38143 | 25 Noy. 2021 y.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ilgari surilgan 2017–2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning Harakatlar strategiyasida qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish ikkinchi ustuvor yo‘nalish sifatida belgilangani bejiz emas. Zero, davlat va jamiyatni tubdan modernizatsiya qilishda, eng avvalo, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish, sud mustaqilligini ta’minlash, odil sudlovga erishish, qonuniylikni mustahkamlash, korrupsiyaga qarshi samarali kurashish muhim ahamiyat kasb etadi. O‘tgan davr mobaynida O‘zbekistonda barcha sohalar qatori sud-huquq yo‘nalishida ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Ma’lumki, mustaqil va xolis sudni talab qilish har bir insonning huquqi hisoblanadi. Bu huquq Inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining 10-moddasi va O‘zbekiston Respublikasi qo‘shilgan boshqa xalqaro huquq hujjatlarida belgilab qo‘yilgan. Faqat mustaqil sudgina har bir fuqaroning ishini sudda xolis va oshkora ko‘rish orqali toptalgan haq-huquqlarni himoya qilishi mumkinligiga ishonch uyg‘ota oladi. Bu jihatdan Harakatlar strategiyasi asosida amalga oshirilgan islohotlar sud-huquq sohasini demokratlashtirish va erkinlashtirish, sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlash, fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga zamin yaratdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 29-dekabr kuni Oliy Majlisga yo‘llagan navbatdagi Murojaatnomasida ta’kidlanganidek, so‘nggi 4 yil davomida sud-huquq sohasini isloh etish borasida dadil qadamlar qo‘yildi. Bu yo‘nalishdagi ustuvor masalalar yuzasidan 40 dan ortiq qonun, farmon va qarorlar qabul qilindi. Qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish borasida strategik ahamiyatga ega muhim qadam tashlandi.
Jumladan, sudlar mustaqilligini ta’minlash maqsadida, Sudyalar oliy kengashi tashkil qilindi. Shuningdek, Oliy sud va Oliy xo‘jalik sudi birlashtirilib, Oliy sud faoliyati takomillashtirildi. Hududlardagi xo‘jalik sudlari iqtisodiy sudlar sifatida qayta tashkil etildi, 71 ta tumanlararo, tuman (shahar) iqtisodiy sudiga ishlarni birinchi instansiyada ko‘rib chiqish vakolati berildi. Sudya lavozimida faoliyat yuritishning ilk marotaba besh yillik, keyin o‘n yillik muddati va muddatsiz davri belgilandi. Sudlarning o‘z moliyaviy, moddiy-texnik masalalarini mustaqil hal qilish boradagi vakolatlari adliya organlaridan olinib, Oliy sudga o‘tkazildi. Sud tomonidan jinoyat ishini qo‘shimcha tergovga qaytarish instituti bekor qilindi. Shaxsning jinoyat sodir etishdagi aybdorligi faqat sud muhokamasida o‘z isbotini topgan dalillarga asoslanishi kerakligi qat’iy belgilab qo‘yildi. Qiynoqqa solish, ruhiy, jismoniy bosim o‘tkazish va boshqa zo‘ravonlik holatlari qat’iyan taqiqlandi.
Sudda ishlarni ko‘rib chiqishda inson huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirish va taraflarning tortishuvchanlik tamoyilini ro‘yobga chiqarish maqsadida jinoyat ishlari bo‘yicha sudlarda dastlabki eshituv instituti joriy etildi. Sudlar faoliyatining shaffofligi, ochiqligi yo‘lida 10 mingdan ortiq jinoyat ishi sayyor sud muhokamalarida ko‘rib chiqildi. Ehtiyot chorasi sifatida qamoqda saqlash va dastlabki tergovning eng yuqori muddatlari kamaytirildi.
