8316 | 07 May. 2025 y.
Bugungi kunda sunʼiy intellekt va raqamli texnologiyalarni rivojlantirish davlatimiz tomonidan jadal surʼatlarda qoʻllab-quvvatlab kelinmoqda. Shu maqsadda, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 17-fevraldagi “Sunʼiy intellekt texnologiyalarini jadal joriy etish uchun shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-4996-sonli qarori qabul qilindi. Mazkur hujjat sunʼiy intellekt asosidagi texnologiyalarni rivojlantirish uchun qulay muhitni shakllantirishga qaratilganligi bilan muhim ahamiyatga ega.
Sunʼiy intellekt, axborot xavfsizligi, maʼlumotlarni himoya qilish, raqamli iqtisodiyot va robototexnika kabi sohalarda yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash maqsadida Cyber University tashkil etildi. 2023/2024 oʻquv yilidan boshlab esa, yurtimizdagi 12 ta oliy taʼlim muassasasiga sunʼiy intellekt yoʻnalishi boʻyicha 572 nafar talaba, shundan bakalavriat taʼlim yoʻnalishiga 510 nafar va magistratura mutaxassisliklariga 62 nafar talaba qabul qilindi.
Ijtimoiy soha va iqtisodiyot tarmoqlariga sunʼiy intellekt texnologiyalarini keng joriy etish maqsadida Sunʼiy intellekt texnologiyalarini 2030-yilga qadar rivojlantirish strategiyasi[1] qabul qilindi, mazkur hujjat bilan uzoq muddatli istiqbolda ushbu yoʻnalishda amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Muammo va chaqiriqlar
Raqamli texnologiyalar va kadrlar tayyorlash tizimida ijobiy oʻzgarishlarning kuzatilayotganligiga qaramay, Oʻzbekistonda taʼlim tizimi kompleks yondashuv va modernizatsiyani talab etadigan qator muammolarga duch kelmoqda. Xususan:
I. Innovatsion texnologiyalarning oʻquv jarayoniga yetarli darajada integratsiya qilinmaganligi. Aksariyat taʼlim muassasalarida raqamli vositalar va interaktiv platformalardan foydalanish maʼlum darajada cheklangan, bu esa, oʻz navbatida, taʼlimda samaradorlikni pasaytiradi hamda oʻquvchilarning raqamli savodxonlik borasidagi bilimini rivojlantirishga imkon bermaydi. Natijada, maktab oʻquvchilari texnologik taraqqiyot bilan bogʻliq zamonaviy muammolarni anglab yetishga va ularni ijobiy hal etishga yetarli darajada tayyor boʻlmaydi.
Bu muammo, ayniqsa, kompyuter, internet va zamonaviy taʼlim dasturlaridan foydalanish mushkul boʻlgan qishloq maktablarida yaqqol koʻzga tashlanmoqda, masalan, 2022-yilda Oʻzbekistonda qishloq maktablarining 30 foizdan ortigʻi barqaror internetga ulanish imkoniyatiga ega boʻlmagan[2].
UNICEF tomonidan oʻtkazilgan tadqiqotga koʻra, maktab oʻquvchilarining 40 foizi kompyuterdan umuman foydalana olmaydi, atigi 37 foizigina raqamli savodxonlikka ega. Qishloq joylarda vaziyat yanada murakkab – bolalarning 30 foizdan kamrogʻi raqamli qurilmalardan foydalanishni biladi, xolos. Bu, qishloq oʻquvchilarini shaharlik tengdoshlariga nisbatan noqulay ahvolga solib qoʻyadigan jiddiy raqamli tengsizlikdan dalolat beradi[3].
Bundan tashqari, taʼlim jarayonini raqamlashtirish darajasining pastligi oʻqituvchilarning tayyorgarlik sifatiga ham jiddiy taʼsir koʻrsatadi. Aksariyat oʻqituvchilar zamonaviy taʼlim platformalari bilan ishlashda yetarli tajribaga ega emas, bu esa, oʻz navbatida, ularning ilgʻor oʻqitish usullarini qoʻllash imkoniyatini cheklaydi.
