ЖАМОАТЧИЛИК НАЗОРАТИДА ЖАРАЁН ЭМАС, НАТИЖА МУҲИМ
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 27 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маърузаси нафақат халқимиз, балки кенг халқаро жамоатчилик томонидан ҳам қизғин қаршиланди.
Унда эътироф этилганидек, Бош қомусимиз, жинси, ирқи, миллати, тили, дини, ижтимоий келиб чиқишидан қатъи назар, Ўзбекистон фуқаролари тенглигининг кафолатланишини эътироф этди ва замонавий демократик тараққиёт учун замин яратди.
Маърузада таъкидланган энг муҳим жиҳат, ҳақиқатан ҳам, биз ким бўлишимиздан, қайси соҳада, қайси вазифада фаолият кўрсатишимиздан қатъий назар, биринчи навбатда, Конституциямиз ва қонунларимизни яхши билишимиз, нафақат билишимиз, балки ҳурмат ҳам қилишимиз шарт. Бинобарин, қонунларимиз устувор бўлсагина илғор ва тараққий этган давлат барпо этиб, фаровон ва бахтли ҳаёт кечирамиз.
Конституция ва қонун устуворлигига эришишда эса, табиийки, жамоатчилик назорати институтидан унумли фойдаланиш муҳим аҳамият касб этади.
Аслида жамоатчилик назорати юртимизда узоқ тарихий илдизларга эга. Бу институт бизда қадим-қадимдан оқсоқоллар Кенгаши кўринишида намоён бўлиб келган. Бу Кенгашлар маҳаллалардаги ободонлаштириш, аҳоли муаммоларини ҳал этиш, ўзини-ўзи ҳимоя қилиш, ҳамиша огоҳ ва ҳушёр бўлиш, фарзандлар тарбиясига лоқайд қарамаслик ва бошқа жамоат ишлари билан шуғулланадиган жамоатчилик тузилмаси ҳисобланган.
Бугунги кунда эса, давлат бошқаруви ва ҳокимияти органларининг самарали фаолият юритишида жамоатчилик назорати омили жуда муҳим аҳамият касб этади. Давлат органлари раҳбар-ходимларининг қонунларга қатъий амал қилиб, ўз зиммаларидаги вазифа ва мажбуриятларини масъулият билан адо этишларида бу институтнинг таъсир доираси ниҳоятда юқори.
Шундай экан, жамоатчилик назоратини амалга оширишда, биринчи навбатда, барча фуқароларнинг, қолаверса, нодавлат ташкилотлар ва оммавий ахборот воситаларининг ўрни ва ролини янада кучайтириш лозим. Бу борада бугун мамлакатда кечаётган сиёсий, ижтимоий-иқтисодий жараёнларга нисбатан масъулият, ташаббускорлик, дахлдорлик ҳислари ҳар бир инсон онгида шаклланиши керак. Биз ҳар қандай қонунбузилиш ҳолатларига муросасиз бўлсак, мансабдор шахсларнинг хатти-ҳаракатларига кўпчилик бўлиб баҳо берсак, ўз фикр-мулоҳазаларимизни эмин-эркин баён этсак, ана ўшанда чинакам қонун устуворлиги таъминланади.
Эътироф этиш керак, кейинги йилларда Ўзбекистонда амалга оширилаётган прагматик, очиқ-ошкора ва шаффофликка асосланган янги босқичдаги ислоҳотлар самараси туфайли жамиятимизда жамоатчилик назоратининг ҳам таъсир доираси сезиларли равишда кучайди. Айниқса, ижтимоий тармоқларда давлат органлари ва уларнинг раҳбар-мутасаддилари хатти-ҳаракатларига нисбатан билдирилаётган муносабат туфайли кўплаб камчилик ва муаммолар, қонунбузилиш ҳолатларига чек қўйилаётганини барча кўриб, билиб турибди.
Дарҳақиқат, жамоатчилик назорати ижтимоий адолатни қарор топтириш учун шахс, жамият ва давлат алоқаларида мувозанат, тенглик, ўзаро масъулият ва жавобгарликка хизмат қилади. Мазкур институт юртимизда инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликлари нафақат давлат томонидан кафолатлангани, балки давлат органлари фаолиятида устувор аҳамиятга эга эканлигини таъминлайди ва бунда жамоатчилик назоратининг мавжудлиги сиёсий ҳокимиятнинг том маънода халқ қўлида бўлишининг кўрсаткичи ҳисобланади.