Sudyalikka nomzodlarni tanlov asosida ishga qabul qilish mexanizmi joriy etilgani alohida e’tirofga loyiq. Ilk bor sudyalik lavozimiga nomzodlarni tanlash bo‘yicha imtihon jarayonlarini onlayn yoritib borish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi. Shuningdek, sudyalik lavozimiga birinchi marta tayinlanadigan nomzodlarni ko‘rib chiqish muqobillik asosida amalga oshiriladigan bo‘ldi. Albatta, malakali va yetuk sudyalar korpusini hamda sud apparati xodimlarini tayyorlashning yangi tizimi jamiyatda sud idoralariga bo‘lgan ishonchni oshirish, adolat barqarorligi va qonun ustuvorligini ta’minlash, tom ma’noda sudni “Adolat qo‘rg‘oni”ga aylantirish hamda odil sudlovning yuqori darajaga ko‘tarilishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, investitsiyaviy nizolar va raqobatga oid ishlar faqat iqtisodiy sudlar tomonidan ko‘rib chiqiladigan bo‘ldi. Prokurorlarning barcha iqtisodiy sud majlislarida ishtirok etish huquqi bekor qilindi. Endi, bundan buyon prokuror faqat qonunda nazarda tutilgan hollarda yoki prokurorning da’vo arizasi bilan qo‘zg‘atilgan ishlardagina ishtirok etishi mumkin.
Yana bir e’tiborga molik jihat shundaki, sud ishlarini yuritishda nazorat instansiyasi tugatildi. Sud tizimida ortiqcha sud bosqichlarini bekor qilish orqali “Bir sud – bir instansiya” tamoyili, shuningdek, tumanlararo sudlarning qarorlarini viloyat sudlari tomonidan, viloyat sudlarining birinchi instansiya sudi sifatida chiqargan qarorlarini esa O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining sudlov hay’ati tomonidan apellyatsiya tartibida qayta ko‘rib chiqish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Aybiga iqrorlik bo‘yicha kelishuv instituti joriy qilindi. U mamlakatda jinoyat, jinoyat-protsessual qonunchiligining tatbiq etilishi, inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarining himoyasi yuqori pog‘onaga ko‘tarilishida muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Taraqqiyot strategiyasi markaziShuningdek, Bosh prokuror va o‘rinbosarlarining sudning qarorlari ustidan nazorat tartibida protest kiritish huquqi bekor bo‘ldi. Sudya faoliyatining samaradorligini elektron reyting orqali ochiq va shaffof baholashni ta’minlaydigan aniq mezonlar (reyting dasturi) amaliyotga tatbiq etildi. Sudyalar daxlsizligini ta’minlash va korrupsiyaning oldini olish maqsadida tuzilgan sud inspeksiyasi, shubhasiz, sudyalar daxlsizligini ta’minlashga xizmat qiladi. Davlat ayblovchisi ayblovdan voz kechgan taqdirda, reabilitatsiya asoslariga ko‘ra, jinoyat ishi tugatiladigan bo‘ldi.
Bugun mamlakatning sud tizimida gender tenglikni ta’minlash, ayollarning sud-huquq sohasidagi mavqeini oshirish, ayniqsa, ayol sudyalarni qo‘llab-quvvatlash borasida qator ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, 2019-yilda 149 ayol sudya faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2020-yilda bu ko‘rsatkich 157 tani tashkil etdi. 2021-yilning I-choragida mamlakatda jami 1214 nafar sudyadan 1053 nafari erkak bo‘lib, ayol sudyalar 161 ta, ya’ni 15,3% ni tashkil etdi. Shuningdek, bugunda oliy sudda faoliyat yuritib kelayotgan jami 63 sudyadan 15 nafari ayol sudyadir (31,25%).
O‘zbekiston tarixida ilk marotaba davlat organlari va mansabdor shaxslarning qarorlari hamda g‘ayriqonuniy xatti-harakatlari ustidan sudga shikoyat qilish borasida tizim yo‘lga qo‘yildi. Konstitutsiyaviy huquqni amalda ta’minlash maqsadida yaratilgan ushbu tizim qisqa muddatda o‘z natijasini bera boshladi. Misol uchun, 2019 va 2020-yillar mobaynida ma’muriy sudlar tomonidan 31 321 ta ariza ko‘rilib, shundan 21 272 tasi yoki salkam 67,9% i qanoatlantirilgan. Jumladan, hokimlarning 2852 ta qarori noqonuniy deb topilib, fuqarolar va yuridik shaxslarning buzilgan huquqlari tiklangan.
