БМТ МИНБАРИДАГИ ҲАР БИР ТАШАББУС ЖАҲОН МАЙДОНИДА ЎЗБЕКИСТОН РЕЙТИНГИНИ МУСТАҲКАМЛАШГА ХИЗМАТ ҚИЛАДИ
Кутилганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқи мазмун-моҳиятига кўра, кенг қамровли ва мавжуд муаммолар ечимига қаратилган аниқ таклиф ва ташаббуслар илгари сурилгани билан нафақат халқимиз, балки жаҳон ҳамжамиятининг эътирофига сазовор бўлди. Ўз навбатида, Давлат раҳбарининг БМТ олий минбарида тарихимизда илк бор ўзбек тилида нутқ сўзлагани бутун юртимиз аҳлига фахр-ифтихор бахш этди.
Шавкат Мирзиёев ушбу чиқишида жаҳон ҳамжамияти эътиборини кўплаб долзарб масалалар қатори яна бир бор Оролбўйи минтақасидаги оғир экологик вазият, жумладан, Орол денгизи муаммоларига қаратди.
Дарҳақиқат, ҳозирги кунда энг йирик глобал экологик фалокатлардан бири, бу Орол денгизи фожиаси бўлиб, унинг экологик, ижтимоий-иқтисодий ва гуманитар оқибатлари туфайли минтақа, соғлиқни сақлаш, генофонд ва унда яшаётган одамлар келажагининг барқарор ривожланишига бевосита таҳдид солмоқда, шунингдек, глобал экотизимга салбий таъсир кўрсатмоқда. Оролбўйи инқироз зонаси бевосита Қозоғистон, Туркманистон ва Ўзбекистон ҳудудларини, билвосита эса, Қирғизистон ва Тожикистон ҳудудларини қамраб олади.
Мутахассисларнинг ҳисоб-китобларига кўра, бугун Оролнинг қуриган қисмида 5,5 млн. гектарга тенг ҳудудда янги тузли чўл пайдо бўлган. Бу ҳудудларда йилига 90 кундан ортиқ давр мобайнида чанг бўронлари содир бўлади ва 100 млн. тоннадан ортиқ чанг ва заҳарли тузларни атмосферага кўтариб, минглаб километрларга ёйиб юборади.
Шунинг учун ҳам Орол инқирозининг атроф-муҳит ва Оролбўйи минтақаси аҳолиси ҳаётига салбий таъсирини қисқартириш, шунингдек иқлим таъсирининг янада ёмонлашишини юмшатиш ёки олдини олиш бугунги кундаги энг муҳим вазифалардан саналади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти БМТ Бош Ассамблеясининг 72–сессиясида сўзлаган нутқида ҳам Орол денгизининг экологик фожиасига алоҳида эътибор қаратганди. Чунки Орол денгизи қуриши оқибатларини бартараф этиш халқаро саъй-ҳаракатларнинг фаол мустаҳкамланишини талаб қилади. Шундан келиб чиқиб, 2018 йилнинг 24 август куни Туркманбоши шаҳрида бўлиб ўтган Оролни қутқариш халқаро жамғармаси таъсисчи давлатлари раҳбарларининг саммитида Ўзбекистон раҳбари томонидан Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар зонаси деб эълон қилиш таклиф этилди.
Ушбу ташаббус экологик тоза технологияларни ишлаб чиқиш ва жорий этишга хорижий инвестицияларни жалб қилиш мақсадида шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш, яшил иқтисодиёт тамойилларини, экологик тоза, энергия ва сувни тежайдиган замонавий технологияларни комплекс амалга ошириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминловчи технологияларни жорий этиш, чўлланишнинг олдини олиш, экологик миграция ва экотуризмни ривожлантиришга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Президент Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқида анжуман иштирокчилари эътиборини яна бир бор Орол денгизи қуришининг ҳалокатли оқибатларига қаратгани бежиз эмас. Чунки ҳозирги кунга келиб Оролбўйи ҳудуди чинакам экологик фожианинг марказига айланди. Ўзбекистон мавжуд аҳволни яхшилаш учун бу ерда икки миллион гектар янги ўсимлик майдонлари ва дарахтзорлар яратиш, тупроқ қатламини шакллантириш бўйича улкан ишларни амалга оширмоқда.
Мамлакатимиз ташаббуси билан Оролбўйи минтақаси учун Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик Траст фонди тузилгани, бу фонд оғир экологик ҳудудда яшаётган аҳолига амалий ёрдам кўрсатиш учун халқаро ҳамжамиятнинг таянч платформаси бўлиб хизмат қилиши табиий.