Маълумки, давлат раҳбарининг 2018 йил 4 июлдаги “Давлат органлари ҳузурида жамоатчилик кенгашлари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарорига кўра, давлат органлари ҳузуридаги жамоатчилик кенгашининг асосий вазифалари, функциялари, ваколатлари ва фаолиятини ташкил этиш тартиби белгилаб берилганди. Унга асосан, жамоатчилик кенгаши давлат органи раҳбарининг қарори билан ташкил этилиши, у ўз ишини жамоатчилик асосида олиб бориши ҳамда доимий фаолият юритувчи маслаҳат-кенгаш органи ҳисобланиши, унинг қарорлари тавсиявий хусусиятга эга ҳисобланиши назарда тутилганди.
Бироқ, орадан мана 1,5 йил ўтяптики, давлат органлари ҳузурида тузилган жамоатчилик кенгашлари фаолияти бугунги кун талаблари даражасида ташкил этилмаяпти. “Тараққиёт стратегияси” маркази томонидан олиб борилган мониторинг ишлари ва таҳлиллар натижаси бу каби жамоатчилик ишлари аксарият ҳолларда номигагина, расмиятчилик учун фақат қоғозда ташкил этилгани, реал ҳаётда уларнинг ўрни ва роли деярли сезилмаётганидан далолат бермоқда.
Ваҳоланки, Ҳаракатлар стратегиясида назарда тутилган чора-тадбирларга мувофиқ, қабул қилинган ва 2018 йил 13 апрель кунидан бошлаб кучга кирган “Жамоатчилик назорати тўғрисида”ги Қонун ижросини таъминлашда давлат органлари ҳузуридаги жамоатчилик кенгашларининг фаолияти самарадор бўлиши долзарб аҳамиятга эга.
Хусусан, ушбу Қонунда давлат органларига мурожаатлар ва сўровлар; давлат органларининг очиқ ҳайъат мажлисларида иштирок этиш; жамоатчилик муҳокамаси; эшитуви; мониторинги; экспертизаси; жамоатчилик фикрини ўрганиш; фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан ижро этувчи ҳокимият органларининг, бошқа ташкилотлар ва муассасаларнинг ҳисоботларини эшитиш каби жамоатчилик назоратини амалга оширишнинг саккизта шакли белгилаб қўйилган.
Бироқ, “Тараққиёт стратегияси” маркази томонидан ўрганишлар якунлари жамоатчилик назоратини амалга оширишнинг ушбу шаклларидан фойдаланиш ва аниқ натижаларга эришиш ишлари қониқарли эмаслигидан далолат бермоқда. Айниқса, жамоатчилик эшитуви, жамоатчилик мониторинги, жамоатчилик экспертизаси каби нормалар деярли фаолиятга жорий этилмаяпти. Шунингдек, маҳалла фуқаролар йиғинлари томонидан ижро этувчи ҳокимият органларининг, бошқа ташкилотлар ва муассасаларнинг ҳисоботларини эшитиш амалиёти ҳанузгача йўлга қўйилмаган.
Қонунда давлат органларининг, улар мансабдор шахсларининг фаолиятига тааллуқли ва ижтимоий аҳамиятга эга бўлган масалаларни муҳокама қилиш учун нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва оммавий ахборот воситалари жамоатчилик эшитувларини ўтказишлари мумкинлиги белгиланган бўлса-да, бу норманинг ҳам амалиётда ишлатилиши ниҳоятда суст кечмоқда. Жамоатчилик фикрини ўрганиш институтидан эса, фақатгина саноқли нодавлат ташкилотлар фойданишмоқда, холос.
Бинобарин, Давлат раҳбари Конституциямизнинг 27 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маърузасида таъкидлаган: “Қонунларимиз қанчалар халқпарвар ва мукаммал бўлмасин, уларнинг мазмун-моҳиятини билмасак, ҳуқуқий онгимиз ва маданиятимиз етарли бўлмаса, ҳуқуқий бурч ва масъулият кундалик турмуш тарзимизга айланмаса, ислоҳотлардан кўзлаган мақсадларимизга етишимиз мавҳум бўлиб қолаверади”, – деган сўзлар исботини айнан юқоридаги ҳолатларда яққол кўриш мумкин.
Шу ўринда жамоатчилик назоратининг судлар фаолиятидаги ўрни ҳақида ҳам қисқача тўхталиб ўтиш мақсадга мувофиқ. Кейинги вақтларда Ўзбекистонда ишларни сайёр суд мажлисларида кўриб чиқиш амалиёти изчил йўлга қўйилгани, ўз навбатида, судларда қонуний, асослантирилган ва адолатли суд қарорлари чиқарилишига хизмат қилмоқда.
