Нилуфар Нодирхонова,
Коррупцияга қарши курашиш Ўзбекистонда давлат сиёсатининг энг устувор йўналишига айланиб улгурди. Буни сўнгги йиллларда соҳага оид қабул қилинган концептуал аҳамиятга эга норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, коррупцияни олдини олишга қаратилган маъмурий ислоҳотлар мисолида ҳам кўриш мумкин. Жумладан, коррупцияга қарши курашиш самарадорлигини оширишда Ўзбекистон ислоҳотларининг асосий ҳужжати ҳисобланган Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан қабул қилинган 2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг аҳамияти катта ҳисобланади.
Мамлакат тараққиётининг энг муҳим йўналишлари белгиланган Ҳаракатлар стратегиясининг Қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилишнинг устувор йўналишида бевосита коррупцияга қарши курашишнинг ташкилий-ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш ва коррупцияга қарши курашиш тадбирларининг самарадорлигини ошириш муҳим вазифалардан бири сифатида белгиланган.
Энг аввало, шуни таъкидлаш ўтиш жоизки, коррупцияга қарши курашнинг сифат ва сон жиҳатдан мутлақо янги даражага кўтарилиши Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг сиёсий иродаси маҳсулидир. Жумладан, давлат раҳбарининг жамиятни «ҳалоллик вакцинаси билан эмлаш» зарурияти ҳақидаги фикрлари бу борадаги ишларга қўйилган тамал тоши десак, асло муболаға бўлмайди. Зеро, Президент 2020 йилнинг 24 январь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига қилган Мурожаатномасида таъкидлаганидек, «Жамиятимизда коррупция иллати ўзининг турли кўринишлари билан тараққиётимизга ғов бўлмоқда. Бу ёвуз балонинг олдини олмасак, ҳақиқий ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини яратиб бўлмайди, умуман, жамиятнинг бирорта тармоғи ривожланмайди».
Иккинчидан, соҳада норматив-ҳуқуқий базани тизимли равишда такомиллаштириб бориш чоралари кўрилмоқда. Фикримизнинг исботи ўлароқ, коррупцияга қарши кураш борасидаги қонуннинг кучга киргани, шунингдек турли қонуности ҳужжатларининг қабул қилинганини келтириш мумкин. Хусусан, 2017 йил 3 январь куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев «Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида»ги қонунни имзолади. Ушбу Қонуннинг мақсади коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишдан иборат бўлиб, унда «коррупция», «коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик», «манфаатлар тўқнашуви» каби асосий тушунчаларга изоҳ бериш билан бир қаторда, коррупцияга қарши курашишнинг асосий принциплари ҳам қайд этилган. Шунингдек, қонун билан коррупцияга қарши курашиш борасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, ваколатли органлар тизими, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари ва фуқароларнинг мазкур соҳадаги иштироки, коррупциянинг олдини олишга доир чора-тадбирлар, жазо муқаррарлигини таъминлаш ва бу борада халқаро ҳамкорликни таъминлаш каби чоралар мустаҳкамлаб қўйилди.
Учинчидан, чора-тадбирларнинг самарали амалга оширилиши учун махсус давлат органи ташкил этилиб, бу борадаги давдат сиёсатининг институционал асослари такомиллаштирилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасида Коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Фармони қабул қилинди. Фармонга мувофиқ, коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш соҳасидаги давлат сиёсатини, шунингдек коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларнинг тизимли сабаб ва шарт-шароитларини бартараф этиш ҳамда коррупцияга қарши курашиш чораларининг самарадорлигини оширишга қаратилган давлат ва бошқа дастурларни шакллантириш ва амалга ошириш мақсадида Коррупцияга қарши кураш Агентлиги ташкил этилди. Агентлик фаолиятининг ҳуқуқий асослари, вазифа ва функциялари, ҳуқуқ ва мажбуриятларини белгилашда халқаро нормаларни илгари сурган ҳолда хорижий тажриба атрофлича ўрганилди. Унинг энг мақбул жиҳатлари Президентнинг мазкур фармонида тўлақонли акс эттирилди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгаши ва унинг ҳудудий кенгашлари ташкил этилди. Ушбу ислоҳотлардан кўзланган асосий мақсад, бу – коррупция иллатларига барҳам беришдан иборат.