Ўзбекистон раҳбари 75-сессиясидаги чиқишида Оролбўйи минтақасини экологик инновация ва технологиялар ҳудуди, деб эълон қилиш ҳақида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг махсус резолюциясини қабул қилиш ҳамда ушбу муҳим ҳужжат тасдиқланган санани Халқаро экологик тизимларни ҳимоя қилиш ва тиклаш куни сифатида нишонлаш таклифини билдирди.
БМТ махсус резолюциясини қабул қилиш ғояси 2019 йил 25 октябрда Нукус шаҳрида БМТ шафелигида бўлиб ўтган «Оролбўйи – экологик инновациялар ва технологиялар зонаси» деб номланган юқори даражадаги халқаро конференцияда қўллаб-қувватланди. Конференция якунлари бўйича БМТ Бош Ассамблеясининг Оролбўйи экологик инновациялар ва технологиялар зонасини эълон қилиш тўғрисидаги махсус резолюцияси, шунингдек, Марказий Осиёда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш бўйича минтақавий Дастурни лойиҳаларга киритиш учун таклифлар тақдим этилди.
БМТ резолюцияси инвестицияларни рағбатлантириш ва иқлим ўзгариши, атроф-муҳитнинг ёмонлашуви, барқарор урбанизация ва қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат хавфсизлиги, қашшоқлик ва тенгсизлик каби кенг қамровли масалаларга эътибор бериш орқали асосий хавф омилларини бартараф этиш имкониятини беради.
Шу билан бирга, Марказий Осиё мамлакатлари халқаро, минтақавий ва миллий сиёсатларнинг уйғунлигига эришиш, Орол денгизининг қуриши билан боғлиқ экологик инқироз зонасида мавжуд хавф-хатарни ҳисобга олган ҳолда, ижтимоий-иқтисодий ва экологик заифликни янада чуқур тизимли тушунишни рағбатлантиришга қаратилган инновацион чора-тадбирлар учун янада кенг имкониятлар очади.
Мазкур резолюциянинг қабул қилиниши минтақавий муаммоларни биргаликда ҳал этиш масалаларида Ўзбекистоннинг етакчи ўринларда бўлиши, шунингдек, мамлакатнинг халқаро нуфузини яна бир бор намойиш этишга шарт-шароит яратади.
БМТ томонидан Халқаро экологик тизимларни ҳимоя қилиш ва тиклаш кунининг белгиланиши эса, глобал муаммоларни ҳал қилишда сиёсий ирода ва ресурсларни сафарбар қилиш, бу борадаги муаммоли масалалар бўйича кенг жамоатчиликни хабардор қилиш, шунингдек инсоният ютуқларини мустаҳкамлаш имконини беради.
Мазкур Халқаро кунни ташкил этиш ташаббусининг амалга ошиши мамлакатимиз учун қуйидаги жиҳатлар билан ҳам алоҳида аҳамиятга эга:
– Ўзбекистоннинг минтақавий ва глобал миқёсдаги экологик муаммолар ва иқлим ўзгаришига қарши курашишдаги муҳим ҳиссаси;
– Марказий Осиё минтақасидаги экологик муаммоларни ҳал этишга қўшимча ресурсларни фаол жалб этиш;
– минтақада барқарор ўсиш ва барқарорликни таъминлаш мақсадида Ўзбекистоннинг муҳим ҳаётий экотизимларни муҳофаза қилиш ва тиклаш масалаларида халқаро ҳамкорликка бўлган қатъий иродасини намойиш этиш;
– глобал майдонда Ўзбекистоннинг ижобий халқаро нуфузини янада мустаҳкамлаш.
Умуман, Президент Шавкат Мирзиёевнинг ушбу ташаббуслари халқаро миқёсда тан олиниши мамлакатимизда экологик вазиятнинг яхшиланишига улкан ҳисса қўшиши баробарида, юртимизнинг жаҳон майдонидаги имижи мустаҳкамланиши ва рейтинги юқорилашида ҳам алоҳида ўрин тутади.

EACH INITIATIVE VOICED FROM THE UN TRIBUNE SERVES TO IMPROVE UZBEKISTAN'S IMAGE IN THE WORLD ARENA
As expected, President Shavkat Mirziyoyev’s speech at the 75th session of the United Nations General Assembly has enjoyed recognition not only of the Uzbek nation, but also of the world community for specific proposals and initiatives to address large-scale and pressing issues. In turn, for the first time in history, the speech of the head of state at the highest UN level in the Uzbek language filled up the nation with the pride.