Маълумки, судларда жиноят ишларининг адолатли тарзда кўриб чиқилиши ва қонуний ҳал этилишида жамоатчиликнинг иштирок этиши Конституцияда белгилаб қўйилган. Унинг 32-моддасига кўра, Ўзбекистон Республикасининг фуқаролари жамият ва давлат ишларини бошқаришда бевосита ҳамда ўз вакиллари орқали иштирок этиш ҳуқуқига эгадирлар. «Судлар тўғрисида»ги Қонунда эса, Қорақалпоғистон Республикаси жиноят ишлари бўйича суди, жиноят ишлари бўйича вилоят, Тошкент шаҳар, жиноят ишлари бўйича туман (шаҳар) суди ҳамда Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий суди ҳамда ҳудудий ҳарбий судлар таркибида халқ маслаҳатчилари иштирок этиши назарда тутилган.
Албатта, халқ маслаҳатчиларининг судлардаги иштироки шахс, жамият ва суд ҳокимияти ўртасидаги ижтимоий алоқаларни мустаҳкамлаши баробарида, қонун устуворлиги ва ижтимоий адолатни таъминлашнинг муҳим омили ҳамдир. Шу билан бирга, суд органлари фаолиятининг шаффофлигини янада таъминлаш, аҳоли билан очиқ мулоқотни кенгайтириш, айниқса, одил судловни амалга оширишда жамоатчилик ролини кучайтириш борасида ҳали қилиниши лозим бўлган ишлар бор. Бу борада халқаро амалиёт ва ривожланган давлатлар тажрибасини атрофлича ўрганиш ва мақбул жиҳатларни Ўзбекистон суд тизимига татбиқ этиш фойдадан холи бўлмайди.
Масалан, Францияда вояга етмаганлар томонидан содир этилган оғир жиноятлар 3 нафар малакали судья ва 9 нафар суд маслаҳатчиси иштирокида кўрилади. Мабодо, судья суд маслаҳатчиларисиз, ўзи якка тартибда вояга етмаганларнинг жиноий ҳаракатларига доир ишларни кўрадиган бўлса, бу ҳолда судья судланувчига нисбатан фақат тарбиявий ва назорат чораларинигина қўллаш ҳуқуқига эга, холос. Англияда эса, суд маслаҳатчилари қотиллик жиноятларини, табиий бўлмаган ёки гумонли ўлим ёки ўлимнинг сабаби аниқланмаган ҳолатларни текширишда иштирок этади. Японияда халқ судьялари оғир жиноят ишларининг муҳокамасида судья сифатида қатнашиш ҳуқуқига эга. Бунда судлов ҳайъати таркиби олти нафар халқ судьяси ва уч нафар профессионал судьядан иборат бўлади. Айбланувчи халқ судьясидан воз кечиш ҳуқуқига эга бўлмайди. Европанинг аксарият давлатларида эса, суд маслаҳатчилари профессионал судья билан шахснинг айбдор ёки айбсизлиги, шунингдек, судланувчига жазо чорасини белгилаш билан боғлиқ масалани биргаликда ҳал этади.
Умуман, одил судловни амалга ошириш жараёнида жамоатчилик назоратидан кўзланган мақсад — муайян суд иши юзасидан адолатли ва холис суд қарорларининг чиқарилишига эришишдан иборат.
Мухтасар ифодалаганда, жамоатчилик назоратининг асосий қуроли – бу қонун. Жамоат ташкилотлари давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларининг қонунларга қай тарзда амал қилаётгани ва уларни қандай ижро этаётганини назорат қилади. Жамоатчилик назоратининг хулосалари ижро ҳокимиятининг фаолиятини танқидий кўриб чиқиш, хатоларни тузатиш, халқчилликни таъминлашга хизмат қилади.
Фуқароларнинг фаоллиги, ижтимоий ҳодисаларга дахлдорлик ҳиссининг ортиши ҳамда ҳар бир давлат хизматчисининг ўз фаолияти жамоатчилик назорати остида эканлигини чуқур ҳис этиб бориши фуқаролик жамияти шаклланиши жараёнининг муҳим шартларидандир. Яъни, давлат органлари аҳолига ўз сиёсати, ҳаракатларини тушунтириб бериши, халқ олдида мунтазам равишда ҳисобот бериб бориши бугунги замон талабидир.
Фикримизча, жамоатчилик назоратида жараён эмас, натижага қараб хулоса чиқариш зарур. Акс ҳолда, жамоатчилик назорати ижро ҳокимияти идораларини депсиниш ҳолатига тушириб қўяди. Шу сабабли жамоатчилик назоратида жараён эмас, натижа асосий мезон бўлиши лозим.