Тўртинчидан, барча давлат ва жамоат ташкилотларини, мамлакат миқёсида амалга ошириладиган чора-тадбирларни ўз ичига қамраб олувчи давлат дастурлари қабул қилинмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 2 февралдаги Қарори билан 2017–2018 йилларда коррупцияга қарши курашиш бўйича биринчи Давлат дастури қабул қилиниб, унинг ижроси доирасида аниқ чора-тадбирлар амалга оширилди. Бу ислоҳотларни давом эттирган ҳолда, 2019 йилнинг 27 май куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармони билан 2019–2020 йилларда коррупцияга қарши курашиш бўйича навбатдаги Давлат дастури тасдиқланди. Бу борадаги сўнгги қадамлардан бири сифатида 2021 йили 6 июль куни «Коррупцияга қарши муросасиз муносабатда бўлиш муҳитини яратиш, давлат ва жамият бошқарувида коррупциявий омилларни кескин камайтириш ва бунда жамоатчилик иштирокини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Президент Фармони билан тасдиқланган Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2021–2022 йилларга мўлжалланган Давлат дастурини келтириш мумкин. Унда 44 та чора-тадбир кўрсатиб ўтилган бўлиб, ижро муддатлари, масъул ижрочилар, ижро механизми аниқ белгилаб қўйилган.
Бешинчидан, мамлакатда коррупцияга қарши кураш бўйича чора-тадбирларнинг асосида давлат органлари фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш устувор вазифа сифатида белгиланмоқда. Жумладан, 2021 йил 16 июнда қабул қилинган «Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонига кўра, барча давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, шу жумладан, Ҳисоб палатаси, Марказий банк, суд ва прокуратура органлари ҳамда уларнинг таркибий ва ҳудудий бўлинмалари, шунингдек, устав фондида (устав капиталида) давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган хўжалик жамиятлари ҳамда давлат унитар корхоналари томонидан Очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотлар рўйхатини тасдиқлашлари лозимлигини жорий этилди. Бундан ташқари, бюджет харажатларини тартибга солиш бўйича жамоатчилик назоратини амалга ошириш, бюджет қонунчилигининг бузилиши фактлари тўғрисида хабардор қилиш ва бюджет жараёнини такомиллаштириш юзасидан таклифлар киритиш тартиб-таомилини ташкил этиш бўйича «Openbudget» – «Очиқ бюджет» портали ишга туширилди.
Олтинчидан, коррупцияга қарши курашнинг яна бир муҳим жиҳати – давлат органларини оптимизация қилиш, уларнинг ихчамлигини ошириш тизимли равишда, босқичма-босқич амалга ошириб келинмоқда. Жумладан, 2021 йил 3 апрель куни Президент давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларининг штат бирликлари сонини қисқартириш тўғрисидаги қарорни имзолади. Қарорга мувофиқ, давлат органлари ходимларининг сони 15 фоизгача мақбуллаштирилди. Натижада, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари ҳамда уларнинг идоравий ва ҳудудий бўлинмаларида жами 5288 та штат қисқартирилди. Шунингдек, вазирлик ва идораларнинг 40 нафар раҳбар ўринбосарлари лавозимлари ҳам қисқартирилди.
Еттинчидан, коррупция ҳолатларининг олдини олиш ва уларни бартараф этишнинг энг муҳим жиҳатларидан бири – давлат бошқаруви тизимида «инсон омили»ни камайтириш учун давлат ва жамият бошқарувига ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш йўлга қўйилди. Маъмурий ва бюрократик тўсиқларни бартараф этиш, рўйхатга олиш, лицензиялаш ва рухсат беришга доир тартиб-таомилларни соддалаштириш ҳамда уларнинг тезкорлигини ошириш мақсадида барча ҳудудларда жами 201 та давлат хизматлари марказлари ташкил этилди. Ушбу марказлар томонидан 2017 йилда 37 турдаги давлат хизматлари кўрсатилган бўлса, 2018 йилда уларнинг сони 106 тага, 2019 йилда уларнинг сони 133 тага етди. 2020 йилдан эса марказлар орқали 148 турдаги шаффоф, қулай ва тезкор давлат хизматлари кўрсатилмоқда.