II. Taʼlim tizimida malakali oʻqituvchilarning yetishmasligi jiddiy muammolaridan biri boʻlib qolmoqda. Bu, oʻquvchilarning nafaqat sifatli bilim olishiga, balki ularning kelajagiga, mamlakatning ilmiy, texnologik va ijtimoiy sohalardagi rivojlanishiga ham taʼsir koʻrsatmay qolmaydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2023-yil 28-avgustda taʼlim sifatini oshirish, maktablarda oʻquvchi oʻrnini koʻpaytirish va oʻqituvchilarni qoʻllab-quvvatlash borasidagi ustuvor vazifalarga bagʻishlab oʻtkazilgan yigʻilishda pedagog kadrlar tayyorlash darajasidan xavotirda ekanligini bildirdi. Prezidentning taʼkidlashicha, 220 ming oʻqituvchidan 86 ming nafari, yaʼni 37 foizining bilim va koʻnikmalari “qoniqarsiz” deb baholangan[4]. Ayniqsa, zamonaviy taʼlimning poydevori boʻlgan informatika, ingliz tili, fizika, matematika va kimyo fanlari oʻqituvchilari bilan bogʻliq vaziyat xavotirli. Ushbu fanlarni sifatli oʻqitmasdan turib, tanqidiy fikrlaydigan, innovatsiyalar yaratadigan, jamiyatning kelajagi bilan bogʻliq boʻlgan murakkab ilmiy va texnologik muammolarni hal qila oladigan avlodni tarbiyalab boʻlmaydi.
III. Mehnat bozori talablariga javob bermaydigan eski oʻqitish dasturlari oʻquvchilarda tanqidiy fikrlash va asosiy koʻnikmalarni shakllantirishga toʻsqinlik qiladi. Mazkur dasturlar bugungi kundagi ilgʻor taʼlim amaliyotlarini va oʻqitishning yangi yondashuvlarini hisobga olmaydi. Bu borada Prezident Sh.Mirziyoyev 2020-yil 30-oktyabr kuni mamlakatda taʼlim-tarbiya tizimini takomillashtirish, ilm-fanni jadal rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilishda “Maktablarda oʻqitish metodikasi oʻzgarmasa, taʼlim sifati ham, uning mazmuni ham, muhiti ham oʻzgarmaydi” deb, keskin oʻzgarishlar qilish zarurligini taʼkidlagandi[5].
Oradan bir yarim yil oʻtib, 2022-yil 5-aprel kuni xalq taʼlimidagi islohotlar tahliliga bagʻishlab oʻtkazilgan yigʻilishda Davlat rahbari bu masalaga yana bir bor eʼtibor qaratib, oʻqitishda eskicha yondashuvlar jiddiy toʻsiq boʻlib qolayotganini taʼkidladi[6]. Shuningdek, Prezident maktablarda ilgʻor texnologiyalarni joriy etish boʻyicha tashabbuslar yoʻqligini tanqid qilib, aniq maʼlumotlarni keltirib oʻtdi: jumladan, mamlakatdagi 852 ta maktabda oʻqituvchilarning salohiyati pastligi va bitiruvchilarning oliy taʼlim muassasalariga kirish uchun tayyorgarlik darajasi yetarli emasligi sababli taʼlim sifati qoniqarsiz ahvolda qolmoqda.
Taklif va tavsiyalar
Raqamlashtirish va sunʼiy intellekt sohasidagi zamonaviy global tendensiyalar taʼlim tizimidan nafaqat moslashuvchanlikni, balki ilgʻor texnologiyalarni jadal surʼatlarda joriy etishni ham talab qiladi. Xalqaro tajriba shuni koʻrsatadiki, taʼlim jarayoniga sunʼiy intellektning muvaffaqiyatli integratsiyasi taʼlim sifatini oshirish, raqamli tafovutni bartaraf etish, tanqidiy fikrlashni rivojlantirish va raqobatbardosh kadrlarni tayyorlash imkonini beradi.
Aniqlangan muammolarni hal etish va “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasining taʼlimni modernizatsiya qilish boʻyicha ustuvor vazifalariga samarali erishish maqsadida “Taraqqiyot strategiyasi” markazi ekspertlari tomonidan quyidagi takliflar ishlab chiqildi:
Birinchidan, sunʼiy intellektni taʼlim jarayoniga muvaffaqiyatli va xavfsiz integratsiya qilish uchun axloqiy jihatlarni hamda oʻquvchilar va oʻqituvchilarning shaxsiy maʼlumotlarini himoya qilishni nazarda tutuvchi taʼlim sohasida sunʼiy intellektdan foydalanishni tartibga solishning aniq huquqiy asoslarini belgilash zarur.
SoSafe Cybercrime Trends 2025 hisobotiga koʻra, oʻtgan yili dunyo boʻylab tashkilotlarning 87 foizi sunʼiy intellekt yordamida kiberhujumlarga uchragan. Bu esa, raqamli xavfsizlikka davlat darajasida samarali choralar koʻrish zarurligini koʻrsatadi[7].