Хулоса шуки, «давлат ҳокимияти» ва «жамоатчилик назорати» бир-бирини тўлдирувчи тушунчалардир. Давлат ҳокимияти ва жамоатчилик назоратининг бирлиги халқнинг ҳокимиятдан, ҳокимиятнинг халқдан бегоналашувининг олдини олиб, озчилик ва кўпчилик деспотизмига йўл қўймайди. Давлат ҳокимияти ва жамоатчилик назоратининг уйғунлигини таъминлаш демократик ҳуқуқий давлат ва фуқаролик жамиятини ривожлантиришга хизмат қилади.

Исполнительный директор Центра «Стратегия развития»
Выступление Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной 27-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан, было тепло встречено не только нашим народом, но и широкой международной общественностью.
Как подчеркнул Президент, наш Основной закон гарантирует равенство граждан Узбекистана независимо от пола, расы, национальности, языка, религии и социального происхождения, и является основой для современного демократического развития.
Важнейшим аспектом, отмеченным в докладе, является тот факт, что, независимо от того, кем мы являемся, чем занимаемся и в какой сфере работаем, в первую очередь, мы должны хорошо знать Конституцию и законы, и уважать их. Поэтому, в условиях верховенства наших законов, создавая прогрессивное и процветающее государство, мы намереваемся жить благополучной и счастливой жизнью.
А в достижении верховенства Конституции и закона, безусловно, важное значение имеет эффективное использование института общественного контроля.
По сути, общественный контроль имеет давние исторические корни в нашей стране. Этот институт у нас издревле проявлялся в виде Советов старейшин.
Такие Советы считались общественной структурой, которая занималась благоустройством в махаллях, решением проблем населения, самообороной и другими общественными делами, всегда была начеку и бдительна, неравнодушна к воспитанию детей.
Сегодня фактор общественного контроля играет очень важную роль в эффективном функционировании органов государственной власти и управления. Сфера влияния данного института чрезвычайно высока при неукоснительном соблюдении законов и ответственном исполнении руководителями и сотрудниками государственных органов своих обязанностей и задач.
Таким образом, необходимо еще больше усилить роль и значение в осуществлении общественного контроля, прежде всего, всех граждан, а также негосударственных организаций и средств массовой информации. В связи с этим в сознании каждого человека должны формироваться чувства ответственности, инициативности, сопричастности к политическим, социально-экономическим процессам, происходящим сегодня в стране. Если мы будем бескомпромиссно относиться к любым проявлениям нарушений, совместными усилиями давать общественную оценку действиям должностных лиц, свободно излагать свои мысли, то тогда будет обеспечено подлинное верховенство закона.
Следует признать, что благодаря осуществляемым в последние годы в Узбекистане реформам на новом этапе, основанном на прагматичности, прозрачности и открытости, сфера влияния общественного контроля в нашем обществе значительно усилилась. В частности, из-за выраженного отношения к действиям государственных органов и их руководителей и должностных лиц в социальных сетях многие недостатки и проблемы, нарушения устраняются.
По сути, общественный контроль служит достижению баланса, равенства, взаимной ответственности и подотчетности в человеке, обществе и общественных отношениях с целью обеспечения социальной справедливости в принятии решений. Этот институт гарантирует, что права и свободы человека в нашей стране гарантированы не только государством, но и имеют приоритетное значение в деятельности государственных органов. При этом, наличие общественного контроля является показателем того, что политическая власть в буквальном смысле находится в руках народа.
Как известно, Постановлением Главы государства «О мерах по организации деятельности общественных советов при государственных органах» от 4 июля 2018 года определены основные задачи, функции, полномочия и порядок организации деятельности этих структур. Документом предусматривается, что общественный совет создается по решению руководителя государственного органа, ведет свою работу на общественных началах, и является постоянно действующим консультативно-совещательным органом, решения которого носят рекомендательный характер.
Однако, с тех пор прошло 1,5 года, а деятельность общественных советов, созданных при государственных органов, не организована на уровне сегодняшних требований. Результаты мониторинга и анализа, проведенные Центром «Стратегия развития», свидетельствуют о том, что подобные общественные работы в большинстве случаев организуются только на бумаге ради формальности, их роль и место в реальной жизни почти не ощущается.
Однако, в соответствии с мерами, предусмотренными Стратегией действий в части обеспечения исполнения принятого и вступившего в силу с 13 апреля 2018 года Закона «Об общественном контроле», актуальное значение имеет эффективность деятельности общественных советов при государственных органах.
