Тарихга назар ташлайдиган бўлсак, Марказий Осиё мамлакатлари ўзларини ҳамиша ягона минтақага тааллуқли деб билишган. Марказий Осиёнинг туб аҳолиси умумий тарихга, бир-бирига ўхшаш маданият, урф-одатларга эга эди, ҳатто бир динга эътиқод қиларди. Минтақадаги мамлакатларда, айниқса уларнинг чегара ҳудудларида қўшни давлатларнинг кўплаб миллат вакиллари истиқомат қилади, бу, ўз навбатида, кўп сонли, хусусан, Марказий Осиё давлатлари аҳолиси ўртасида қариндошлик алоқаларини мустаҳкамлашга ёрдам беради.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, Ш.Мирзиёев президентлик лавозимига сайланганидан сўнг, давлат раҳбари томонидан Ўзбекистон ташқи сиёсатида Марказий Осиё мамлакатлари билан алоқалар устувор аҳамият касб этди. Бу, кейинчалик стратегик характерга эга бўлган кўплаб ҳужжатларда, шунингдек ташаббус ва амалий ҳаракатларда ўз аксини топди.
Хусусан, мамлакатимиз чегара ҳудудларида хавфсизлик, барқарорлик ва дўстона қўшничилик муносабатларини яратишни кўзда тутган Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ҳамда ҳар йили қабул қилинаётган Давлат дастурларида Марказий Осиё мамлакатлари билан маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бунинг натижаси ўлароқ, бугунга келиб сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-логистика, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда минтақавий ҳамкорлик жадал ривожланмоқда.
Айниқса, маданий-гуманитар йўналишда Марказий Осиё мамлакатлари билан икки ва кўптомонлама даражада бир қатор тадбирлар ҳамда лойиҳалар мунтазам равишда ўтказилиб келинмоқда.
Масалан, турли форумлар, фестиваллар, концертлар, маданият ва кино кунларини, шунингдек кўргазмалар, илмий семинарлар, конференциялар, спорт мусобақалари ва бошқа маданий-гуманитар тадбирларни ташкил этиш анъанага айланиб улгурди.
Туркманистонда бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг сўнгги учинчи Маслаҳат учрашуви ҳам маданий-гуманитар тадбирларга бой бўлди.
Хусусан, Туркманистондаги «Аваза» миллий сайёҳлик зонасида Марказий Осиё халқларининг миллий таомлари фестивали, минтақа мамлакатлари санъат усталари иштирокида тантанали концерт, шунингдек «Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодий форуми» ҳамда «Марказий Осиё етакчи аёллари мулоқоти форуми»нинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Маслаҳат учрашувида Марказий Осиё етакчилари сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-логистика масалалари билан бир қаторда маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтиришга ҳам алоҳида эътибор қаратишди.
Ўзбекистон Президенти фестиваллар, маданият ва кино кунларини мунтазам равишда ташкил этиш, Марказий Осиё маданий меросига бағишланган асарларни биргаликда нашр этиш муҳимлигини алоҳида таъкидлаб ўтди.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбари келгуси йилда Ўзбекистонда Марказий Осиё ёшлари форумини ўтказишни таклиф этди. Бу мамлакатларимиз ҳукуматлари ва ёшлари ўртасида ишонч ва дўстликни мустаҳкамлаш, улар ўртасида интерфаол мулоқотни йўлга қўйиш учун платформа шакллантиришга муҳим қадам бўлади.
Шу мақсадлар учун «халқ дипломатияси», парламентлар, фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВ воситалари салоҳиятидан янада кенгроқ фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
Халқларимизни бир-бири билан янада жипслаштиришга ёрдам берувчи муҳим омиллардан бири, бу туризм соҳаси ҳисобланади. Давлатимиз раҳбари сайёҳлик йўналишларининг барча қирраларини қамраб олган «Битта саёҳат – бутун минтақа» қўшма дастурини рўёбга чиқаришга киришиш бўйича таклиф берди.
Шу ўринда таъкидлаб ўтиш жоизки, Ҳаракатлар стратегияси доирасида дўстона қўшничилик ва қардошлик муносабатларини мустаҳкамлаш мақсадида қўшни давлатларнинг маданият кунлари, шунингдек Марказий Осиё мамлакатларида Ўзбекистоннинг маданият кунларини мунтазам равишда ўтказилиб келинмоқда.
Жумладан, сўнгги йилларда Ўзбекистонда «Туркман маданият кунлари» (2016), «Тожик маданият кунлари» (2017), «Қирғизистон Республикаси маданияти ва санъати кунлари» (2018), шунингдек Туркманистон (2017), Қирғизистон (2017) ва Тожикистонда (2017, 2019) «Ўзбекистон маданият кунлари» кенг нишонланди. Бундан ташқари, 2018 йил «Қозоғистонда Ўзбекистон йили», 2019 йил эса, «Ўзбекистонда Қозоғистон йили» деб эълон қилинди.
Ушбу давр мобайнида Ўзбекистон ва қўшни давлатларда урф-одатлар, маданият, санъат ҳамда қардош халқларнинг урф-одатларига бағишланган турли тадбирлар бўлиб ўтди.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиё мамлакатлари билан маданий-гуманитар ҳамкорлигининг энг муҳим хусусияти, бу мамлакатнинг ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий ҳаётига фаол жалб қилинган Миллий маданий марказлар фаолияти ҳисобланади.
