Бугун Давлат сиёсати ва бошқаруви академиясида “Тараққиёт стратегияси” маркази ҳамда Стратегик ривожланиш ва ислоҳотлар агентлиги ҳамкорлигида янгиланган “Ўзбекистон – 2030” стратегияси, уни такомиллаштириш учун ўтказилган жамоатчилик муҳокамалари, билдирилган таклифлар ва Стратегияга киритилган ўзгаришлар, кутилаётган натижалар юзасидан матбуот анжумани ташкил этилди.
Тадбирда вазирлик ва идоралар раҳбар ва масъул ходимлари, нодавлат ташкилотлари экспертлари, жамоатчилик муҳокамасида фаоллик кўрсатган фуқаролар, оммавий ахборот воситалари вакиллари, журналист ва блогерлар иштирок этди.
Анжуманда “Тараққиёт стратегияси” маркази ижрочи директори Элдор Туляков, Стратегик ривожланиш ва ислоҳотлар агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Абдулла Абдуқодиров, Адлия вазири Акбар Тошқулов, Соғлиқни сақлаш вазири Асилбек Худаяров, Олий таълим, фан ва инновациялар вазири ўринбосари Ўктам Саломов, Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитаси раиси ўринбосари Искандар Қутбиддинов, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати раиси, Қонунчилик палатаси депутати Бобур Бекмуродов иштирок этдилар.
Матбуот анжуманида “Тараққиёт стратегияси” маркази ижрочи директори Элдор Туляков “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини такомиллаштириш учун ўтказилган жамоатчилик муҳокамалари, бу йўлда халқимиз вакиллари томонидан фаоллик кўрсатилгани, киритилган таклифларнинг аҳамияти юзасидан фикр юритди.
Таъкидланганидек, Президентимизнинг 2026 йил 16 февралдаги
ПФ–21-сон Фармони “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини изчил амалга оширишнинг мустаҳкам ҳуқуқий пойдевори бўлиб, миллий тараққиётнинг янги босқичини бошлаб берган тарихий ҳужжатдир. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Мурожаатномасига мувофиқ, Стратегиянинг такомиллаштирилган лойиҳаси uzbekistan2030.uz ва regulation.gov.uz платформаларида жамоатчилик муҳокамасига қўйилди. 2025 йил 30 декабрдан 2026 йил 28 январгача – бир ой мобайнида 3 минг 564 та фикр ва таклифлар келиб тушди. Шундан 2 минг 153 таси асосли таклиф, 751 таси такрорланувчи, 340 таси маъқуллаш маъносидаги фикрлар, 320 таси танқид ва эътирозлардан иборат.
– Стратегиядаги устувор йўналишлар кесимида таклифлар сонини таҳлил қиладиган бўлсак, биринчи йўналиш ҳисобланган “Ҳар бир инсонга ўз салоҳиятини рўёбга чиқариши учун муносиб шароитларни яратиш” йўналишидаги мақсадли кўрсаткичлар аҳолимизда кўпроқ қизиқиш уйғотганини кўришимиз мумкин. Мазкур йўналиш бўйича аҳолидан 1 427 та таклиф келиб тушди. “Барқарор иқтисодий ўсиш орқали аҳоли фаровонлигини таъминлаш” йўналиши бўйича 444 та, “Сув ресурсларини тежаш ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш” йўналишида 159 та, “Қонун устуворлигини таъминлаш, халқ хизматидаги давлат бошқарувини ташкил этиш” йўналишида 384 та, “Мамлакатни хавфсиз ва тинчликсевар давлатга айлантириш ишларини давом эттириш” йўналишида эса 176 та таклиф ва мулоҳазалар билдирилди. Бундан кўринадики, аҳолида давлатимиз томонидан қабул қилинадиган дастурларга нисбатан дахлдорлик ҳисси кучайиб бормоқда. Таҳлилларга кўра, таълим, экология, рақамлаштириш, энергетика, транспорт соҳалари бўйича энг кўп таклиф тушди, – деди Элдор Туляков.