O‘tgan 4 yil mobaynida 2770 nafar, 2020-yilda 781 kishiga nisbatan oqlov hukmi chiqarildi, 3434 nafar shaxs sud zalidan ozod qilinib, 5958 fuqaroga nisbatan asossiz qo‘yilgan moddalar ayblovlardan chiqarildi yoki o‘zgartirildi. Bu, shubhasiz, sud-huquq sohasida erishilgan ulkan yutuqlardan biridir.
Ta’kidlash joizki, uzoq yillar mamlakat uchun tamg‘a bo‘lib kelgan “Jasliq” jazoni ijro etish koloniyasi tugatildi. Ushbu muassasaning yopilishi mamlakat siyosiy hayoti va jahon hamjamiyati oldida juda katta voqea bo‘ldi. Shuningdek, ozodlikdan mahrum qilish joylarida saqlanayotgan mahkumlar sonining 2,5 barobarga kamayishi inson huquqlarini himoya qilish sohasida muhim qadamdir.
Bojxona islohotlari jadal kechmoqda
Fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish maqsadida jismoniy shaxslar uchun bojxona hududiga kirib kelish va uni tark etish bo‘yicha “yashil” va “qizil” yo‘lak tizimi amaliyoti yo‘lga qo‘yilganini qayd etish joiz. “Yashil yo‘lak” joriy etilmasdan oldin O‘zbekiston Respublikasiga kirib kelishda yo‘lovchi bojxona nazoratidan o‘tish uchun o‘rtacha 2 soatgacha vaqt sarflagan bo‘lsa, endilikda o‘rtacha 30 daqiqadan 1 soatgacha vaqt ichida chegara va bojxona nazoratini tark etmoqda.
Propiska tizimini isloh qilish – tarixiy qadam
Islohotlar samarasi o‘laroq, uzoq yillar davomida aholi uchun og‘riqli masala bo‘lib kelgan “propiska” tizimi tubdan isloh etildi. Xususan, inson huquq va manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha muhim qadamlar tashlandi. Fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini berish, ularning o‘z siyosiy huquqlaridan to‘liq foydalanishlari, saylov jarayonlarida mamlakat fuqarosi sifatida ishtirok etishlarini ta’minlash maqsadida yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi to‘g‘risida”gi Qonuni qabul qilindi. Natijada, mamlakat hududida doimiy istiqomat qiladigan fuqaroligi bo‘lmagan 50 mingga yaqin shaxs O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini olishi belgilandi. Bu boradagi masalalarni ko‘rib chiqishda idoralararo elektron hamkorlik mexanizmlariga amal qilish belgilab qo‘yildi.
Shuningdek, xalqqa qulaylik yaratish yo‘lida fuqarolarni doimiy yashash va vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish “yagona darcha” tamoyili asosida Ichki ishlar vazirligining “Manzil” dasturi orqali amalga oshirilishi yo‘lga qo‘yildi. Yana pasport, uy daftari yoki xonadon kartochkasiga ro‘yxatga olish shtampini bosish amaliyoti ham bekor qilindi.
Inson huquqlarini himoya qilish – bosh maqsad
Ta’kidlash joizki, insoniylik nuqtai nazaridan, voyaga yetmagan mahkumlarning yaqinlari bilan uchrashish huquqiga nisbatan bo‘lgan cheklovlar bekor qilindi. Mahkuma ayollarning o‘z farzandlari bilan uchrashishining alohida tartibi belgilandi va mahkumlarning uchrashuvlari hamda telefon orqali muloqotlari soni ko‘paytirildi.
2020-yilning oktabr oyida milliy davlatchilik tarixida ilk bor O‘zbekiston BMTning asosiy organlaridan biri – Inson huquqlari kengashiga a’zo etib saylandi. Bu mamlakatda inson huquqlari va erkinliklari ta’minlanayotganining xalqaro e’tirofidir. AQSH Davlat departamenti O‘zbekistonni diniy erkinlik bo‘yicha “Maxsus kuzatuvdagi davlatlar ro‘yxati” (“Special Watch List”)dan chiqarilganini e’lon qildi. Bunday natijaga erishish yo‘lida O‘zbekiston ekstremizmga qarshi kurashish chora-tadbirlarini amalga oshirishdagi yondashuvlarni konseptual jihatdan qayta ko‘rib chiqdi. Jumladan, 20 ming nafardan ziyod fuqaro “maxsus ro‘yxatlar”dan chiqarildi.
