38143 | 25 Noy. 2021 y.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ilgari surilgan 2017–2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning Harakatlar strategiyasida qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish ikkinchi ustuvor yo‘nalish sifatida belgilangani bejiz emas. Zero, davlat va jamiyatni tubdan modernizatsiya qilishda, eng avvalo, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish, sud mustaqilligini ta’minlash, odil sudlovga erishish, qonuniylikni mustahkamlash, korrupsiyaga qarshi samarali kurashish muhim ahamiyat kasb etadi. O‘tgan davr mobaynida O‘zbekistonda barcha sohalar qatori sud-huquq yo‘nalishida ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Ma’lumki, mustaqil va xolis sudni talab qilish har bir insonning huquqi hisoblanadi. Bu huquq Inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining 10-moddasi va O‘zbekiston Respublikasi qo‘shilgan boshqa xalqaro huquq hujjatlarida belgilab qo‘yilgan. Faqat mustaqil sudgina har bir fuqaroning ishini sudda xolis va oshkora ko‘rish orqali toptalgan haq-huquqlarni himoya qilishi mumkinligiga ishonch uyg‘ota oladi. Bu jihatdan Harakatlar strategiyasi asosida amalga oshirilgan islohotlar sud-huquq sohasini demokratlashtirish va erkinlashtirish, sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlash, fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga zamin yaratdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 29-dekabr kuni Oliy Majlisga yo‘llagan navbatdagi Murojaatnomasida ta’kidlanganidek, so‘nggi 4 yil davomida sud-huquq sohasini isloh etish borasida dadil qadamlar qo‘yildi. Bu yo‘nalishdagi ustuvor masalalar yuzasidan 40 dan ortiq qonun, farmon va qarorlar qabul qilindi. Qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish borasida strategik ahamiyatga ega muhim qadam tashlandi.
Jumladan, sudlar mustaqilligini ta’minlash maqsadida, Sudyalar oliy kengashi tashkil qilindi. Shuningdek, Oliy sud va Oliy xo‘jalik sudi birlashtirilib, Oliy sud faoliyati takomillashtirildi. Hududlardagi xo‘jalik sudlari iqtisodiy sudlar sifatida qayta tashkil etildi, 71 ta tumanlararo, tuman (shahar) iqtisodiy sudiga ishlarni birinchi instansiyada ko‘rib chiqish vakolati berildi. Sudya lavozimida faoliyat yuritishning ilk marotaba besh yillik, keyin o‘n yillik muddati va muddatsiz davri belgilandi. Sudlarning o‘z moliyaviy, moddiy-texnik masalalarini mustaqil hal qilish boradagi vakolatlari adliya organlaridan olinib, Oliy sudga o‘tkazildi. Sud tomonidan jinoyat ishini qo‘shimcha tergovga qaytarish instituti bekor qilindi. Shaxsning jinoyat sodir etishdagi aybdorligi faqat sud muhokamasida o‘z isbotini topgan dalillarga asoslanishi kerakligi qat’iy belgilab qo‘yildi. Qiynoqqa solish, ruhiy, jismoniy bosim o‘tkazish va boshqa zo‘ravonlik holatlari qat’iyan taqiqlandi.
Sudda ishlarni ko‘rib chiqishda inson huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirish va taraflarning tortishuvchanlik tamoyilini ro‘yobga chiqarish maqsadida jinoyat ishlari bo‘yicha sudlarda dastlabki eshituv instituti joriy etildi. Sudlar faoliyatining shaffofligi, ochiqligi yo‘lida 10 mingdan ortiq jinoyat ishi sayyor sud muhokamalarida ko‘rib chiqildi. Ehtiyot chorasi sifatida qamoqda saqlash va dastlabki tergovning eng yuqori muddatlari kamaytirildi.