Бундан ташқари, 2021 йилнинг Давлат дастурида назарда тутилганидек, 30 июль – Халқаро дўстлик куни, энди ҳар йили Ўзбекистонда «Халқлар дўстлиги куни» сифатида нишонланади. Шу куни бу соҳада фаол хизмат кўрсатган фидойи инсонларга ҳукумат томонидан «Халқлар дўстлиги» кўкрак нишони ҳам топширилади.
Хулоса ўрнида шуни айтиш керакки, Ўзбекистоннинг қўшни мамлакатларга нисбатан олиб бораётган сиёсати нафақат сиёсий ва иқтисодий секторни ривожлантиришга, балки Марказий Осиё халқлари ўртасидаги маданий алоқаларни чуқурлаштиришга қаратилган. Зеро, умумий маданий тамаддун маконини янада ривожлантириш халқларимиз ўртасида қардошлик муносабатларини мустаҳкамлашнинг муҳим омилидир.
Фаррух Ҳакимов
«Тараққиёт стратегияси» маркази
бўлим бошлиғи

Страны Центральной Азии исторически всегда относили себя к единому региону. Коренное население Центральной Азии имеет общую историю, схожую культуру, обычаи, исповедует одну религию. На территориях стран региона, особенно в приграничных областях, проживает большое количество представителей национальностей соседних государств, что способствует поддержанию многочисленных, в том числе родственных связей между жителями стран Центральной Азии.
Необходимо отметить, что приоритетное значение стран Центральной Азии во внешней политике Узбекистана было определено Президентом Ш.Мирзиёевым сразу после его избрания на эту должность и нашло последующее отражение во многих документах стратегического характера, а также инициативах и практических действиях.
В частности, в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан, где предусмотрено создание вокруг нашей страны пояса безопасности, стабильности и добрососедства, а также в ежегодных Государственных программах особое внимание уделяется на укрепление и развитие культурно-гуманитарных связей со странами Центральной Азии.
В результате ускоренными темпами развивается региональное сотрудничество в политической, торгово-экономической, транспортно-логистической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Со странами Центральной Азии на двусторонних и многосторонних уровнях регулярно проводится ряд мероприятий и проектов в культурно-гуманитарном направлении.
К примеру, стала традицией организация различных форумов, фестивалей, концертов, дней культуры и кино, а также организация выставок, научных семинаров, конференций, спортивных соревнований и других культурно-гуманитарных мероприятий.
Недавняя третья Консультативная встреча глав государств Центральной Азии была также насыщена культурно-гуманитарными мероприятиями.
В частности, в национальной туристической зоне “Аваза” состоялись фестиваль блюд национальных кухонь народов Центральной Азии, торжественный концерт с участием мастеров искусств стран региона, а также “Экономический форум стран Центральной Азии” и очередное заседание “Диалога женщин-лидеров Центральной Азии”.
В Консультативной встрече лидеры Центральной Азии на ряду с политическими, торгово-экономическими, транспортно-логистическими вопросами уделили особое внимание и вопросам расширения культурно-гуманитарного сотрудничества.
Президент Узбекистана подчеркнул важность регулярной организации фестивалей, дней культуры и кино, совместного издания книг, посвященных культурному наследию Центральной Азии.
Помимо этого, глава нашего государства предложил провести в следующем году в Узбекистане Форум молодежи Центральной Азии, что станет значимым шагом к формированию платформы для укрепления доверия и дружбы между нашими странами.
Также было подчеркнута важность более широкого использования потенциала “народной дипломатии”, парламентов, институтов гражданского общества и медиасферы для этих целей.
Еще одним заметным фактором, способствующим сближению наших народов, является сфера туризма. Глава нашего государства предложил приступить к практической реализации совместной программы “Один тур – весь регион” с охватом всего спектра туристических продуктов.
Следует отметить, что в рамках Стратегий действий для укрепления добрососедских и братских связей на регулярной основе проводятся культурные дни соседних государств, а также культурные дни Узбекистана в странах Центральной Азии.
Так, за последние годы в Узбекистане были широко отмечены “Дни туркменской культуры” (2016) “Дни таджикской культуры” (2017), “Дни культуры и искусства Кыргызской Республики” (2018), также “Дни узбекской культуры” в Туркменистане (2017), в Кыргызстане (2017), в Таджикистане (2017, 2019). Более того, 2018 год был объявлен “Годом Узбекистана в Казахстане”, а 2019 год “Годом Казахстана в Узбекистане”.
За этот период в Узбекистане и в соседних государствах состоялись различные мероприятия, посвященные традициям, культуре, искусству, а также обычаям братских народов.
Наиболее важной чертой культурно-гуманитарного сотрудничества Узбекистана со странами Центральной Азии является деятельность Национальных культурных центров, которые активно вовлечены в социально-политическую, экономическую и общественную жизнь страны.
Кроме того, как было предусмотрено в Государственной программе на 2021 год, 30 июля – Международный день дружбы ежегодно будет отмечаться в Узбекистане как “День дружбы народов”. Также в этот день активистам в этой сфере будут вручаться нагрудные знаки “Халклар дустлиги”.
В заключение стоит отметить, что проводимая Узбекистаном политика в отношении соседних стран направлена не только на развитие политического и экономического сектора, но также и на углубление культурных связей между народами Центральной Азии, ведь важным фактором укрепления братских отношений наших народов является дальнейшее развитие общего культурно-цивилизационного пространства.
Хакимов Фаррух
Начальник отдела