Davlat rahbari tomonidan afv etish tizimining yo‘lga qo‘yilgani va izchil tarzda davom ettirilayotgani mamlakatda olib borilayotgan islohotlar insonparvarlik tamoyillariga to‘liq mos ekaniga dalildir. Jumladan, 2017–2020-yillarda jazo muddatini o‘tayotgan 5 mingga yaqin mahkumga nisbatan afv etish aktlari qo‘llanildi. Ushbu davr ichida xulqi ijobiy tasniflangan 67,4 ming mahkumga nisbatan yengil choralar qo‘llanildi. Xususan, bu borada 2020-yil davomida Prezident tomonidan 5 ta tegishli farmon imzolandi. Natijada, 616 nafar mahkum afv etildi. Afv etilgan shaxslarning 274 nafari jazoni o‘tash muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilindi, 237 ta shaxsga tayinlangan ozodlikdan mahrum etish jazosining muddatlari qisqartirildi, 76 nafariga tayinlangan jazo yengilrog‘i bilan almashtirildi. Afv etilganlarning 87 nafarini ayollar, 29 tasini chet el fuqarolari, 290 nafarini taqiqlangan tashkilotlar ishtirokchilari tashkil etdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish – bugungi kun talabi
Jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimini takomillashtirish borasida O‘zbekistonda ilk bor “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilindi. Qonunga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tashkil etildi, korrupsiyaga qarshi kurashish institutsional va tizimli ravishda amalga oshirilishi belgilandi. Agentlikning asosiy vazifalaridan biri korrupsiya yuqori bo‘lgan sohalarni chuqur tahlil qilish va korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar sodir etilishining sabab, shart-sharoitlarini bartaraf etish hisoblanadi. Agentlik har yili ommaviy axborot vositalari orqali e’lon qilinishi lozim bo‘lgan Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi Milliy ma’ruzani shakllantiradi. Korrupsiyaga oid jinoyatlar oqibatida jamiyat va davlat manfaatlariga yetkazilgan zarar to‘liq qoplanishiga erishish ustidan nazoratni amalga oshiradi.
O‘zbekistonning xalqaro maydondagi o‘rni va nufuzi
Shu o‘rinda, Prezident Sh.Mirziyoyevning “Adolat bu – davlatchilikning mustahkam poydevoridir”, degan so‘zlarini eslab o‘tish maqsadga muvofiq. Zero, bugun mamlakatda olib borilayotgan barcha sohalardagi islohotlar, demokratik o‘zgarishlar ortga qaytmaydigan tarzda tus olmoqda. Buni, o‘z navbatida, xalqaro hamjamiyat ham e’tirof etmoqda.
Xususan, Huquq ustuvorligi indeksi (The Rule of Law index) ko‘rsatkichlariga ko‘ra, O‘zbekiston 2019-yilda 128 davlat ichidan 94-o‘rinni, 2020-yilda esa 92-o‘rinni egalladi.
“Tartib va xavfsizlik” ko‘rsatkichi bo‘yicha esa O‘zbekiston eng yaxshi natijani qayd etib, Kanada, BAA, Vengriya bilan bir qatorda 9-o‘rindan joy oldi.
Shuningdek, 2020-yilda e’lon qilingan Transparency International xalqaro nohukumat tashkiloti tomonidan 2019-yil bo‘yicha Korrupsiyani qabul qilish indeksida O‘zbekiston 180 ta davlat orasida 25 ball bilan 153-o‘rinni egallab, 5 pog‘onaga ko‘tarilgan. 2018-yilda esa bu ko‘rsatkich 23 ball bilan 158-o‘rinni tashkil etdi.
