Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oʻzbekistondagi doimiy vakili
Barchaga maʼlum, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2015-yilning sentyabrida Barqaror rivojlanish boʻyicha oʻtkazilgan sammitida qabul qilingan 70-son rezolyutsiyasiga muvofiq, shuningdek, 2030-yilgacha boʻlgan davrda BMT Global kun tartibining Barqaror rivojlanish maqsadlarini izchil amalga oshirish boʻyicha tizimli ishlarni tashkil etish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi “2030-yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” qaror qabul qildi.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Barqaror rivojlanishning Beshinchi maqsadini amalga oshirish doirasida “Gender tenglikni taʼminlash hamda barcha xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish”ga oid toʻqqizta vazifani ishlab chiqdi.
Beshinchi maqsadning vazifalariga (Gender tenglik) muvofiq, 2030-yilga kelib barcha xotin-qizlarga nisbatan kamsitishlarning har qanday shakliga barham berish, siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotda qarorlar qabul qilishning barcha darajalarida ayollarning toʻliq va samarali ishtirokini va yetakchilik qilish uchun teng imkoniyatlarni taʼminlash zarur. Bundan tashqari, ushbu maqsad davlatning turli darajalarida Davlat dasturlarini qabul qilish jarayonida gender tenglik tamoyillarini joriy qilishni oʻz ichiga oladi.
Soʻnggi yillarda gender tenglikni taʼminlash, ayollarning ijtimoiy va siyosiy hayotdagi rolini oshirish boʻyicha ishlar bir necha yoʻnalishlarda olib borilmoqda:
• ayollar huquqlari toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarini takomillashtirish;
• ayollarni himoya qilishning institutsional asoslarini takomillashtirish;
• aholining gender tenglik va ayollar huquqlari toʻgʻrisida xabardorligini oshirish;
• huquqni qoʻllash amaliyotida ularga rioya etilishini taʼminlash uchun masʼul mansabdor shaxslarni tegishli huquqiy meʼyorlar asosida oʻqitish.
Oʻzbekistonda bir qator qonun hujjatlari, jumladan, Prezidentning xotin-qizlar huquqlarini taʼminlash, xususan, gender tengligi va ayollarni zoʻravonlik va zulmdan himoya qilish, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish maqomini kuchaytirish toʻgʻrisidagi farmon va qarorlari qabul qilingan.
Gender tengligini joriy qilish nuqtayi nazaridan taʼlimdagi ijobiy siljishlarni alohida taʼkidlash kerak. Yaʼni, 2017-yildan boshlab aksariyat oliy oʻquv yurtlarida turli mutaxassisliklar boʻyicha sirtqi boʻlimlar faoliyati tiklandi. Taʼlimning ushbu shakli yosh ayollarga bolalarni parvarish qilish va boshqa oilaviy majburiyatlarni bajarishga xalal qilmasdan oliy maʼlumot olish imkoniyatini beradi.
Fursatdan foydalanib, Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil iyun oyida Oliy Majlis Senatidagi nutqidan iqtibos keltirishni oʻrinli deb bilaman:
“Meni kishilarimizning ongida paydo boʻlgan stereotip koʻp oʻylantiradi. Odatda biz ayolni avvalambor ona, oila qoʻrgʻonining qoʻriqchisi sifatida hurmat qilamiz. Bu, shubhasiz, toʻgʻri. Ammo bugun har bir ayol oddiy kuzatuvchi emas, balki mamlakatda amalga oshirilayotgan demokratik oʻzgarishlarning faol va tashabbuskor ishtirokchisi ham boʻlishi kerak”.
Shu kuni Prezidentning taklifiga binoan, mamlakat tarixida ilk bor Senat raisligiga ayol kishi – Tanzila Norboyeva saylandi. Maʼlumki, Norboyeva xonim Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, Oʻzbekiston Xotin-qizlar qoʻmitasi raisi boʻlib ishlagan.