Жамоатчилик фикрини ўрганиш бўйича кенг кўламда иш олиб борилди. Адлия вазирлиги ва “Тараққиёт стратегияси” маркази томонидан аҳолининг фикр-мулоҳазалари ҳар куни тўпланиб, соҳалар бўйича тақсимланди. Барча таклифлар Стратегик ривожланиш ва ислоҳотлар агентлигида кўриб чиқилди тегишлилига бўйича вазирлик ва идоралар ҳамкорлигида такшил этилган ишчи гуруҳга мунтазам юборииб турилди.
Ўрганиш натижалари бўйича қуйидагиларни қайд этиш жоиз:
Биринчидан, юборилган 2 минг 153 та асосли таклиф улар тегишли бўлган вазирлик ва идораларнинг мутасаддилари билан муҳокама қилинди. Мамлакатимиз учун муҳим ҳисобланган ва бажариш мумкин бўлган реал таклифлар инобатга олинди. Улар мутахассислар билан қайта ишланиб, аниқ КПИларга айлантирилди.
Иккинчидан, Стратегия бўйича кенгроқ ва эркин фикр алмашиш учун фуқаролар билан 3 та очиқ мулоқот ташкил этилди. Унда пойтахтимиздаги ташаббускорлар бевосита, ҳудудлардаги юртдошларимиз видеоалоқа орқали қатнашиб, таклифларини мутасаддилар билан муҳокама қилиш имконига эга бўлди.
Учинчидан, соҳа мутахассисларининг фикрлари алоҳида эътиборга олинди. Муҳокама порталида ҳам, оммавий ахборот воситаларида ҳам кўплаб соҳа билимдонлари Стратегия лойиҳасидаги камчиликларни кўрсатиб берди. Улар асосида вазирлик ва идораларга мурожаат қилиниб, қўшимча кўрсаткичлар шакллантирилди. Шунингдек, тегишли вазирлик ва идоралар масъуллари иштирокида “Тараққиёт стратегияси” марказида матбуот анжуманлари ҳам ўтказилди.
Тўртинчидан, стратегия ишлаб чиқиш бўйича халқаро тажриба ҳам ўрганилди. Масалан, БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан биргаликда ўтказилган анжуманда UNDP, UNICEF, UNESCO, FAO, UNFPA, JSST, YEXHT, SHHT Жаҳон банки каби ўнлаб халқаро ташкилотлардан 70 нафардан зиёд эксперт ва элчиларнинг тавсиялари олинди. Шунингдек, хориждаги элчихоналаримизда ва ватандошларимиз орасида муҳокамалар ўтказилди.
Якунда Стратегия лойиҳаси Олий Мажлис палаталари, Президент Администрацияси, Вазирлар Маҳкамасида ҳар томонлама кўриб чиқилди.
2026 йил 16 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Мамлакат тараққиётининг 2030 йилгача мўлжалланган устувор йўналишлари доирасида ислоҳотларни изчил давом эттириш ва янги босқичга олиб чиқишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони имзоланди. Мазкур фармон билан 2026–2030 йилларга мўлжалланган “Ўзбекистон – 2030” стратегияси тасдиқланди.
Стратегияда 100 та мақсад ва уларга эришиш бўйича 437 та самарадорлик кўрсаткичи белгиланган (аввалгисида 444 та). Шундан 102 та кўрсаткич ўзгаришсиз қолдирилган, 95 таси янги таҳрирда берилган, 240 та янги кўрсаткич киритилган.
Умуман айтганда, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан “Ўзбекистон – 2030” стратегияси мамлакатимизнинг ўрта муддатга мўлжалланган тараққиёт йўлини белгилаб берди. У халқимизни умумий мақсад атрофида жипслаштириб, ҳар бир инсон ҳаётида намоён бўлади.
Матбуот анжуманида Адлия вазири Акбар Тошқулов, Соғлиқни сақлаш вазири Асилбек Худаяров, Олий таълим, фан ва инновациялар вазири ўринбосари Ўктам Саломов ва бошқалар сўзга чиқиб, “Ўзбекистон-2030” стратегиясида тегишли йўналишлар бўйича белгиланган вазифаларни амалга ошириш чора-тадбирларини батафсил таҳлил қилиб беришди.
Матбуот анжумани якунида журналистларни қизиқтирган саволларга тенгишли вазирликлар масъуллари жавоб қайтарди.