Bunday chaqiriqlarga javoban 2024-yil aprel oyida Yevropa Ittifoqi sunʼiy intellekt tizimlaridan foydalanish bilan bogʻliq xavflarni kamaytirish maqsadida ularni tartibga soluvchi dunyodagi birinchi qonunni qabul qildi. Qonun bilan har bir daraja uchun tegishli talablarni bosqichma-bosqich joriy etgan holda tavakkalchilikning toʻrt darajasi – minimal darajadan yoʻl qoʻyib boʻlmaydigan darajagacha tasnifi belgilandi.
Shuningdek, taʼlim muassasalarida shaxsiy maʼlumotlar nazorati va ishonchli himoya qilish mexanizmlarini, jumladan Yevropa Ittifoqida amalda boʻlgan Maʼlumotlarni himoya qilish boʻyicha umumiy reglamentga (GDPR) mos sunʼiy intellekt tizimlarini xalqaro standartlarga muvofiq majburiy sertifikatlashni amalga oshirish muhim.
Yevropa tajribasini qoʻllash uchun Oʻzbekistonda taʼlimda sunʼiy intellekt tizimlarini sertifikatlashning milliy standartini ishlab chiqish, bunda GDPR meʼyorlariga eʼtiborni qaratish va ularni mahalliy qonunchilikka muvofiqlashtirish lozim.
Dunyodagi eng qatʼiy maxfiylik va xavfsizlik qonuni hisoblangan Yevropa Ittifoqining maʼlumotlarni himoya qilish boʻyicha umumiy reglamenti (GDPR) standartlarga qatʼiy rioya etishni talab qiladi va GDPR sertifikatining mavjudligi esa tashkilot, mahsulot yoki xizmatning ushbu talablarga javob berishini tasdiqlaydi[8].
GDPRning joriy etilishi natijasida 2019-yilning oʻzida mijozlarning 31 foizi texnologiyalarga, shu jumladan sunʼiy intellektga asoslangan texnologiyalarga boʻlgan ishonch boʻyicha ijobiy oʻzgarishlarni qayd etgan boʻlsa, Buyuk Britaniyada esa 62 foizdan ziyod isteʼmolchilar shaxsiy maʼlumotlarini baham koʻrishni maʼqul koʻrgan.
Shuningdek, GDPR talablariga javoban Yevropa kompaniyalarining 73 foizi mijozlarning maʼlumotlarini boshqarishni yaxshiladi, 62 foizi kiberxavfsizlikka sarmoya kiritishni koʻpaytirdi, shuningdek, standartlarga rioya qilish va shaffoflikni oshirish uchun maʼlumotlarni toʻplash va saqlash yondashuvlarini qayta koʻrib chiqdi[9].
Ikkinchidan, maktab va oliy taʼlim muassasalarining oʻquv dasturlarini qayta koʻrib chiqish, informatika va axborot texnologiyalari fanlarini dasturlash asoslari, robototexnika va sunʼiy intellekt kabi zamonaviy yoʻnalishlar bilan boyitish, Malayziyaning #MyDigitalMaker tashabbusi misolida amaliyotga yoʻnaltirilgan taʼlimga eʼtibor qaratish zarur. Shu bilan birga, taʼlim muassasalari negizida texnologik xablarni rivojlantirish, ularni kompyuter uskunalari va internet tizimi bilan uzluksiz taʼminlash, ayniqsa, qishloq joylardagi qariyb 30 foizi ishonchli tarmoqqa ulanmagan maktablarga diqqatni qaratish lozim.
#MyDigitalMakerga oʻxshash dasturni Oʻzbekistonda uch bosqichda ishga tushirish mumkin. Birinchi bosqichda 100 ta maktabda tajriba tariqasida xalqaro tajriba va #MyDigitalMaker imkoniyatlarini hisobga olib oʻquv modullarini sinovdan oʻtkazadigan birinchi texnologik xablarni yaratish maqsadga muvofiq. Bunda mashgʻulotlar amaliyotga yoʻnaltirilgan boʻlishi va sunʼiy intellektga asoslangan real texnologiyalar bilan ishlashni oʻz ichiga olishi zarur. Ikkinchi bosqichda ushbu dasturni 1000 ta maktabga, uchinchi bosqichda esa butun mamlakatga tatbiq etish maqsadga muvofiq. Zero, xalqaro ekspertlarning fikriga koʻra, IT-taʼlimiga sarflangan har bir dollar mamlakat iqtisodiyotiga 10 dollargacha daromad keltiradi.
