2021 йилги Давлат дастури амалда: 18 турдаги халқаро имтиҳон тизими бўйича юқори балл (даража) олган ёшларга харажатлари тўлиқ қоплаб берилади
“Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”
Давлат дастурининг 159-бандида Халқаро таълим дастурлари (имтиҳонлар) бўйича энг юқори балл тўплаган иқтидорли ёшларга имтиҳон топшириш харажатларини тўлиқ қоплаб бериш тартибини йўлга қўйиш билан боғлиқ вазифалар белгиланган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йилнинг 13 апрель куни қабул қилинган “Халқаро имтиҳон тизимлари бўйича юқори балл (даража) тўплаган ёшларга имтиҳон топшириш харажатларини тўлиқ қоплаб бериш тартибини жорий этиш тўғрисида”ги Қарори билан Давлат дастурининг мазкур банди ижроси таъминланди.
Мазкур Қарорга мувофиқ, Ёшлар ишлари агентлиги томонидан 18 турдаги халқаро имтиҳон тизими бўйича юқори балл (даража) олган ёшларга имтиҳон топшириш харажатлари тўлиқ қоплаб берилади.
Яъни 5 турдаги — IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, SAT халқаро имтиҳон тизимларидан юқори балл олганларга 2021 йил 1 майдан бошлаб имтиҳон топшириш харажатлари қоплаб берилади.
Инглиз, немис, француз, испан, итальян, турк, корейс, япон, хитой, араб, рус каби хорижий тиллар бўйича имтиҳонларда энг юқори балл тўплаганларга имтиҳон топшириш харажатлари 2022 йил 1 январдан бошлаб қоплаб берилади.
Мазур Қарорда имтиҳон топшириш харажатлари компенсация қилиниши учун тўпланиши лозим бўлган юқори баллнинг (даражанинг) минимал кўрсаткичи берилган. Мисол учун, IELTS халқаро имтиҳон тизимида энг юқори кўрсаткич 9 даража бўлса, имтиҳон топшириш харажатлари тўлиқ қоплаб берилиши учун имтиҳон топширувчи камида 7 даражани қайд этиши лозим.
Қарорга кўра, имтиҳон бўйича юқори балл (даража) олган ёшларга имтиҳон топшириш харажатларини тўлиқ қоплаб бериш бўйича давлат хизмати қуйидаги тартибда амалга оширилади:
— давлат хизматлари марказлари ариза берувчи келиб мурожаат этганда унинг номидан сўровномани тўлдириб, Ёшлар ишлари агентлигига юборади;
—    Ёшлар ишлари агентлиги махсус сертификатни верификациядан ўтказади ёки махсус сертификатнинг ҳақиқийлигини масъул ваколатли хорижий ташкилот орқали тасдиқлатиб олади. Ҳақиқийлиги тасдиқланган махсус сертификат эгаси бўлган ариза берувчиларнинг электрон реестрини шакллантиради, ушбу электрон реестрни ва унга мувофиқ, компенсация маблағларини Ўзбекистон Республикаси акциядорлик тижорат Халқ банкининг ҳисобварағига ўтказади ва хизмат натижаси бўйича ариза берувчига СМС хабар юборади;
— Халқ банки филиали ариза берувчининг компенсация пулини олишга бўлган ҳуқуқини тасдиқлаган ҳолда унинг хоҳишига кўра ушбу компенсациянинг нақд ёки нақд пулсиз шаклда тўланишини амалга оширади.
— ариза берувчига СМС хабар юбориш билан боғлиқ харажатлар Ёшлар ишлари агентлиги маблағлари ва қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобидан қопланади.
— Давлат хизматлари марказлари, Ёшлар ишлари агентлиги ва Халқ банки ўртасидаги электрон давлат хизматларини кўрсатиш доирасида ахборот алмашинуви Электрон ҳукуматнинг идоралараро маълумотлар узатиш тармоғи орқали амалга оширилади.
Мухтасар айтганда, мазкур Қарор халқаро имтиҳон тизимлари бўйича юқори балл (даража) тўплаган ёшларни қўллаб-қувватлашга қаратилгани билан алоҳида аҳамиятга эга.

ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРОГРАММА 2021 В ДЕЙСТВИИ: Молодым людям, получившим высокие баллы (степени) по 18 видам международных экзаменационных систем, будут полностью возмещены расходы
159-ом пункте Государственной программы «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения» определены задачи, связанные с установлением порядка полного возмещения расходов на сдачу экзаменов талантливой молодежи, набравшей самые высокие баллы по международным образовательным программам (экзаменам).
Постановлением Кабинета Министров от 13 апреля 2021 года «О введении порядка полного возмещения расходов за сдачу экзамена молодым людям, набравшим максимальный балл (уровень) по международным экзаменационным системам» обеспечено исполнение данного пункта Государственной программы.
В соответствии с данным Постановлением, Агентством по делам молодежи будут полностью возмещены расходы на сдачу экзамена молодым людям, получившим высокие баллы (степени) по 18 видам международной экзаменационной системы.
То есть, с 1 мая 2021 года тем, кто набрал более высокие баллы по 5 видам экзаменов — IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, SAT, будут возмещены расходы на сдачу экзамена.
С 1 января 2022 года расходы на сдачу экзаменов будут возмещены тем, кто набрал самые высокие баллы на экзаменах по иностранным языкам, таким как английский, немецкий, французский, испанский, итальянский, турецкий, корейский, японский, китайский, арабский, русский.
В указанном Постановлении дается минимальный показатель высокого балла (уровня), который необходимо набрать, для получения компенсации затрат на сдачу экзамена. Например, если в международной экзаменационной системе IELTS наивысшим показателем является 9-й уровень, экзаменующемуся должен получить минимум 7-ой уровень, чтобы полностью покрыть расходы на сдачу экзамена.
Согласно Постановлению, государственная услуга по полной компенсации расходов на сдачу экзамена молодым людям, получившим высокие баллы (степени) по экзамену, будет осуществляться в следующем порядке:
– центры государственных услуг при обращении заявителя заполняют анкету от его имени и отправляют ее в Агентство по делам молодежи;
– Агентство по делам молодежи проводит верификацию специального сертификата заявителя или получает подтверждение подлинности сертификата через зарубежную организацию. Формирует электронный реестр заявителей-обладателей специального сертификата, после подтверждения его подлинности, направляет данный электронный реестр и компенсационные средства в соответствии с ним на счёт в Народном банке Республики, Узбекистан и отправляет заявителю SMS-сообщение о результатах услуги;
– филиал Народного банка, подтверждая право заявителя на получение компенсационных денег, по его желанию осуществляет выплату данной компенсации в наличной или безналичной форме;
– расходы, связанные с отправкой SMS-сообщения заявителю, покрываются за счет средств Агентства по делам молодежи и других средств, не запрещенных законодательством;
– обмен информацией между Центрами государственных услуг, Агентством по делам молодежи и Народным банком в рамках оказания электронных государственных услуг осуществляется через межведомственную сеть передачи данных Электронного правительства.
Одним словом, данное решение имеет особое значение в связи с тем, что оно направлено на поддержку молодых людей, набравших высокие баллы (степени) по международным экзаменационным системам.