Ko‘rinib turibdiki, Yangi O‘zbekistonda islohotlarning dolzarb bo‘g‘ini bo‘lgan qonun ustuvorligini ta’minlash, sud-huquq tizimini isloh etish, fuqarolarning huquq-manfaatlarini himoya qilish borasida strategik qadamlar tashlanmoqda. Shubhasiz, bu tub o‘zgarishlar xalq manfaatlari yo‘lida olib borilayotgan amaliy ishlarning ifodasidir.

СТРАТЕГИЧЕСКИЕ РЕФОРМЫ В СУДЕБНО-ПРАВОВОЙ СИСТЕМЕ СЛУЖАТ ИНТЕРЕСАМ ЧЕЛОВЕКА
Не случайно вторым приоритетным направлением в Стратегии действий по развитию Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, выдвинутой по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, определены обеспечение верховенства закона и дальнейшее реформирование судебно-правовой системы. Ведь в коренной модернизации государства и общества важное значение имеет, прежде всего, надежная защита прав и свобод граждан, обеспечение независимости суда, достижение справедливости, укрепление законности, эффективная борьба с коррупцией. За прошедший период в Узбекистане, наряду со всеми сферами, была проведена широкомасштабная работа и в судебно-правовой сфере.
Как известно, требовать независимого и объективного суда – это право каждого человека. Это право закреплено в 10-й статье Всеобщей декларации прав человека и других международно-правовых документах, к которым присоединилась Республика Узбекистан. Только независимый суд может вселить уверенность в возможности защитить права и обязанности каждого гражданина путем объективного и прозрачного рассмотрения его дела в суде. В этом отношении реформы, проводимые на основе Стратегии действий, заложили основу для демократизации и либерализации судебно-правовой сферы, обеспечения подлинной независимости судебной власти, защиты прав и законных интересов граждан.
Как было отмечено в очередном Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису 29 декабря 2020 года[1], за последние 4 года были предприняты смелые шаги по реформированию судебно-правовой сферы. По приоритетным вопросам в этом направлении было принято более 40 законов, указов и постановлений. Сделан стратегически важный шаг в обеспечении верховенства закона и дальнейшем реформировании судебно-правовой системы.
В частности, в целях обеспечения независимости судов был создан Высший совет судей. Также были объединены Верховный суд и Высший хозяйственный суд и усовершенствована деятельность Верховного суда. Хозяйственные суды в регионах реорганизованы в экономические суды, 71 межрайонные, районные (городские) экономические суды были наделены полномочиями рассматривать дела в первой инстанции. Впервые был установлен пятилетний, а затем десятилетний срок и бессрочный периоды пребывания в должности судьи. Полномочия судов по самостоятельному решению их финансовых, материально-технических вопросов были изъяты из органов юстиции и переданы Верховному суду. Был упразднен институт возвращения уголовных дел на дополнительное расследование. Строго установлено, что вина лица в совершении преступления должна основываться исключительно на тех доказательствах, которые были подтверждены в ходе судебного разбирательства. Пытки, психологическое, физическое давление и другие виды насилия были строго запрещены.
В целях дальнейшего укрепления гарантий прав человека при рассмотрении дел в суде и реализации принципа состязательности сторон в судах по уголовным делам был введен институт предварительного слушания [2]. В целях прозрачности, открытости деятельности судов в ходе выездных судебных заседаниях было рассмотрено более 10 тысяч уголовных дел. В качестве меры пресечения были сокращены самые длительные сроки содержания под стражей и предварительного следствия.
Следует особо отметить, что был введен механизм отбора кандидатов в судьи на конкурсной основе. Впервые налажена практика онлайн-освещения экзаменационных процессов по отбору кандидатов на должность судьи [3]. Также, рассмотрение кандидатур на должность судьи впервые будет осуществляться на альтернативной основе. Безусловно, новая система подготовки квалифицированного и зрелого судейского корпуса и работников аппаратов судов будет способствовать повышению доверия общества к судебным органам, обеспечению стабильности правосудия и верховенства закона, буквальному превращению суда в «крепость правосудия» и повышению уровня правосудия.
Кроме того, инвестиционные споры и дела о конкуренции будут рассматриваться только экономическими судами. Право прокуроров участвовать во всех судебных процессах по экономическим делам было отменено. Отныне прокурор может участвовать только в случаях, предусмотренных законом, либо в делах, возбужденных по исковому заявлению прокурора [4].