2016-yil avgust oyida Malayziyada boshlangan MyDigitalMaker tashabbusi yoshlarni raqamli texnologiyalarning oddiy foydalanuvchilaridan faol dasturchilariga va raqamli iqtisodiyot ishtirokchilariga aylantirishga imkon berdi.
2024-yilga kelib, dasturlash va hisoblash tafakkurini oʻquv dasturiga integratsiya qilish natijasida 70 dan ortiq Digital Maker Hubs markazlarida oʻtkazilgan darsdan tashqari tadbirlar orqali 2,5 millionga yaqin malayziyalik maktab oʻquvchilari #mydigitalmaker tashabbusi bilan qamrab olindi. Dastur oʻquvchilarning xalqaro muvaffaqiyatlariga ham hissa qoʻshdi: 2023-yilda Malayziya Xalqaro Scratch olimpiadasida eng yaxshi 10 talikka kirdi va Janubiy Koreyada boʻlib oʻtgan Xalqaro yoshlar robototexnika tanlovida oltin medalni qoʻlga kiritdi. Shuningdek, Vyetnamda boʻlib oʻtgan SECASO-2024 musobaqasida malayziyalik talabalar ikkita oltin, ikkita kumush va toʻrtta bronza medalini qoʻlga kiritdi[10].
Uchinchidan, raqamli savodxonlikni oshirishga qaratilgan Malayziyaning Cikgu Juara Digital (CJD) tashabbusi misolida oʻqituvchilar malakasini oshirish milliy dasturini ishlab chiqish zarur. Dastur raqamli platformalar, sunʼiy intellekt texnologiyalari va raqamli muhitga moslashtirilgan zamonaviy oʻqitish usullari bilan ishlashini nazarda tutish lozim. Kelgusida dastur ishtirokchilari olgan bilimlarini hamkasblariga seminar va treninglar orqali yetkazishi va professional hamjamiyatga tarqatishlari mumkin boʻladi.
Oʻzbekiston sharoitida ushbu dastur bitiruvchilarini kadrlar yoki uslubiy qiyinchiliklarga duch kelayotgan maktablarga, ayniqsa qishloq joylarda yoki OTMga kirish koʻrsatkichlari past boʻlgan muassasalarga tajriba almashish va boshqa oʻqituvchilarning malakasini oshirish uchun yuborish maqsadga muvofiq. Ushbu dasturni Davlat rahbari tomonidan oʻqituvchilarning 37 foizi (220 mingdan 86 ming nafari) yetarli darajada malakaga ega emasligi boʻyicha tanqid qilib oʻtgan maktablarga qoʻllash gʻoyatda muhimdir.
Cikgu Juara Digital (CJD) – Malayziya milliy dasturi boʻlib, oʻqituvchilarda raqamli kompetensiyalarni rivojlantirish va ularni taʼlimning raqamli transformatsiyasiga tayyorlashga qaratilgan. Ushbu tashabbus doirasida 356 nafar oʻqituvchi tayyorlanib, 24 mingdan ortiq maktab oʻquvchilariga sunʼiy intellekt va maʼlumotlar toʻgʻrisidagi fan asoslari oʻrgatildi. Bundan tashqari, dastur ishtirokchilari hamkasblari uchun hisoblash tafakkuri, dasturlash va boshqa IT yoʻnalishlari boʻyicha treninglar oʻtkazadilar, taʼlim jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy eta oladigan professional hamjamiyatni shakllantiradilar[11].
Toʻrtinchidan, taʼlim dasturlarining zamonaviy kasbiy muhit talablariga muvofiqligini taʼminlash uchun sunʼiy intellekt yordamida real vaqt rejimida mehnat bozoridagi ehtiyojni tahlil qilish va qayta ishlash amaliyotini joriy etish imkoniyatini oʻrganish lozim. Bunday amaliyot Xelsinki universitetida muvaffaqiyatli amalga oshirib kelinmoqda. Joriy taʼlim dasturlari va ish beruvchilarning kutilmalari oʻrtasidagi nomuvofiqliklarni aniqlash imkonini beruvchi vakolatlar xaritalarini ishlab chiqish mazkur jarayonning asosiy vazifasi hisoblanadi.
Misol tariqasida “Taraqqiyot strategiyasi” markazi ekspertlari tomonidan sunʼiy intellekt imkoniyatlaridan foydalangan holda oʻtkazgan tajriba tahlilini keltirish mumkin. Tahlil jarayonida Oʻzbekistonda talabi yuqori boʻlgan kasblar aniqlanib, bitiruvchilar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bilan taqqoslandi va natijada IT yoʻnalishlari boʻyicha kadrlar tanqisligi va taʼlim sohasida kadrlarning ortiqcha tayyorlanayotganligi aniqlandi. Mazkur natijalar taʼlim dasturlarini mehnat bozori talabiga muvofiqlashtirish zarurligini yana bir bor tasdiqlamoqda.