Sudyalikka nomzodlarni tanlov asosida ishga qabul qilish mexanizmi joriy etilgani alohida e’tirofga loyiq. Ilk bor sudyalik lavozimiga nomzodlarni tanlash bo‘yicha imtihon jarayonlarini onlayn yoritib borish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi. Shuningdek, sudyalik lavozimiga birinchi marta tayinlanadigan nomzodlarni ko‘rib chiqish muqobillik asosida amalga oshiriladigan bo‘ldi. Albatta, malakali va yetuk sudyalar korpusini hamda sud apparati xodimlarini tayyorlashning yangi tizimi jamiyatda sud idoralariga bo‘lgan ishonchni oshirish, adolat barqarorligi va qonun ustuvorligini ta’minlash, tom ma’noda sudni “Adolat qo‘rg‘oni”ga aylantirish hamda odil sudlovning yuqori darajaga ko‘tarilishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, investitsiyaviy nizolar va raqobatga oid ishlar faqat iqtisodiy sudlar tomonidan ko‘rib chiqiladigan bo‘ldi. Prokurorlarning barcha iqtisodiy sud majlislarida ishtirok etish huquqi bekor qilindi. Endi, bundan buyon prokuror faqat qonunda nazarda tutilgan hollarda yoki prokurorning da’vo arizasi bilan qo‘zg‘atilgan ishlardagina ishtirok etishi mumkin.
Yana bir e’tiborga molik jihat shundaki, sud ishlarini yuritishda nazorat instansiyasi tugatildi. Sud tizimida ortiqcha sud bosqichlarini bekor qilish orqali “Bir sud – bir instansiya” tamoyili, shuningdek, tumanlararo sudlarning qarorlarini viloyat sudlari tomonidan, viloyat sudlarining birinchi instansiya sudi sifatida chiqargan qarorlarini esa O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining sudlov hay’ati tomonidan apellyatsiya tartibida qayta ko‘rib chiqish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Aybiga iqrorlik bo‘yicha kelishuv instituti joriy qilindi. U mamlakatda jinoyat, jinoyat-protsessual qonunchiligining tatbiq etilishi, inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarining himoyasi yuqori pog‘onaga ko‘tarilishida muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Taraqqiyot strategiyasi markaziShuningdek, Bosh prokuror va o‘rinbosarlarining sudning qarorlari ustidan nazorat tartibida protest kiritish huquqi bekor bo‘ldi. Sudya faoliyatining samaradorligini elektron reyting orqali ochiq va shaffof baholashni ta’minlaydigan aniq mezonlar (reyting dasturi) amaliyotga tatbiq etildi. Sudyalar daxlsizligini ta’minlash va korrupsiyaning oldini olish maqsadida tuzilgan sud inspeksiyasi, shubhasiz, sudyalar daxlsizligini ta’minlashga xizmat qiladi. Davlat ayblovchisi ayblovdan voz kechgan taqdirda, reabilitatsiya asoslariga ko‘ra, jinoyat ishi tugatiladigan bo‘ldi.
Bugun mamlakatning sud tizimida gender tenglikni ta’minlash, ayollarning sud-huquq sohasidagi mavqeini oshirish, ayniqsa, ayol sudyalarni qo‘llab-quvvatlash borasida qator ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, 2019-yilda 149 ayol sudya faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2020-yilda bu ko‘rsatkich 157 tani tashkil etdi. 2021-yilning I-choragida mamlakatda jami 1214 nafar sudyadan 1053 nafari erkak bo‘lib, ayol sudyalar 161 ta, ya’ni 15,3% ni tashkil etdi. Shuningdek, bugunda oliy sudda faoliyat yuritib kelayotgan jami 63 sudyadan 15 nafari ayol sudyadir (31,25%).
O‘zbekiston tarixida ilk marotaba davlat organlari va mansabdor shaxslarning qarorlari hamda g‘ayriqonuniy xatti-harakatlari ustidan sudga shikoyat qilish borasida tizim yo‘lga qo‘yildi. Konstitutsiyaviy huquqni amalda ta’minlash maqsadida yaratilgan ushbu tizim qisqa muddatda o‘z natijasini bera boshladi. Misol uchun, 2019 va 2020-yillar mobaynida ma’muriy sudlar tomonidan 31 321 ta ariza ko‘rilib, shundan 21 272 tasi yoki salkam 67,9% i qanoatlantirilgan. Jumladan, hokimlarning 2852 ta qarori noqonuniy deb topilib, fuqarolar va yuridik shaxslarning buzilgan huquqlari tiklangan.
O‘tgan 4 yil mobaynida 2770 nafar, 2020-yilda 781 kishiga nisbatan oqlov hukmi chiqarildi, 3434 nafar shaxs sud zalidan ozod qilinib, 5958 fuqaroga nisbatan asossiz qo‘yilgan moddalar ayblovlardan chiqarildi yoki o‘zgartirildi. Bu, shubhasiz, sud-huquq sohasida erishilgan ulkan yutuqlardan biridir.