В частности, в настоящем Законе определены восемь форм осуществления общественного контроля органами самоуправления граждан, такие как обращения и запросы в государственные органы; участие в заседаниях открытых коллегий государственных органов; общественное обсуждение; слушания; мониторинг; экспертиза; изучение общественного мнения; заслушивание отчетов органов исполнительной власти, других организаций и учреждений органами самоуправления граждан.
Однако результаты исследований, проведенных Центром «Стратегия развития», свидетельствуют о неудовлетворительной работе по использованию этих форм общественного контроля и достижению конкретных результатов. В частности, такие виды как общественное слушание, общественный мониторинг и общественная экспертиза практически не функционируют. Также, сходами граждан махалли до сих пор систематически не налажена практика заслушивания отчетов органов исполнительной власти, других организаций и учреждений.
Несмотря на то, что законом установлено, что негосударственные некоммерческие организации, органы самоуправления граждан и средства массовой информации могут проводить публичные слушания для обсуждения вопросов, представляющих социальную важность и связанных с деятельностью государственных органов и их должностных лиц, применение данной нормы на практике крайне слабо. Что касается института изучения общественного мнения, то им пользуются лишь немногие неправительственные организации.
В этом контексте, целесообразно также кратко остановиться на роли общественного контроля в деятельности судов. В последнее время в Узбекистане последовательно налаживается практика рассмотрения дел на выездных судебных заседаниях, что позволяет выносить в судах законные, обоснованные и справедливые судебные решения.
Как известно, справедливое рассмотрение уголовных дел в судах и участие общественности в их урегулировании закреплены в Конституции. В соответствии со статьей 32 Основного закона, граждане Республики Узбекистан имеют право непосредственно участвовать в управлении общественными и государственными делами, а также через своих представителей. Законом «О судах» предусмотрено участие народных заседателей в составе суда по уголовным делам Республики Каракалпакстан, областного, Ташкентского, районного (городского) суда по уголовным делам, Военного суда Республики Узбекистан и территориальных военных судов.
Разумеется, участие народных заседателей в работе судов является важным фактором обеспечения верховенства закона и социальной справедливости, а также укрепления социальных связей между личностью, обществом и судебной властью. Вместе с тем, еще предстоит проделать большую работу по дальнейшему обеспечению прозрачности деятельности судебных органов, расширению открытого диалога с населением, особенно по повышению роли общественности в осуществлении правосудия. В этом плане целесообразно всестороннее изучение международной практики и опыта развитых стран и внедрение приемлемых аспектов в судебную систему Узбекистана.
Во Франции, например, тяжкие преступления, совершенные несовершеннолетними, рассматриваются с участием 3 квалифицированных судей и 9 судебных советников. В случае, если судья рассматривает дела о преступных действиях несовершеннолетних в одиночку без судебных советников, то судья вправе применить к подсудимому только воспитательные и надзорные меры. А в Англии судебные консультанты участвуют в расследовании преступлений, связанных с убийствами, в случаях, когда причина неестественной или непреднамеренной смерти не установлена. В Японии народные судьи имеют право участвовать в качестве судьи в разбирательстве тяжкого уголовного дела. При этом, в судейский состав входят шесть народных судей и три профессиональных судьи. Обвиняемый не имеет права отказываться от народного судьи. В большинстве европейских стран судебные советники вместе с профессиональным судьей решают вопрос о виновности или невиновности подсудимого, а также о назначении ему меры наказания.
В целом, в процессе проведения справедливого судебного разбирательства целью общественного контроля является достижение вынесения справедливых и беспристрастных судебных решений по конкретному делу.
Выводы общественного контроля служат критическому рассмотрению деятельности исполнительной власти, исправлению ошибок, обеспечению народности.
Важным условием процесса формирования гражданского общества является повышение активности граждан, чувства сопричастности к социальным явлениям и глубокое чувство того, что каждый государственный служащий находится под общественным контролем. Таким образом, практика разъяснения населению государственными органами своей политики, действий, регулярных отчетов перед народом является требованием времени.
По нашему мнению, в общественном контроле важен результат, а не процесс. В противном случае, общественный контроль поставит органы исполнительной власти в неловкое положение. Таким образом, в общественном контроле не процесс, а результат должен стать главным критерием.
Вывод заключается в том, что «государственная власть» и «общественный контроль» являются взаимодополняющими понятиями. Единство государственной власти и общественного контроля предотвращает отчуждение народа от власти, власти от народа, предотвращает деспотизм меньшинства и большинства. Обеспечение гармонии государственной власти и общественного контроля будет служить развитию демократического правового государства и гражданского общества.