ЎЗАРО АЛОҚАЛАРНИ ЯНАДА ТАРАҚҚИЙ ЭТТИРИШ НИЯТИДАМИЗ
Мен Ўзбекистоннинг тарафдори ва мухлиси эканимни алоҳида таъкидлашни истардим. Шу боис, Шавкат Мирзиёев Президент этиб сайланганидан сўнг мамлакатингизга тез орада ташриф буюрган эдим.
Биз тарихнинг муҳим палласида турибмиз. Ўзбекистон иқтисодий ва ижтимоий соҳада янада либераллашди. Президент Шавкат Мирзиёев қатор ислоҳотларни ҳаётга изчил татбиқ этмоқда. Бу Ўзбекистоннинг бизнес юритиш учун ва туризм борасида янада жозибадор бўлишига хизмат қилади.
Ўзбекистон билан Буюк Британия ишбилармонлари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш имкониятлари катта. Яқинда Буюк Британиянинг қатор компания ва фирмалари вакиллари юртингизга ташриф буюрган эди. Мавжуд имкониятлар тўлиқ ишга солинишини истаймиз. Мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш ниятидамиз. Бу ҳамкорлик нефть-газ, тоғ-кон, озиқ-овқат, қишлоқ хўжалиги, ахборот технологиялари каби соҳаларни қамраб олади. Ўзаро алоқаларни янада тараққий эттиришга бор куч ва имкониятимизни сафарбар этамиз.
Ўзбекистоннинг нуфузи тобора ортиб бораётганини таъкидламоқчиман. Илгари қўшни мамлакатлар билан баҳсли масалалар мавжуд эди. Ҳозир ҳеч қандай мунозара қолмади. Президентингиз қўшни давлатлар билан дўстона алоқаларни қайта тиклади. Бу минтақада барқарорлик ва тараққиётни таъминлашда жуда муҳим. Амалга оширилаётган ички ислоҳотлар сармоя киритишда долзарб аҳамият касб этади, деб ўйлайман.

МЫ НАМЕРЕНЫ ЕЩЁ ДАЛЬШЕ РАЗВИВАТЬ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ
− Хотел бы особо отметить, что я большой сторонник и поклонник Узбекистана. Поэтому я посетил вашу страну сразу же после вступления Шавката Мирзиёева в должность президента.
Мы проживаем важную эпоху истории. В Узбекистане наблюдается последовательная либерализация экономической и социальной сфер. Президентом Шавкатом Мирзиёевым поэтапно претворяется в жизнь ряд реформ. Это способствует обеспечению дальнейшей деловой и туристической привлекательности Узбекистана.
Узбекистан и Великобритания располагают огромными возможностями для развития сотрудничества между деловыми кругами обеих стран. Недавно вашу страну посетили представители ряда британских компаний и фирм. Желаем полностью задействовать имеющиеся возможности. Мы намерены ещё более развивать торгово-экономическое сотрудничество между нашими странами. Оно охватывает нефтегазовую, горнорудную, продовольственную, сельскохозяйственную сферы. Мы мобилизуем все силы и возможности для дальнейшего развития двусторонних отношений.
Хотел бы отметить последовательный рост авторитета Узбекистана на международной арене. Раньше имелись спорные вопросы с соседними государствами. В настоящее время они полностью разрешены. Это крайне важно в обеспечении стабильности и устойчивого развития в регионе. Думаю, что осуществляемые внутренние реформы сыграют важную роль в привлечении инвестиций.