Ta’kidlash joizki, uzoq yillar mamlakat uchun tamg‘a bo‘lib kelgan “Jasliq” jazoni ijro etish koloniyasi tugatildi. Ushbu muassasaning yopilishi mamlakat siyosiy hayoti va jahon hamjamiyati oldida juda katta voqea bo‘ldi. Shuningdek, ozodlikdan mahrum qilish joylarida saqlanayotgan mahkumlar sonining 2,5 barobarga kamayishi inson huquqlarini himoya qilish sohasida muhim qadamdir.
Bojxona islohotlari jadal kechmoqda
Fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish maqsadida jismoniy shaxslar uchun bojxona hududiga kirib kelish va uni tark etish bo‘yicha “yashil” va “qizil” yo‘lak tizimi amaliyoti yo‘lga qo‘yilganini qayd etish joiz. “Yashil yo‘lak” joriy etilmasdan oldin O‘zbekiston Respublikasiga kirib kelishda yo‘lovchi bojxona nazoratidan o‘tish uchun o‘rtacha 2 soatgacha vaqt sarflagan bo‘lsa, endilikda o‘rtacha 30 daqiqadan 1 soatgacha vaqt ichida chegara va bojxona nazoratini tark etmoqda.
Propiska tizimini isloh qilish – tarixiy qadam
Islohotlar samarasi o‘laroq, uzoq yillar davomida aholi uchun og‘riqli masala bo‘lib kelgan “propiska” tizimi tubdan isloh etildi. Xususan, inson huquq va manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha muhim qadamlar tashlandi. Fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini berish, ularning o‘z siyosiy huquqlaridan to‘liq foydalanishlari, saylov jarayonlarida mamlakat fuqarosi sifatida ishtirok etishlarini ta’minlash maqsadida yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi to‘g‘risida”gi Qonuni qabul qilindi. Natijada, mamlakat hududida doimiy istiqomat qiladigan fuqaroligi bo‘lmagan 50 mingga yaqin shaxs O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini olishi belgilandi. Bu boradagi masalalarni ko‘rib chiqishda idoralararo elektron hamkorlik mexanizmlariga amal qilish belgilab qo‘yildi.
Shuningdek, xalqqa qulaylik yaratish yo‘lida fuqarolarni doimiy yashash va vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish “yagona darcha” tamoyili asosida Ichki ishlar vazirligining “Manzil” dasturi orqali amalga oshirilishi yo‘lga qo‘yildi. Yana pasport, uy daftari yoki xonadon kartochkasiga ro‘yxatga olish shtampini bosish amaliyoti ham bekor qilindi.
Inson huquqlarini himoya qilish – bosh maqsad
Ta’kidlash joizki, insoniylik nuqtai nazaridan, voyaga yetmagan mahkumlarning yaqinlari bilan uchrashish huquqiga nisbatan bo‘lgan cheklovlar bekor qilindi. Mahkuma ayollarning o‘z farzandlari bilan uchrashishining alohida tartibi belgilandi va mahkumlarning uchrashuvlari hamda telefon orqali muloqotlari soni ko‘paytirildi.
2020-yilning oktabr oyida milliy davlatchilik tarixida ilk bor O‘zbekiston BMTning asosiy organlaridan biri – Inson huquqlari kengashiga a’zo etib saylandi. Bu mamlakatda inson huquqlari va erkinliklari ta’minlanayotganining xalqaro e’tirofidir. AQSH Davlat departamenti O‘zbekistonni diniy erkinlik bo‘yicha “Maxsus kuzatuvdagi davlatlar ro‘yxati” (“Special Watch List”)dan chiqarilganini e’lon qildi. Bunday natijaga erishish yo‘lida O‘zbekiston ekstremizmga qarshi kurashish chora-tadbirlarini amalga oshirishdagi yondashuvlarni konseptual jihatdan qayta ko‘rib chiqdi. Jumladan, 20 ming nafardan ziyod fuqaro “maxsus ro‘yxatlar”dan chiqarildi.