Саккизинчидан, коррупцияга қарши кураш халқаро тажриба ва ҳуқуқнинг тегишли нормаларини мамлакат қонунчилиги ва амалиётига имплементация қилиш билан биргаликда олиб борилмоқда. Жумладан, Коррупцияга қарши кураш Агентлигининг ташкил этилиш ҳам Ўзбекистон ратификация қилган БМТнинг Коррупцияга қарши кураш тўғрисидаги Конвенциясининг тегишли моддалари, шунингдек халқаро коррупцияга қарши кураш амалиётидаги «Жакарта принциплари»нинг мамлакатдаги имплементациясига мисол бўла олади.
Тўққизинчидан, коррупцияга қарши муросасиз муҳитни яратиш жамоатчиликнинг кенг иштирокида амалга оширилмоқда. Хусусан, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш тизими тубдан такомиллаштирилиб, Президентнинг Халқ ва Виртуал қабулхоналари, «Ишонч телефони» ҳамда ҳар бир вазирлик ва давлат идораларининг «ишонч телефонлари», «виртуал қабулхоналари» ташкил қилиниб, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш мақсадида барча даражадаги давлат раҳбарларининг «сайёр қабуллар»ни ўтказиш амалиёти йўлга қўйилди.
Ўнинчидан, коррупцияга қарши курашда давлат органлари ва хўжалик юритиш субъектларида «комплаенс-назорат» тизимининг кенг жорий этишили амалга оширилмоқда. Жумладан, 2019–2020 йилларда коррупцияга қарши курашиш давлат дастурида устав жамғармасида давлат улуши бўлган ташкилотларда коррупцияга қарши курашиш «комплаенс-назорат» тизимини жорий этиш, самарадорлигини мониторинг қилиш ҳамда коррупцияга қарши курашиш тегишли коррупцион стандарт (ISO 37001)га мувофиқ сертификатлаштириш тартибини ўрнатиш бўйича тегишли вазифалар илгари сурилди. Ушбу белгиланган вазифалардан келиб чиқиб, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги 26 та вазирлик ва идораларда яширин иктисодиёт улушини қисқартириш ҳамда коррупцияга қарши ички назорат «комплаенс-назорат» тизимини жорий этиш ишлари амалга оширилмоқда.
Албатта, амалга оширилаётган ишлар кўлами мақтовга лойиқ, бироқ, ҳали ўз ечимини кутаётган масалалар ҳам йўқ эмас. Коррупцияга қарши кураш Агентлигининг маълумотларига кўра, 2021 йилнинг 6 ойи мобайнида 2544 нафар мансабдор шахсга нисбатан коррупция ҳолатлари билан боғлиқ бўлган 1676 та жиноят ишлари тергов қилиниб, судларга юборилган. Суд якунлари бўйича коррупцияга оид жиноят ишлари бўйича 592,5 млрд. сўм моддий зарар етказилгани аниқланиб, шундан 170,8 млрд. сўми (28 фоизи) ундирилиб, 421,7 млрд. сўми Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси томонидан ундирилиши белгиланган.
Ўз навбатида, 2021 йил январь ойида эълон қилинган «Transparency International» халқаро ноҳукумат ташкилоти томонидан 2020 йил бўйича «Коррупцияни қабул қилиш индекси» рейтингида Ўзбекистон 180 та давлат орасида 26 балл билан 146-ўринни эгаллаб, 7 поғонага кўтарилди. 2019 йилда Ўзбекистан 25 балл билан 153-ўринни эгаллаган бўлса, 2018 йилда бу кўрсаткич 23 балл билан 158-ўринни ташкил этди. Ўзбекистон икки йил ичида 12 поғонага юқорилаб, Марказий Осиё минтақасида коррупцияга қарши курашишда сезиларли ижобий кўрсаткични намойиш этди. Бу эса, ўз навбатида, мамлакатда коррупцияга қарши кураш соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар самарали натижалар бераётганига далолатдир.