Xelsinki universiteti Finlyandiya oliy taʼlim muassasalari orasida bitiruvchilarni ish bilan taʼminlash boʻyicha eng yaxshi koʻrsatkichlarni namoyish etgan. 2023-yil oxirida farmatsevtika va maktabgacha taʼlim sohasida magistratura va bakalavriat bosqichlarini 2018-yilda tamomlagan bitiruvchilar oʻrtasida oʻtkazilgan soʻrov natijalariga koʻra, ularning 94 foizi oʻqishni tugatganidan soʻng besh yil ichida ish topgan. 2020-yilgi doktorantura bitiruvchilari orasida ishga joylashish darajasi 96 foizni tashkil etdi, bu esa ilmiy kadrlarga boʻlgan talabning yuqoriligini koʻrsatadi. Shu bilan birga, talabalarning 87 foizi universitetda olgan bilimlarini oʻz kasbiy faoliyatida qoʻllashini, 83 foizi esa hozirgi faoliyati olgan taʼlimiga mos kelishini taʼkidlagan[12].
Beshinchidan, 5-sinfdan boshlab matematika, ingliz tili va tabiiy fanlarni oʻqitish uchun Britaniyaning CENTURY Tech ga oʻxshash milliy raqamli personallashtirilgan taʼlim platformasini, shuningdek, oʻqituvchilarning yukini kamaytirish va oʻquv materiallarini oʻquvchilarning individual ehtiyojlariga moslashtirishni taʼminlaydigan darslarni rejalashtirish vositalarini ishlab chiqish maqsadga muvofiq.
Oʻzbekistonning barcha maktablarida matematika, ingliz tili va tabiiy fanlar boʻyicha moslashtirilgan oʻquv dasturlarini joriy etish taʼlim sifatini oshirishda muhim qadam hisoblanadi. 2022-yilgi PISA reytingi natijalariga koʻra, Oʻzbekiston 81 mamlakat orasida 78-oʻrinni egallagan.
CENTURY Tech – bu moslashtirilgan taʼlimni tashkil etish uchun sunʼiy intellektni pedagogika va neyrofan bilan uygʻunlashtirgan Britaniya taʼlim platformasi. U oʻquvchilarning yutuqlari va qiyinchiliklarini kuzatib boradi, vazifalarni avtomatik tarzda shakllantiradi yoki oʻqituvchilarga ularni belgilash uchun tavsiyalar beradi. Tadqiqotlar natijalariga koʻra, ushbu platformadan foydalanish oʻquv materiallarini tushunish darajasini taxminan 30 foizga oshiradi hamda oʻqituvchilarning maʼmuriy yuklanmalarini haftasiga oʻrtacha 6 soatga kamaytiradi. Bu esa, oʻqituvchilarga oʻquvchilarni oʻqitish va ular bilan ishlashga koʻproq vaqt ajratish imkonini beradi.
Shuningdek, maktablarda fizika, kimyo va biologiya fanlari boʻyicha tajribalar oʻtkazish uchun VR/AR texnologiyalari va Labsterga oʻxshash virtual laboratoriya platformalarini bosqichma-bosqich joriy etish masalasini oʻrganish maqsadga muvofiq. Bu, 2020-yildagi yigʻilishda Prezident Sh.Mirziyoyev Oʻzbekiston maktablarida tabiiy fanlar boʻyicha amaliy mashgʻulotlarga oʻquv vaqtining atigi 10 foizi ajratilishini, rivojlangan mamlakatlarda esa bu koʻrsatkich 30 foizdan 50 foizgacha ekanligini taʼkidlaganini inobatga olsak, ayniqsa, dolzarb masaladir.
Oʻzbekistonda oʻquv-laboratoriya jihozlarining sezilarli yetishmovchiligi sharoitida VR/AR texnologiyalarini joriy etish dolzarb hisoblanadi. Maktablarda 683 ta fizika, 897 ta kimyo va 901 ta biologiya xonasi zarur jihozlar bilan umuman taʼminlanmagan, qolaversa, yana
7 807 ta fizika, 7 776 ta kimyo va 7 770 ta biologiya xonasidagi jihozlar eskirgan[13].