Еще одним примечательным аспектом является то, что была упразднена надзорная инстанция в уголовном судопроизводстве. В судебной системе введен принцип «Один суд – одна инстанция» путем отмены излишних судебных ступеней, а также практика пересмотра решений межрайонных судов областными судами, а решений областных судов, вынесенных в качестве судов первой инстанции, судебными коллегиями Верховного Суда Республики Узбекистан в апелляционном порядке.
Был введен институт соглашения о признании вины. Он служит важным фактором внедрения в стране уголовного, уголовно-процессуального законодательства, продвижения на высшую ступень защиты прав, свобод и законных интересов человека.
Также было отменено право Генерального прокурора и его заместителей вносить протест на решения суда в порядке надзора. Внедрены в практику четкие критерии, обеспечивающие открытую и прозрачную оценку эффективности деятельности судьи посредством электронного рейтинга (рейтинговая программа). Судебная инспекция, созданная для обеспечения неприкосновенности судей и предотвращения коррупции, безусловно, будет служит для обеспечения неприкосновенности судей. В случае отказа государственного обвинителя от обвинения уголовное дело будет прекращено по реабилитирующим основаниям [5].
Сегодня в судебной системе страны реализуется ряд мер по обеспечению гендерного равенства, повышению статуса женщин в судебно-правовой сфере, в частности по поддержке женщин-судей. В частности, если в 2019 году работало 149 женщин-судей, в 2020 году этот показатель составил 157 единиц. В первом квартале 2021 года в стране в общей сложности из 1 214 судей 1 053 были мужчинами, а число судей-женщин составляло 161, то есть 15,3 процента. Из 63 судей, работающих в Верховном суде, 15 являются судьями-женщинами (31,25 процента).
Впервые в истории Узбекистана была налажена система обжалования в суде решений и неправомерных действий государственных органов и должностных лиц. Эта система, созданная с целью практического обеспечения конституционного права, в короткие сроки начала давать свои результаты. Например, в течение 2019 и 2020 годов административными судами было рассмотрено 31 321 заявление, из которых 21 272, или 67,9 процента, были удовлетворены. В частности, 2 852 постановления хокимов были признаны незаконными, восстановлены нарушенные права граждан и юридических лиц.
Taraqqiyot strategiyasi markazi
За прошедшие 4 года оправдательный приговор был вынесен в отношении 2 770 человек, в 2020 году это составило 781 человек, из зала суда были освобождены 3 434 человека, а из обвинений в отношении 5 958 граждан были сняты или изменены необоснованно предъявленные статьи. Это, несомненно, одно из великих достижений в области судебного права.
Стоит отметить, что была ликвидирована Жаслыкская колония исполнения наказания, которая долгие годы была клеймом для страны. Закрытие этого учреждение стало огромным событием в политической жизни страны и в глазах мирового сообщества. Также важным шагом в сфере защиты прав человека является сокращение количества осужденных, содержащихся в местах лишения свободы, в 2,5 раза.
Таможенная реформа идет полным ходом
Следует отметить, что в целях надежной защиты прав и свобод граждан для физических лиц была введена система «зеленого» и «красного» коридоров въезда и выезда с таможенной территории. Если до введения «зеленого коридора» пассажир при въезде в Республику Узбекистан тратил в среднем до 2 часов на прохождение таможенного контроля, то сейчас в течение в среднем от 30 минут до 1 часа пассажиры покидают пограничный и таможенный контроль.
Реформа системы прописки – исторический шаг
В результате реформ коренным образом была реформирована система «прописки», которая долгие годы была болезненным вопросом для населения [6]. В частности, были предприняты важные шаги по защите прав и интересов человека. В целях предоставления гражданства Республики Узбекистан лицам без гражданства, обеспечения полноценного использования ими своих политических прав, участия в избирательных процессах в качестве граждан страны был принят Закон Республики Узбекистан «О гражданстве Республики Узбекистан»[7] в новой редакции. В результате установлено, что около 50 тысяч лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории страны, получат гражданство Республики Узбекистан. При рассмотрении этих вопросов намечено руководствоваться механизмами межведомственного электронного сотрудничества [8].