Mazkur sohadagi qonunchilik choralariga toʻxtaladigan boʻlsak, Oʻzbekistonda xotin-qizlar huquqlarini taʼminlash va himoya qilishning huquqiy asoslarini yanada takomillashtirish maqsadida 2019-yil sentyabr oyida “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari toʻgʻrisida”gi hamda “Xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilish toʻgʻrisida”gi Qonunlar qabul qilindi. BMTning deyarli barcha agentliklari, jumladan BMT Taraqqiyot Dasturi, BMT Aholishunoslik jamgʻarmasi (YUNFPA), BMT Bolalar jamgʻarmasi (YUNISEF), BMT Inson huquqlari boʻyicha Oliy komissari boshqarmasi, BMTning Narkotik moddalar va jinoyat boshqarmasi, Xalqaro migratsiya tashkiloti ushbu ikki qonun boʻyicha oʻz izoh va takliflarini berishdi.
Gender tenglik boʻyicha institutsional choralarga kelsak, ayni paytda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Senati tarkibida ayollar huquqlarini taʼminlash va kamsitishning har qanday shakliga barham berish boʻyicha milliy qonunchilikda xalqaro standartlarni uygʻunlashtirish bilan shugʻullanuvchi yangi Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qoʻmitasi tashkil qilingan. Bundan tashqari, mehnatga oid huquqlarning kafolatlari va qoʻllab-quvvatlashni yanada kuchaytirish, uydagi zoʻravonlik qurbonlariga yordam berish maqsadida Zoʻrlik ishlatishdan jabr koʻrgan shaxslarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish hamda oʻz joniga qasd qilishning oldini olish respublika markazi va Xotin-qizlar tadbirkorligi markazi, Hukumat huzuridagi “Oila” ilmiy-amaliy tadqiqot markazi kabi yangi tuzilmalar tashkil topdi.
Mazkur yangi tashkil etilgan barcha institutsional mexanizmlar Oʻzbekiston Xotin-qizlar qoʻmitasi bilan birgalikda BMT Konvensiyasiga muvofiq ayollar huquqlari, gender tengligi va xotin-qizlarga nisbatan kamsitishlarga barham berishning yagona yaxlit mexanizmiga aylanishi masalaning muhim tomonidir.
Taʼkidlash joiz, qabul qilingan normativ-meʼyoriy hujjatlar va amaliy chora-tadbirlar Oʻzbekistonning gender siyosati sohasidagi muhim qadamidir va u qonunchilik hamda amaliyotning xalqaro meʼyor va standartlariga toʻliq mos keladi, shu bilan birga, ularning bir qismi BMTning inson huquqlari boʻyicha idoralari tavsiyalariga asoslangan.
Ayniqsa, “Xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilish toʻgʻrisida”gi Qonunning qabul qilinishi muhim ahamiyat kasb etdi. Ushbu Qonun koʻp yillik muhokamalardan soʻng qabul qilindi. Qonun oiladagi zoʻravonlik qurbonlariga yordam berish, ularga boshpanalar ajratish, ishonch telefonlari va nafaqat jismoniy zoʻravonlik, balki psixologik yoki iqtisodiy jinoyatlar boʻyicha majburiy javobgarlikka tortish orqali ayollarni himoya qilish uchun asosdir. Bunday choralar, xususan, BMTning inson huquqlari boʻyicha idoralari tomonidan uzoq vaqt davomida tavsiya qilib kelingan.
Gender siyosatining monitoringi va samaradorligini baholash sohasida www.gender.stat.uz saytida qoʻshimcha 54 ta gender koʻrsatkichlarini kiritish orqali muhim oʻzgarishlar roʻy berdi.
Shu bilan birga, ushbu yoʻnalishda davomiy izchil ishlarni amalga oshirish talab etiladi. Bu yerda nafaqat qabul qilingan koʻrsatmalar, balki ularning xalqaro majburiyat va standartlarga muvofiqligi, joylarda oʻz vaqtida va aniq bajarilishi ham muhim axamiyatga ega.
Shu maʼnoda, siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotda qarorlar qabul qilishning barcha darajalarida ayollarning toʻliq va samarali ishtirok etishini taʼminlash boʻyicha ishlarni izchil davom ettirish zarur.