Shu bilan birga, VR/AR texnologiyalaridan foydalanish iqtisodiy jihatdan samarali yechim hisoblanadi, chunki raqamli taʼlim vositalariga bir martalik sarmoya kiritish cheklangan byudjet va resurslar sharoitida qimmatbaho laboratoriya uskunalarini sotib olish, saqlash va yangilash xarajatlarini bir necha baravar kamaytirish, shuningdek, ularni taʼmirlash va almashtirish xarajatlarini minimallashtirish imkonini beradi.
Labster – AQSHda 3D oʻqitish uchun dasturiy taʼminot boʻlib, STEM fanlari boʻyicha interaktiv virtual laboratoriyalarni taklif etadi, bu talabalarni haqiqiy ilmiy muhitga shoʻngʻishga va materialni chuqurroq oʻzlashtirishga yordam beradi. 2023-yilgi tadqiqot natijalariga koʻra, biologiya kursiga Labster dasturining joriy etilishi A va B baholarga ega talabalar ulushini 71 foizdan 83 foizga oshirdi va taʼlimning dastlabki bosqichlarida platformadan foydalangan holda STEM yoʻnalishlarini yanada chuqurroq oʻrganishga boʻlgan qiziqishni besh baravarga oshirdi.
Bundan tashqari, virtual laboratoriyalarga, masalan, kimyo kursiga oʻtish bekorchi vaqtni qisqartirish va oʻquv mashgʻulotlari sonini koʻpaytirish orqali xarajatlarni 12 foizga kamaytirish imkonini berdi[14].

Head of the Department of the “Development
The development of artificial intelligence and digital technologies in Uzbekistan is actively supported by the state. To this end, there was adopted the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-4996 “On Measures to Create Conditions for the Accelerated Implementation of Artificial Intelligence Technologies” as of February 17, 2021, aimed at creating a favourable environment for the development of technologies based on artificial intelligence (AI).
In order to train highly qualified specialists in such areas as artificial intelligence, information security, data protection, digital economy, and robotics industry, it was created a Cyber University. In addition, starting from the 2023/2024 academic year, 572 students were admitted to study in the field of artificial intelligence at 12 higher educational institutions of the country, of which 510 were admitted to bachelor's programs and 62 to master's programs.
In order to further introduce artificial intelligence technologies into the social sphere and sectors of the economy, there was approved the Strategy for the Development of Artificial Intelligence Technologies until 2030[1], which defines the key directions and priorities in this area for the long term.
Problems and challenges
Despite positive changes in the development of digital technologies and the personnel training system, education in Uzbekistan continues to face a number of challenges that require a comprehensive approach and modernization. In particular:
I. Insufficient integration of innovative technologies into the educational process. In most educational institutions, the use of digital tools and interactive platforms is limited, which reduces learning effectiveness and prevents students from developing digital literacy. As a result, schoolchildren are not sufficiently prepared for modern challenges related to technological progress.
This problem is especially acute in rural schools, where access to computers, the internet, and modern educational programs remains limited, for example, in 2022, more than 30% of rural schools in the country did not have stable access to the internet[2].
According to UNICEF study, only 40% of school-going children could work on a computer, and only 37% had basic digital literacy. In rural areas, the situation is even more complicated - less than 30% of children knew how to use digital devices. This indicates a serious digital inequality that puts rural schoolchildren in a priory unfavourable position compared to their urban peers[3].
In addition, the low level of digitalization of the educational process is reflected in the quality of training teachers themselves. Many educators lack sufficient experience working with modern educational platforms, which limits their ability to apply advanced teaching methodologies.
II. The lack of qualified teachers remains one of the most serious problems in the education system of Uzbekistan. This challenge is impacting not only the quality of students' knowledge but also their future, affecting the country's development in scientific, technological, and social spheres.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the meeting on August 28, 2023, dedicated to priority tasks for improving the quality of education, increasing the number of school places, and supporting teachers, expressed concern about the level of training of pedagogical personnel. He noted that the knowledge and skills of 86 thousand out of 220 thousand teachers - that is, 37% - were assessed as “unsatisfactory”[4].The situation with teachers of computer science, English, physics, mathematics, and chemistry - subjects that are the foundation of modern education - is particularly alarming. Without the high-quality teaching of these subjects, it is impossible to raise a generation capable of critical thinking, creating innovations, and solving complex scientific and technological problems that determine the future of society.
III. Outdated teaching programs that do not meet the requirements of the labour market hinder the development of critical thinking and key skills in students. It does not take into account advanced educational practices and new approaches to learning. In this regard, on October 30, 2020, during the meeting on improving the education and upbringing system, accelerating the development of science in the country, President Shavkat Mirziyoyev noted: “If the methodology of teaching in schools is not changed, neither the quality of education, nor its content, nor the environment will change”[5]. emphasizing the need for fundamental changes.