БОРЬБА С КОРРУПЦИЕЙ ЯВЛЯЕТСЯ ВАЖНЫМ ФАКТОРОМ ОБНОВЛЕНИЯ ГОСУДАРСТВА И ОБЩЕСТВА
Борьба с коррупцией в новом Узбекистане стала наиболее приоритетным направлением государственной политики. Это видно и на примере принятых в последние годы концептуально значимых нормативно-правовых актов, касающихся сферы, административных реформ, направленных на предупреждение коррупции. В частности, большое значение в повышении эффективности противодействия коррупции имеет принятая по инициативе Президента Республики Узбекистан Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах, являющаяся основным документом новых реформ Узбекистана.
В приоритетном направлении обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы Стратегией действий, определяющей важнейшие направления развития страны, в качестве одной из важнейших задач определено совершенствование организационно-правовых механизмов противодействия коррупции и повышение эффективности антикоррупционных мероприятий.
Прежде всего, подъем борьбы с коррупцией на качественно и количественно новый уровень является продуктом политической воли Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. В частности, мнение главы государства о необходимости прививать общество «вакциной честности» является краеугольным камнем работы в этом направлении. Как отметил Президент в Послании Олий Мажлису Республики Узбекистан от 24 января 2020 года, «Коррупция в разных ее проявлениях препятствует развитию страны. Если мы не искореним это порочное явление, нам не удастся создать реально благоприятный деловой и инвестиционный климат, ни одна сфера жизни нашего общества не будет развиваться».
Во-вторых, принимаются меры по системному совершенствованию нормативно-правовой базы в этой сфере. В качестве доказательства можно привести вступление в силу закона о противодействии коррупции, а также принятие различных подзаконных актов. В частности, 3 января 2017 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал закон «О противодействии коррупции». Целью данного закона является регулирование отношений в сфере противодействия коррупции, в котором наряду с разъяснением таких основных понятий, как «коррупция», «коррупционное правонарушение», «конфликт интересов», прописаны основные принципы противодействия коррупции. Законом также закреплены основные направления государственной политики по противодействию коррупции, система уполномоченных органов, участие органов самоуправления граждан, институтов гражданского общества, средств массовой информации и граждан в данной сфере, меры по предупреждению коррупции, обеспечение неотвратимости наказания и обеспечение международного сотрудничества в этом направлении.
В-третьих, для эффективной реализации мер создан специальный государственный орган, усовершенствованы институциональные основы государственной политики в этом направлении. В частности, принят Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан». В соответствии с указом, в целях формирования и реализации государственной политики в области предупреждения и противодействия коррупции, а также государственных и иных программ, направленных на устранение системных причин и условий совершения коррупционных правонарушений и повышения эффективности антикоррупционных мер, создано Агентство по противодействию коррупции. Был всесторонне изучен зарубежный опыт продвижения международных норм в определении правовых основ, задач и функций, прав и обязанностей агентства. Также были созданы Национальный совет Республики Узбекистан по противодействию коррупции и его территориальные советы. Основная цель этих реформ – искоренение коррупции.
В-четвертых, принимаются государственные программы, охватывающие все государственные и общественные организации, мероприятия, осуществляемые в масштабах страны. В частности, Постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 февраля 2017 года принята первая Государственная программа по противодействию коррупции на 2017–2018 годы, в рамках реализации которой реализованы конкретные меры. Продолжая эти реформы, 27 мая 2019 года Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан» утверждена очередная Государственная программа противодействия коррупции на 2019–2020 годы. В качестве одного из последних шагов в этом направлении можно привести Государственную программу противодействия коррупции на 2021–2022 годы, утвержденную Указом Президента от 6 июля 2021 года «О мерах по созданию среды нетерпимого отношения к коррупции, кардинальному сокращению коррупционных факторов в государственном и общественном управлении, а также широкому вовлечению общественности в этот процесс». В нем указаны 44 меры, четко определены сроки исполнения, ответственные исполнители, механизм исполнения.
В-пятых, обеспечение открытости и прозрачности деятельности государственных органов на основе мер по противодействию коррупции в стране определяется как приоритетная задача. В частности, принят Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля» от 16 июня 2021 года. Согласно указу, все органы государственной власти и управления, в том числе Счетная палата, Центральный банк, органы суда и прокуратуры, их структурные и территориальные подразделения, а также хозяйственные общества и государственные унитарные предприятия, в уставном фонде (уставном капитале) которых государственная доля составляет 50 процентов и более, должны утвердить перечень социально значимых сведений, подлежащих размещению в открытом доступе. Кроме того, был запущен портал «Openbudget» – «Открытый бюджет» для осуществления общественного контроля за регулированием бюджетных расходов, информирования о фактах нарушений бюджетного законодательства и организации процедур внесения предложений по совершенствованию бюджетного процесса.