Binobarin, “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari toʻgʻrisida”gi va “Xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilish toʻgʻrisida”gi Qonunlarning bajarilishini taʼminlash uchun “Yoʻl xaritalari”ni qabul qilish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, Gender tengligi boʻyicha milliy strategiyani qabul qilish rejasi ham mavjud. BMT agentliklari gender tenglik va kamsitmaslik masalalarida, shu jumladan maxsus hujjatlarni rejalashtirish, ishlab chiqish va amalga oshirish, yangi kodekslarning maxsus qoidalarini – jinoiy, protsessual va ijro etuvchi bosqichlarni ishlab chiqishda bundan keyin ham koʻmak berishga tayyor.
Shuningdek, qabul qilinayotgan u yoki bu darajadagi hujjatlarning ayollar va erkaklar uchun bir meʼyorda boʻlishiga erishish uchun qonunchilikning gender ekspertizasini oʻtkazish majburiyligini taʼminlash muhimdir.
Oʻz navbatida, biznes inkubatorlari bilan bir qatorda, ayollarni taʼlim va fan sohasida ragʻbatlantirish, shuningdek, STEM (Fan, texnologiya, muhandislik, matematika) laboratoriyalar yaratish orqali ularni tabiiy va texnik fanlar sohasiga jalb qilish choralarini koʻrish zarur. Bu, oʻz navbatida, ayollarning bandligini, zamonaviy mehnat bozorida raqobatbardoshligini oshirishga yordam beradi.
Qabul qilinayotgan chora-tadbirlar mamlakatning barcha hududlari va xotin-qizlarning barcha toifalarini qamrab olishi kerak. Xususan, 2030-yilgacha boʻlgan davrda BMT Global kun tartibining Barqaror rivojlanish maqsadlarini izchil amalga oshirish kun tartibidagi tamoyillarni, ayniqsa, “hech kimni ortda qoldirmaslik” tamoyilini hisobga olgan holda, har xil kamsitish shakllariga moyil boʻlgan xotin-qizlarning holatiga alohida eʼtibor qaratish dolzarb masaladir. Bu yerda mamlakatning chekka hududlaridagi qishloqlardagi xotin-qizlarga, etnik ozchilik guruhlari, nogironlar, OIV/OITSga chalingan ayollar, ozodlikdan mahrum qilish va cheklash joylaridagi xotin-qizlarga (shu jumladan qamoqxonalar, pansionatlar, qariyalar uylari va ruhiy kasalliklar shifoxonalari), inson huquqlari himoyachilari, fuqaroligi boʻlmagan shaxslar va qochqinlarga asosiy eʼtibor qaratiladi.
Ayni paytda BMTning Oʻzbekistondagi agentliklari oʻrtasidagi hamkorlik doirasida gender masalalari boʻyicha maxsus guruh faoliyati yoʻlga qoʻyilgan boʻlib, uning tarkibiga BMTning deyarli barcha agentliklari vakillari kiritilgan. Masalan, yuqorida qayd etilgan Qonunlarga berilgan tavsiyalar hali loyiha paytida guruh ishining bir qismi edi. Ushbu guruh faoliyati misolida BMT agentliklari boshqa qonun hujjatlarini ishlab chiqishda yordam berishga doim tayyor.
Bundan tashqari, konferensiya, videorolik, Oʻzbekiston Xotin-qizlar qoʻmitasi qoshidagi yuridik klinika, ijtimoiy tarmoqlar kabi turli formatlarda ayollar muammolari toʻgʻrisida xabardorlikni oshirish boʻyicha koʻplab tadbirlar kun tartibidan joy olgan. Bu borada “Taraqqiyot strategiyasi markazi va boshqa nodavlat tashkilotlar bilan ham faol hamkorlikda ish olib borilmoqda.
Oʻz navbatida, Oʻzbekistondagi BMTning jamoasi ayni paytda barcha milliy hamkorlar va boshqa manfaatdor tomonlarning keng maslahatlashuvlari bilan ishlab chiqilayotgan “2021-2025-yillarga moʻljallangan Barqaror rivojlanish hamkorlik dasturi” doirasida gender tenglikni taʼminlash uchun mamlakatga har tomonlama yordam berishda davom etadi.