Также, для удобства населения, регистрация граждан по месту постоянного и временного пребывания будет осуществляться по принципу «единого окна» через программу «Манзил» Министерства внутренних дел. Также была отменена практика проставления регистрационного штампа в паспорте, домашней книге или карточке домохозяйства.
Главная цель – защита прав человека
Стоит отметить, что с точки зрения гуманности были сняты ограничения, в отношении права несовершеннолетних осужденных на свидания с близкими. Установлен особый порядок свиданий осужденных женщин со своими детьми, увеличено количество встреч и телефонных разговоров осужденных.
В октябре 2020 года впервые в истории национальной государственности Узбекистан был избран членом одного из основных органов ООН – Совета по правам человека. Это международное признание того, что в стране обеспечиваются права и свободы человека. Государственный департамент США объявил об исключении Узбекистана из «списка стран, находящихся под особым наблюдением» (Special Watch List) в рейтинге свободы вероисповедания. Для достижения такого результата Узбекистан концептуально пересмотрел подходы к реализации мер по противодействию экстремизму. В частности, более 20 тысяч граждан были исключены из «специальных списков».
Организация и последовательная работа системы помилования со стороны Главы государства свидетельствует о том, что проводимые в стране реформы полностью соответствуют принципам гуманизма. В частности, в 2017–2020 годах в отношении около 5 тысяч осужденных, отбывающих наказание, были применены акты помилования. За этот период смягчающие меры были применены в отношении 67,4 тыс. осужденных, поведение которых было оценено как положительное. В частности, в течение 2020 года Президент подписал 5 соответствующих указов по этому вопросу. В результате 616 осужденных были помилованы [9]. 274 помилованных лица были условно-досрочно освобождены от отбывания наказания, сроки лишения свободы, назначенные 237 лицам, были сокращены, а наказание, назначенное 76 лицам, заменено более мягким. 87 из помилованных составили женщины, 29 – иностранные граждане, 290 – участники запрещенных организаций.
Борьба с коррупцией – требование сегодняшнего дня
В целях совершенствования системы борьбы с преступностью и предупреждения правонарушений впервые в Узбекистане был принят закон «О противодействии коррупции» [10]. В соответствии с законом было создано Агентство по противодействию коррупции, определено, что противодействие коррупции должно осуществляться институционально и системно. Одной из основных задач агентства является проведение глубокого анализа сфер с высоким уровнем коррупции и устранение причин и условий совершения коррупционных правонарушений. Агентство формирует национальный доклад о борьбе с коррупцией, который должен ежегодно публиковаться через средства массовой информации. Оно также, осуществляет контроль за достижением полного возмещения ущерба, причиненного интересам общества и государства в результате коррупционных преступлений [11].
Роль и авторитет Узбекистана на мировой арене
В этой связи стоит вспомнить слова Президента Ш. Мирзиёева о том, что «Справедливость – прочный фундамент государственности». Ведь проводимые сегодня в стране реформы во всех сферах, демократические преобразования носят необратимый характер. Это, в свою очередь, признается и международным сообществом.
В частности, согласно Индексу верховенства закона (The Rule of Law Index), Узбекистан в 2019 году занял 94-е место из 128 стран, а в 2020 году поднялся на 92-е место.
По показателю «Порядок и безопасность» Узбекистан зафиксировал лучший результат, заняв 9-е место, наряду с Канадой, ОАЭ и Венгрией.
Также, в рейтинге восприятия коррупции за 2019 год опубликованном в 2020 году международной неправительственной организацией Transparency International, Узбекистан занял 153-е место из 180 стран с 25 баллами, поднявшись на 5 позиций. В 2018 году Узбекистан с 23 баллами занял 158 место.
Как видно, в новом Узбекистане предпринимаются стратегические шаги по обеспечению верховенства закона, являющегося актуальным звеном реформ, реформированию судебно-правовой системы, защите прав и интересов граждан. Несомненно, эти кардинальные изменения являются выражением практической работы, проводимой в интересах народа.