A year and a half later, on April 5, 2022, at the meeting on analysis of the reforms in the field of public education, the President once again drew attention to this problem, noting that outdated approaches to teaching remain a serious obstacle[6]. He also pointed out the lack of initiatives to introduce advanced technologies in schools and provided specific data: it was revealed that in 852 schools of the country, the indicators of the quality of education, potential of teachers, and admission of graduates to universities are extremely low.
Recommendations and suggestions
The current global trends in digitalization and artificial intelligence require the education system not only to adapt but also to proactively implement advanced technologies. International experience shows that the successful integration of AI into the educational process allows not only to improve the quality of knowledge but also to eliminate the digital divide, develop critical thinking, and train competitive personnel.
In order to solve the identified problems and effectively achieve the priority tasks of the “Uzbekistan – 2030” Strategy on modernization of education, experts of the “Development Strategy” Center developed the following proposals:
First, for the successful and safe integration of artificial intelligence into the educational process, it is necessary to establish clear legal frameworks regulating the use of AI in education, with an emphasis on ethical aspects and the protection of personal data of students and teachers.
According to the SoSafe Cybercrime Trends 2025 report, 87% of organizations worldwide were subjected to cyberattacks using AI last year. This lays emphasis on the growing threat and the need for effective digital security measures at state level[7].
In response to such challenges, in April 2024, the European Union adopted the world's first law regulating the use of AI systems to reduce risks associated with them. The law introduces a four-level classification of risks - from minimal to unacceptable - with the phased implementation of relevant requirements for each level.
It is also important to ensure the implementation of mechanisms for monitoring and reliable protection of personal data, including in educational institutions, including mandatory certification of artificial intelligence systems in accordance with international standards, similar to the General Data Protection Regulation (GDPR) in effect in the European Union.
To apply European experience, Uzbekistan should develop a national certification standard for AI systems in education, focusing on GDPR norms and adapting them to local legislation.
The EU's General Data Protection Regulation (GDPR), considered the world's strictest law on privacy and security, requires strict adherence to standards, and the existence of a GDPR certificate confirms that an organization, product, or service meets these requirements[8].
As a result of the implementation of GDPR, 31% of clients already in 2019 noted positive changes in trust in technologies, including AI-based ones, and in the UK, 62% more consumers have become more willing to share personal data.
Also, in response to GDPR requirements, 73% of European companies improved customer information management, 62% increased investments in cybersecurity, and revised data collection and storage approaches to comply with standards and improve transparency[9].
Second, to revise school and university curricula, supplementing subjects in computer science and information technology with modern areas such as programming fundamentals, robotics, and artificial intelligence, — with an emphasis on practice-oriented learning, following the example of Malaysia's #MyDigitalMaker initiative. At the same time, it is necessary to develop technological hubs based on educational institutions, providing them with computer equipment and stable internet access, especially in rural areas, where about 30% of schools still do not have reliable connections.
A program similar to #MyDigitalMaker can be launched in Uzbekistan in three phases. At the first phase, it is necessary to start with a pilot project in 100 schools with the creation of the first technology hubs, where training modules will be tested, taking into account international experience, including the elements of #MyDigitalMaker. The courses should be practice-oriented and include working with real AI-based technologies. In the second phase, the program should be expanded to 1,000 schools, and in the third phase, it should be scaled to the entire country. According to international experts, every dollar invested in IT education brings up to $10 to the country's economy.
The MyDigitalMaker initiative, launched in Malaysia in August 2016, aims to transform young people from ordinary users of digital technologies into active developers and participants in the digital economy.
By 2024, nearly 2.5 million Malaysian schoolchildren participated in the #Mydigitalmaker initiative thanks to the integration of programming and computational thinking into the curriculum, as well as through extracurricular activities held in more than 70 Digital Maker Hubs. The program contributed to students’ international achievements: in 2023, Malaysia entered the top 10 at the International Scratch Olympiad and won gold at the International Youth Robotics Competition in South Korea. Also, at SECASO-2024 in Vietnam, Malaysian students won two gold, two silver, and four bronze medals[10].
Third, to develop a national teacher training program based on the Malaysian Cikgu Juara Digital (CJD) initiative, focused on developing digital literacy. The program will cover training in working with digital platforms, AI technologies, and modern teaching methods adapted to the digital environment. After the training, participants will be able to conduct seminars and trainings for colleagues, disseminating their knowledge in the professional community.