В-шестых, системно, поэтапно осуществляется еще один важный аспект борьбы с коррупцией – оптимизация государственных органов, повышение их компактности. В частности, 3 апреля 2021 года Президент подписал указ о сокращении штатной численности органов государственной власти и управления. Согласно постановлению, численность работников государственных органов оптимизирована до 15 процентов. В результате в органах государственной власти и управления, их подведомственных и территориальных подразделениях сокращено в общей сложности 5288 штатных единиц. Также сокращены должности 40 заместителей руководителей министерств и ведомств.
В-седьмых, налажено широкое внедрение информационно-коммуникационных технологий в государственное и общественное управление с целью снижения «человеческого фактора» в системе государственного управления – одного из важнейших аспектов предупреждения и устранения коррупционных проявлений. В целях устранения административных и бюрократических барьеров, упрощения и повышения оперативности процедур регистрации, лицензирования и выдачи разрешений во всех регионах создан 201 центр государственных услуг. Если в 2017 году этими центрами было оказано 37 видов государственных услуг, то в 2018 их стало 106, а в 2019 – уже 133. С 2020 года через центры оказывается 148 видов прозрачных, удобных и быстрых государственных услуг.
В-восьмых, борьба с коррупцией осуществляется в комплексе с имплементацией международного опыта и соответствующих норм права в законодательство и практику страны. В частности, создание Агентства по борьбе с коррупцией является примером имплементации в стране соответствующих статей Конвенции ООН о борьбе с коррупцией, ратифицированной Узбекистаном, а также «Джакартских принципов» в международной антикоррупционной практике.
В-девятых, при широком участии общественности осуществляется создание бескомпромиссной антикоррупционной среды. В частности, кардинально усовершенствована система рассмотрения обращений физических и юридических лиц, созданы Народные и Виртуальные приемные Президента, «Телефон доверия», а также «телефоны доверия», «виртуальные приемные» министерств и государственных ведомств, налажена практика проведения «выездных приемов» государственных руководителей всех уровней в целях обеспечения прав и свобод граждан.
В-десятых, в борьбе с коррупцией осуществляется процесс широкого внедрения системы «комплаенс-контроль» в государственных органах и хозяйствующих субъектах. В частности, в государственной программе противодействия коррупции на 2019–2020 годы выдвинуты соответствующие задачи по внедрению в организациях с государственной долей в уставном фонде системы противодействия коррупции «комплаенс-контроль», мониторингу ее эффективности и установлению порядка сертификации в соответствии с соответствующим антикоррупционным стандартом (ISO 37001). Исходя из указанных задач, Агентством по противодействию коррупции в 26 министерствах и ведомствах проводится работа по сокращению доли теневой экономики и внедрению системы внутреннего антикоррупционного контроля «комплаенс-контроль».
Конечно, масштабы проделанной работы достойны похвалы, но есть и вопросы, которые еще ждут своего решения. По данным Антикоррупционного агентства, за 6 месяцев 2021 года в отношении 2544 должностных лиц расследовано и направлено в суды 1676 уголовных дел, связанных с коррупцией. По итогам судебного разбирательства установлено, что по уголовным делам о коррупции причинен материальный ущерб на сумму 592,5 млрд. сумов, из них взыскано 170,8 млрд. сумов (28 процентов), 421,7 миллиарда сумов будет взыскано со стороны Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре.
В свою очередь, в Индексе восприятия коррупции в рейтинге международной неправительственной организации Transparency International за 2020 год, опубликованном в январе 2021 года, Узбекистан занял 146-е место из 180 стран с 26 баллами, поднявшись на 7 позиций. Если в 2019 году Узбекистан занял 153-е место с 25 баллами, то в 2018 году этот показатель составил 158-е место с 23 баллами. Узбекистан за два года поднялся на 12 ступеней и показал значительный положительный результат в борьбе с коррупцией в Центрально-Азиатском регионе. Это, в свою очередь, свидетельствует о том, что проводимые в стране реформы в сфере противодействия коррупции дают эффективные результаты.