Davlat rahbari tomonidan afv etish tizimining yo‘lga qo‘yilgani va izchil tarzda davom ettirilayotgani mamlakatda olib borilayotgan islohotlar insonparvarlik tamoyillariga to‘liq mos ekaniga dalildir. Jumladan, 2017–2020-yillarda jazo muddatini o‘tayotgan 5 mingga yaqin mahkumga nisbatan afv etish aktlari qo‘llanildi. Ushbu davr ichida xulqi ijobiy tasniflangan 67,4 ming mahkumga nisbatan yengil choralar qo‘llanildi. Xususan, bu borada 2020-yil davomida Prezident tomonidan 5 ta tegishli farmon imzolandi. Natijada, 616 nafar mahkum afv etildi. Afv etilgan shaxslarning 274 nafari jazoni o‘tash muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilindi, 237 ta shaxsga tayinlangan ozodlikdan mahrum etish jazosining muddatlari qisqartirildi, 76 nafariga tayinlangan jazo yengilrog‘i bilan almashtirildi. Afv etilganlarning 87 nafarini ayollar, 29 tasini chet el fuqarolari, 290 nafarini taqiqlangan tashkilotlar ishtirokchilari tashkil etdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish – bugungi kun talabi
Jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimini takomillashtirish borasida O‘zbekistonda ilk bor “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilindi. Qonunga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tashkil etildi, korrupsiyaga qarshi kurashish institutsional va tizimli ravishda amalga oshirilishi belgilandi. Agentlikning asosiy vazifalaridan biri korrupsiya yuqori bo‘lgan sohalarni chuqur tahlil qilish va korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar sodir etilishining sabab, shart-sharoitlarini bartaraf etish hisoblanadi. Agentlik har yili ommaviy axborot vositalari orqali e’lon qilinishi lozim bo‘lgan Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi Milliy ma’ruzani shakllantiradi. Korrupsiyaga oid jinoyatlar oqibatida jamiyat va davlat manfaatlariga yetkazilgan zarar to‘liq qoplanishiga erishish ustidan nazoratni amalga oshiradi.
O‘zbekistonning xalqaro maydondagi o‘rni va nufuzi
Shu o‘rinda, Prezident Sh.Mirziyoyevning “Adolat bu – davlatchilikning mustahkam poydevoridir”, degan so‘zlarini eslab o‘tish maqsadga muvofiq. Zero, bugun mamlakatda olib borilayotgan barcha sohalardagi islohotlar, demokratik o‘zgarishlar ortga qaytmaydigan tarzda tus olmoqda. Buni, o‘z navbatida, xalqaro hamjamiyat ham e’tirof etmoqda.
Xususan, Huquq ustuvorligi indeksi (The Rule of Law index) ko‘rsatkichlariga ko‘ra, O‘zbekiston 2019-yilda 128 davlat ichidan 94-o‘rinni, 2020-yilda esa 92-o‘rinni egalladi.
“Tartib va xavfsizlik” ko‘rsatkichi bo‘yicha esa O‘zbekiston eng yaxshi natijani qayd etib, Kanada, BAA, Vengriya bilan bir qatorda 9-o‘rindan joy oldi.
Shuningdek, 2020-yilda e’lon qilingan Transparency International xalqaro nohukumat tashkiloti tomonidan 2019-yil bo‘yicha Korrupsiyani qabul qilish indeksida O‘zbekiston 180 ta davlat orasida 25 ball bilan 153-o‘rinni egallab, 5 pog‘onaga ko‘tarilgan. 2018-yilda esa bu ko‘rsatkich 23 ball bilan 158-o‘rinni tashkil etdi.
Ko‘rinib turibdiki, Yangi O‘zbekistonda islohotlarning dolzarb bo‘g‘ini bo‘lgan qonun ustuvorligini ta’minlash, sud-huquq tizimini isloh etish, fuqarolarning huquq-manfaatlarini himoya qilish borasida strategik qadamlar tashlanmoqda. Shubhasiz, bu tub o‘zgarishlar xalq manfaatlari yo‘lida olib borilayotgan amaliy ishlarning ifodasidir.

STRATEGIC REFORMS IN THE JUDICIAL SYSTEM SERVE PEOPLE'S INTERESTS
It is no coincidence that the Strategy of Action for the Development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021, initiated by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, identifies the rule of law and further reform of the judicial system as a second priority. Indeed, in the radical modernization of the state and society, first of all, reliable protection of the rights and freedoms of citizens, ensuring the independence of the judiciary, access to justice, strengthening the rule of law, effective fight against corruption are of high importance. Over the past period, Uzbekistan, along with all other sectors, has carried out large-scale work in this direction.
It is well known that it is the right of every person to demand an independent and impartial court. This right is enshrined in Article 10 of the Universal Declaration of Human Rights and other international instruments to which the Republic of Uzbekistan has acceded. Only an independent court can give confidence that every citizen can defend his or her violated rights through an impartial and transparent trial. In this regard, the reforms implemented on the basis of the Strategy of Action have laid the foundation for the democratization and liberalization of the judiciary, ensuring true independence of the judiciary, protection of the rights and legitimate interests of citizens.
