue takes longer time due to its complexity.
We believe that, based on the agenda, Uzbekistan will put forward important and relevant initiatives at today's session. Therefore, our whole nation is looking forward to the speech of the President of the Republic of Uzbekistan.
Highly likely, among the initiatives, the leader of Uzbekistan will put forward a draft UN resolution ‘Aral Sea Region - Zone of Environmental Innovations and Technologies’.
The draft resolution proves key in attracting investments and strengthening regional cooperation in the implementation of new, innovative and advanced engineering solutions to raise the living standards of the Aral Sea population, and improve the environment.
Along with that, the initiative will implement the principles of a green economy, the integrated application of environmentally friendly, energy-saving and water-saving technologies, the technologies that ensure food security, prevent desertification, develop environmental migration and ecotourism.
Keeping in mind that the Aral issue is a global problem not just for Uzbekistan, but for the whole world, we reiterate its relevance. Therefore, in solving this problem, it would make sense to act jointly with the international community.