УЗБЕКИСТАН ДЕЛАЕТ ВАЖНЫЕ ШАГИ НА ПУТИ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ГЕНДЕРНОГО РАВЕНСТВА
Всем известно, что в соответствии с Резолюцией №70, принятой на саммите по Устойчивому развитию Генеральной Ассамблеи  Организации Объединённых Наций в сентябре месяце 2015 года, а также в целях организации системной работы по последовательной реализации Целей устойчивого развития Глобальной повестки дня ООН на период до 2030 года, Кабинет Министров Республики Узбекистан принял постановление «О мерах по реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года».
Наряду с этим, в рамках реализации Пятой цели Устойчивого развития, Узбекистан разработал девять задач, направленных на «Обеспечение гендерного равенства и расширение прав и возможностей всех женщин и девочек».
В соответствии с задачами Пятой цели (о гендерном равенстве), к 2030 году необходимо повсеместно ликвидировать все формы дискриминации в отношении всех женщин и девочек, обеспечить всестороннее и эффективное участие женщин и равные для них возможности для лидерства на всех уровнях принятия решений в политической, экономической и общественной жизни. Кроме того, упомянутая цель предусматривает наиболее полное внедрение принципов гендерного равенства в процесс принятия государственных программ на разных уровнях управления.
В последнее время, работы по обеспечению гендерного равенства и повышению роли женщин в общественно-политической жизни страны проводятся в нескольких направлениях:
● совершенствование законодательных актов по правам женщин;
● совершенствование институциональных основ защиты женщин;
● повышение степени осведомлённости общества о гендерном равенстве и правах женщин;
● обучение ответственных лиц на основе соответствующих правовых норм для обеспечения исполнения их в практике применения права.
В данной сфере Узбекистаном принят ряд законодательных актов, в том числе приняты указы и постановления Президента Республики Узбекистан об обеспечении прав женщин, в частности, о гендерном равенстве и защите женщин от притеснения и насилия, об укреплении статуса женского предпринимательства.
С точки зрения внедрения гендерного равенства, необходимо особо отметить позитивные сдвиги в образовании. В частности, с 2017 года в большинстве высших учебных заведений действуют заочные отделения по различным специальностям. Такая форма обучения даёт молодым женщинам возможность для ухода за детьми и выполнения других семейных обязательств.
Воспользовавшись удобным случаем, я считаю уместным привести цитату из выступления Президента Шавката Мирзиёева на двадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса 21 июня 2019 года:
«Меня волнует стереотип, укоренившийся в сознании наших людей. Обычно мы почитаем женщину, прежде всего как мать, хранительницу семейного очага. Это, безусловно, правда. Однако, сегодня каждая женщина должна быть не пассивным наблюдателем, а активным и инициативным участником демократических преобразований, осуществляющихся в стране».
В этот день по предложению Президента, впервые в истории страны, новым председателем Сената избрана женщина – Танзила Нарбаева. Как известно, госпожа Нарбаева занимала должность заместителя Премьер-министра Республики Узбекистана, работала председателем Комитета женщин Узбекистана.
Говоря о законодательных мерах в указанной области, в целях дальнейшего совершенствования правовых основ обеспечения и защиты прав женщин в сентябре 2019 года в Узбекистане приняты Законы «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия». Почти все агентства ООН, в том числе Программа развития ООН, Фонд народонаселения ООН (ЮНФПА), Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ), Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, Управление ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН), Международная организация по миграции, высказали свои комментарии и предложения по этим двум законам.