As noted in the next Address of the President of the Republic of Uzbekistan to the Oliy Majlis on December 29, 2020 [1], over the past 4 years, bold steps have been taken to reform the judiciary. More than 40 laws, decrees and decisions have been adopted on priority issues in this area. An important strategic step has been taken to ensure the rule of law and further reform the judiciary.
In particular, the Supreme Council of Judges was established to ensure the independence of the judiciary. Also, the Supreme Court and the Supreme Economic Court were unified and the activity of the Supreme Court was improved. The arbitration courts in the regions were reorganized into economic courts, and 71 inter-district, district (city) economic courts were empowered to hear cases in the first instance. The term of office of a judge was identified as five years for the first time, then ten years and afterwards - indefinite. The powers of the courts to independently resolve their financial, material and technical issues were transferred from the judiciary to the Supreme Court. The institution of returning the criminal case for further investigation by court is abolished. It was firmly established that a person's guilt in committing a crime was based solely on the evidence found in the trial. Torture, mental, physical, and other forms of violence were strictly prohibited.
In order to further strengthen human rights guarantees in court proceedings and to implement the principle of adversarial nature of the parties, there was introduced the institute of preliminary hearings in criminal courts [2]. For the sake of transparency and openness of the courts, more than 10,000 criminal cases were considered in mobile court hearings. The maximum periods of detention - as a precautionary measure and of preliminary investigation were reduced.
It should be noted that a mechanism for the selection of candidates for judicial office has been introduced. For the first time, the practice of online coverage of the examination process for the selection of candidates for the post of judge has been established [3]. Consideration of candidates to be appointed for the position of a judge for the first time will be carried out on an alternative basis. Of course, the new system of training qualified and mature judges and court staff will serve to increase public confidence in the judiciary, ensure the stability of justice and the rule of law, literally turn the court into a "fortress of justice" and achieve a high level of justice.
Also, investment disputes and competition cases will be heard only by economic courts. The right of prosecutors to participate in all economic court hearings was abolished. From now on, the prosecutor can participate only in cases provided by law or in cases initiated by the prosecutor's statement of claim [4].
Another noteworthy aspect is that the supervisory instance in the proceedings has been abolished. The principle of "one court - one instance" was introduced in the judiciary through the abolition of red tape, as well as the practice of reviewing the decisions of inter-district courts by regional courts, and decisions of regional courts as courts of first instance by the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan.
The institution of conciliation was introduced on the confession of guilt. It is an important factor in the implementation of criminal, criminal procedure legislation in the country, raising to a higher level the protection of human rights, freedoms and legitimate interests.
The right of the Prosecutor General and his deputies to protest against court decisions in a supervisory order was also revoked. Clear criteria have been put into practice (rating program) that provide an open and transparent assessment of the effectiveness of judges through electronic rankings. The establishment of a judicial inspectorate to ensure the inviolability of judges and the prevention of corruption serves to ensure the inviolability of judges. If the public prosecutor dropped the charge, the criminal case would be terminated on the grounds of rehabilitation [5].
Today, a number of measures are being taken to ensure gender equality in the judiciary, increase the status of women in the judiciary, especially to support women judges. In particular, in 2019 – there have been 149 women judges, in 2020 this figure reached 157. In the I quarter of 2021, there were 1,053 male judges out of a total of 1,214 judges in the country, with 161 female judges, or 15.3 per cent. Out of a total of 63 judges in the Supreme Court, 15 are female (31.25%).
For the first time in the history of Uzbekistan, a system of appealing against the decisions and illegal actions of state bodies and officials has been established. This system, created to ensure the implementation of constitutional law, began to bear fruit in a short time. For example, between 2019 and 2020, 31,321 applications were considered by administrative courts, of which 21,272 or almost 67.9% were satisfied. In particular, 2,852 decisions of governors were declared illegal and the violated rights of citizens and legal entities were restored.
Taraqqiyot strategiyasi markazi
Over the past four years, 2,770 people have been acquitted, while in 2020 alone, 781 people have been acquitted, 3,434 people have been released from the courtroom, and in cases of 5,958 people unjustified charges were dropped or changed. This is undoubtedly one of the great achievements in the field of justice.