In his speech, Shavkat Mirziyoyev again drew attention of the world community to the complicated ecological situation in the Aral Sea region, including the Aral Sea problems.
Indeed, at present, the Aral Sea disaster ranks among the largest global environmental disasters, the ecological, socio-economic and humanitarian consequences of which directly threaten the sustainable development of the region, health, gene pool and the future of people living in it, and also has a negative impact to the global ecosystem. The Aral Sea crisis zone directly covers the territories of Kazakhstan, Turkmenistan and Uzbekistan, and indirectly - Kyrgyzstan and Tajikistan.
Experts point out to a new 5.5 million hectare salt desert that ​​ has appeared on the exposed bottom of the Aral Sea. Dust storms rage on this territory for more than 90 days a year, annually carrying over 100 million tons of dust and harmful salts into the atmosphere for many thousands of kilometers.
In these conditions, the most important task today is to reduce the negative impact of the Aral Sea crisis on the environment and livelihoods of people living in the Aral Sea region, as well as to mitigate and prevent further deterioration of climatic impacts.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in his speech at the 72nd   session of the UN General Assembly drew special attention to the environmental disaster of the Aral Sea. Overcoming the consequences of its drying out requires active consolidation of international efforts. Consequently, speaking at the summit of the heads of the founding states of the International Fund for Saving the Aral Sea on August 24, 2018 in Turkmenbashi, the head of Uzbekistan proposed to declare the Aral Sea region as a zone of environmental innovations and technologies.
The initiative is aimed at building synergies and creating an enabling environment for channeling foreign investment in the development and implementation of environmentally friendly technologies; holistic implementation of the principles of "green" economy, environmentally friendly, energy and water saving technologies; preventing further desertification and ecological migration; development of ecotourism and other actions.
In his speech at the 75th session of the UN General Assembly, President Shavkat Mirziyoyev again drew the attention to the catastrophic consequences of the drying up of the Aral Sea. Because now the Aral Sea region has truly turned into the hotbed of the ecological disaster. To improve the current situation, Uzbekistan is making painstaking efforts to create two million hectares of new plantations and gardens, and to lay a soil layer.
Uzbekistan initiated the establishment of the United Nations Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea region. The fund is the basic platform for the international community to provide practical assistance to the population living in the complicated ecological zone.
The head of Uzbekistan proposed adopting a special resolution of the United Nations General Assembly on declaring the Aral Sea region a zone of environmental innovations and technologies, as well as marking the date of approval of this important document as the International Day of Protection and Restoration of Ecological Systems.
The idea of ​​adopting a special UN resolution was supported at the international high-level conference ‘Aral Sea Region - a Zone of Environmental Innovations and Technologies’ on October 25, 2019 in Nukus under the auspices of the UN. The conference concluded with a presentation of a Special UN General Assembly Resolution on declaring the Aral Sea region as a zone of environmental innovations and technologies, as well as proposals for including the Regional Program on Rational Use of Water Resources in Central Asia in the projects.
The UN Resolution will ensure that key risk factors can be addressed by stimulating investment and focusing on cross-cutting issues such as climate change, environmental degradation, sustainable urbanization and agriculture, as well as food security, poverty and inequality.
In this context, the Central Asian states will receive ample opportunities to achieve coherence of international, regional and national programs, and stimulate decision-making and innovative measures based on risks, as well as to encourage a better understanding of socio-economic and environmental vulnerability caused by environmental crisis zone of the drying up Aral Sea.
The adoption of the resolution will once again demonstrate Uzbekistan's strengthened leading positions in the joint solution of regional problems, as well as its increasing international authority.
The establishment of the UN International Day of Protection and Restoration of Ecological Systems will allow mobilizing political will and resources to address global challenges, raising public awareness on related problematic issues, and expanding the achievements of mankind.
The implementation of the initiative to establish an International Day is important for our country in the following aspects:
- Ensures an important contribution of Uzbekistan in the fight against environmental problems and climate change on a regional and global scale;
- Allows active attraction of additional resources to tackle environmental problems in Central Asia;
- Demonstrates Uzbekistan's strong will for international cooperation in the protection and restoration of vital ecosystems in order to ensure sustainable growth and stability in the region;
- Further strengthens the positive international image and authority of Uzbekistan in the global arena.
Ultimately, the recognition of these initiatives of President Shavkat Mirziyoyev at the international level makes a huge contribution to improving the environmental situation in the country, strengthens the image and raises the rating of our country in the world arena.