In the context of Uzbekistan, it is advisable to send graduates of this program to schools experiencing personnel or methodological difficulties, especially in rural areas or educational institutions with low university admission rates, so that they can share their experience and contribute to the professional development of other teachers. This program is relevant given the data announced by the President, according to which 37% of teachers (220 thousand out of 86 thousand) demonstrated insufficient skill level.
Cikgu Juara Digital (CJD) — Malaysian national program aimed at developing teachers’ digital competencies and preparing them for the digital transformation of education. Within the framework of this initiative, 356 teachers were trained, who taught more than 24,000 schoolchildren the basics of artificial intelligence and data science. In addition, program participants conduct training sessions for colleagues in computational thinking, programming, and other IT areas, forming a professional community capable of implementing digital technologies in the educational process[11].
As an example, we can cite the pilot analysis conducted by experts from the “Development Strategy” Center using artificial intelligence technologies. As a result, the most demanded professions in Uzbekistan were identified, and when compared with the data on graduates, it was revealed that there is a shortage of IT personnel and an excess in the education sector. This confirms the need to adjust educational programs with orientation to the labour market.
The University of Helsinki demonstrates one of the best employment rates among Finnish universities. According to the survey conducted at the end of 2023 among 2018 graduates with a master's degree, as well as a bachelor's degree in pharmaceuticals and preschool education, 94% of them found jobs within five years of graduation. Among the 2020 doctoral graduates, the job placement rate reached 96%, which indicates a high demand for academic personnel. At the same time, 87% of students noted that they apply university knowledge in their professional activities, and 83% believe that their current job corresponds to the education received[12].
Fifth, to develop a national digital platform for personalized learning similar to the British CENTURY Tech for teaching mathematics, English, and natural sciences from the 5th grade, as well as tools for lesson planning, which will allow reducing the workload on teachers and ensuring flexible adaptation of learning materials to the individual needs of students.
CENTURY Tech — British educational platform that integrates artificial intelligence with pedagogy and neuroscience for personalized learning: it tracks students' achievements and shortcomings, automatically forms assignments, or provides tools for teachers to assign them. According to research, its use increases the level of understanding of educational material by approximately 30%, and also reduces the administrative burden on teachers by an average of 6 hours per week, allowing them to focus on teaching and motivating pupils.
It is also assumed that it is worth studying the issue of the phased implementation of VR/AR technologies and virtual laboratory platforms similar to Labster for conducting school experiments in physics, chemistry, and biology. This is especially relevant considering that at the meeting in 2020, President Sh. Mirziyoyev noted that only 10% of teaching time is allocated for practical classes in natural science subjects in Uzbekistan's schools, while in developed countries it is between 30% and 50%.
The introduction of VR/AR technologies in Uzbekistan is relevant against the backdrop of a significant shortage of educational and laboratory equipment in schools, where 683 physics, 897 chemistry, and 901 biology classrooms are not fully equipped with the necessary equipment, and another 7,807 physics, 7,776 chemistry, and 7,770 biology classrooms have outdated equipment[13].
At the same time, the use of VR/AR technologies is an economically advantageous solution, as a one-time investment in digital educational tools allows for a significant reduction in the costs of acquiring, maintaining, and updating expensive laboratory equipment, as well as minimizing the costs of its repair and replacement, under conditions of limited budget and resources.
Labster — 3D learning software in the USA, offering interactive virtual laboratories in STEM disciplines that immerse students in a realistic scientific environment and contribute to a deeper understanding of the material. According to a 2023 study, the introduction of Labster into the biology course increased the proportion of students with A and B grades from 71% to 83% and increased interest in further studying STEM areas using the platform at the initial stages of training fivefold.
In addition, the transition to virtual laboratories, for example, in the chemistry course, allowed for a 12% reduction in costs by reducing downtime and increasing the number of training sessions[14].
[8] https://gdpr.eu/article-42-data-protection-certification/
[9] https://www.privacyengine.io/gdpr-statistics-worldwide-2024/#download-gdpr-global-statistics-for-2024
[10] https://mdec.my/ms/mydigitalmaker#mydigitalmaker_intro
[11] https://www.malaysianwireless.com/2025/02/gobind-malaysia-strategy-ai-cybersecurity/
[12] https://www.helsinki.fi/en/news/university/university-helsinki-graduates-report-record-high-satisfaction-their-degrees-and-low-unemployment-rate#:~:text=The%20proportion%20of%20employed%20in,unemployed%20at%20all%20since%20graduation.