It should be noted that the penal colony "Jaslyk", which has long been a symbol of the country, has been abolished. The closure of this institution was a great event in the political life of the country and in the eyes of the world community. The reduction of the number of prisoners in prisons by 2.5 times is also an important step in the protection of human rights.
Customs reforms are in full swing
It should be noted that in order to reliably protect the rights and freedoms of citizens, the practice of "green" and "red" corridor system for individuals to enter and leave the customs territory has been established. Before the introduction of the "green corridor", it took an average of 2 hours for a passenger to pass customs control when entering the Republic of Uzbekistan, but now passengers leave the border and customs control in an average of 30 minutes to 1 hour.
Reforming the propiska system is a historic step
As a result of the reforms, the "propiska" system, which has been a painful issue for the population for many years, has been radically reformed [6], important steps have been taken to protect human rights and interests. The new version of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Citizenship of the Republic of Uzbekistan" [7] was adopted in order to ensure granting citizenship of the Republic of Uzbekistan to stateless persons and ensuring that these persons also fully exercise their political rights and participate in the election process as state citizens. As a result, about 50,000 stateless persons permanently residing in the country will receive citizenship of the Republic of Uzbekistan. In considering the issues in this regard, it is planned to follow the mechanisms of interdepartmental electronic cooperation [8].
Also, for the convenience of our people, the registration of citizens for permanent residence and temporary residence is carried out on the basis of the "single window" principle through the “Manzil” (“Address”) program of the Ministry of Internal Affairs.
Protecting human rights is the main goal
It should be noted that, from a humanitarian point of view, restrictions on the right of juvenile prisoners to meet their relatives have been lifted, special arrangements have been made for women prisoners to meet with their children, and the number of meetings and telephone conversations has been increased.
In October 2020, for the first time in the history of the national statehood of Uzbekistan, the country was elected a member of one of the main bodies of the United Nations - the Human Rights Council. It is an international recognition that human rights and freedoms are guaranteed in the country. The US State Department has announced that Uzbekistan has been removed from the Special Watch List for religious freedom. To achieve this result, Uzbekistan has conceptually reconsidered approaches to the implementation of measures to combat extremism. In particular, more than 20,000 citizens were removed from the "special lists".
The fact that the amnesty system has been established and consistently pursued by the head of state is a proof that the reforms being carried out in the country are in full compliance with the principles of humanity. In particular, in 2017-2020, amnesty acts were applied to about 5,000 convicts serving their sentences. During this period, the mitigation measures were applied to 67.4 thousand convicts with positively classified behaviour. In particular, in 2020 alone, the President signed 5 relevant decrees in this regard. As a result, 616 prisoners were pardoned. Of those pardoned, 274 were released on parole, the sentences of 237 people were reduced, and the sentences of 76 people were commuted to lighter sentences. Of those pardoned, 87 were women, 29 were foreign nationals, and 290 were members of banned organizations.
Fighting corruption is a requirement of today
For the first time in Uzbekistan, the Law on Combating Corruption [10] was adopted to improve the system of combating crime and crime prevention. According to the law, there is established the Anti-Corruption Agency, and the fight against corruption to be carried out in an institutional and systematic manner. One of the main tasks of the Agency is to conduct an in-depth analysis of areas with high levels of corruption and to eliminate the causes and conditions for the commission of corruption-related offenses. The Agency compiles the National Anti-Corruption Report, which must be published annually in the media. It controls the achievement of full compensation for damage caused to society and the state as a result of corruption crimes [11].
Uzbekistan's place and prestige in the international arena
In this regard, it is worth recalling the words of President Sh. Mirziyoyev: "Justice is a solid foundation of statehood." Indeed, the reforms being carried out in all spheres of the country today, the democratic changes are taking place in an irreversible manner. This, in turn, is recognized by the international community.
In particular, according to the Rule of Law index, in 2019 Uzbekistan ranked 94th out of 128 countries, and in 2020 - 92nd.
In terms of "safety and security", Uzbekistan has the best result, ranking ninth, along with Canada, the UAE and Hungary.
Also, in the Corruption Perceptions Index for 2019, published by Transparency International in 2020, Uzbekistan ranked 153rd out of 180 countries with 25 points, rising 5 places. In 2018, the indicator was 158th with 23 points.
It is obvious that strategic steps are being taken in New Uzbekistan to ensure the rule of law, to reform the judicial system, to protect the rights and interests of citizens which is a priority part of the reforms. Undoubtedly, these radical changes are an expression of the practical work being done in the interests of the people.