Что касается институциональных мер по гендерному равенству, то в структуре Сената Олий Мажлиса был создан новый Комитет по вопросам женщин и гендерного равенства, который занимается имплементацией в национальное законодательство международных норм по обеспечению прав женщин и искоренению всех форм дискриминации. Кроме того, в целях дальнейшего усиления гарантий трудовых прав и поддержки, оказания помощи жертвам бытового насилия созданы такие новые структуры, как Республиканский центр реабилитации и адаптации лиц, пострадавших от насилия, и предупреждения суицидов; Центр женского предпринимательства и Научно-практический исследовательский центр «Оила» при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Важной стороной вопроса является то, что все вновь созданные институциональные механизмы, совместно с Комитетом женщин Узбекистана, в соответствии с Конвенцией ООН, превратились в цельный и единый механизм обеспечения прав женщин, гендерного равенства и ликвидации дискриминации в отношении женщин.
Принятые нормативно-правовые документы и практические меры являются важным шагом в гендерной политике Узбекистана, которая полностью соответствует международным нормам и стандартам законотворчества и практики применения законов. Вместе с тем, часть этих документов и мер основывается на предложениях учреждений ООН по правам человека.
Принятие Закона  «О защите женщин от притеснения и насилия» приобретает особенно важное значение. Данный закон был принят после многолетнего обсуждения. В настоящее время закон является основой для защиты женщин путем оказания помощи жертвам семейного насилия, предоставления им убежища, привлечения к обязательной ответственности не только за физическое насилие, но и за психологические или экономические преступления, а также посредством телефонов доверия для жертв от притеснения и насилия. Такие меры предлагались соответствующими учреждениями по правам человека ООН в течение длительного времени.
В области мониторинга и оценки эффективности гендерной политики, благодаря введению 54 дополнительных гендерных показателей на сайте www.gender.stat.uz произошли важные изменения.
Наряду с этим, в данном направлении необходимо принять долгосрочные последовательные меры. Здесь имеют важное значение не только принятые показатели, но и их соответствие международным обязательствам и стандартам, их своевременное и точное исполнение на местах.
В этом отношении, необходимо последовательно продолжать работу по обеспечению полного и эффективного участия женщин на всех уровнях принятия решений в политической, экономической и общественной жизни.
Поэтому, для обеспечения претворения в жизнь  Законов «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия» в стране планируется принять «Дорожную карту». Кроме того, имеется также план о принятии Национальной стратегии по гендерному равенству. Агентства ООН готовы и впредь оказывать помощь в вопросах гендерного равенства и дискриминации, в частности, в ходе планирования, разработки и реализации специальных документов, при разработке специальных положений – уголовных, процессуальных и исполнительских ступеней новых кодексов.
С целью достижения единства принимаемых документов того или иного уровня для женщин и мужчин важно обеспечить обязательность проведения гендерной экспертизы законотворческой деятельности.
В свою очередь, наряду с бизнес-инкубаторами, необходимо принять меры по стимулированию женщин в области образования и науки, а также по привлечению их в область естественных и технических наук путем создания STEM (наука, технология, инженерия, математика) лабораторий. Это, в свою очередь, поможет повысить занятость женщин и их конкурентоспособность на современном рынке труда.
Принимаемые меры должны охватить все регионы страны и все категории женщин. В частности, актуальной задачей является учет принципов последовательного претворения в жизнь Целей устойчивого развития Глобальной повестки дня ООН на период до 2030 года, в особенности принципа «никого не оставлять без внимания», и проявление особого внимания состоянию женщин, склонных к различным формам дискриминации. Сюда относятся женщины, живущие в кишлаках удалённых районов страны, группы этнических меньшинств, инвалиды, женщины с ВИЧ/СПИДом, женщины, находящиеся в местах лишения и ограничения свободы (в том числе, в тюрьмах, пансионатах, домах для престарелых и больницах для душевнобольных), защитницы прав человека, лица без гражданства и беженцы.
Тем временем, в рамках сотрудничества между агентствами ООН в Узбекистане налажена деятельность специальной группы по гендерным вопросам. В её состав входят представители почти всех агентств ООН. К примеру, подача рекомендаций в отношении вышеуказанных Законов была частью работы этой группы ещё во время проекта. На примере деятельности данной группы агентства ООН всегда готовы оказать помощь в разработке других законодательных документов.
Кроме того, повестка дня включает множество мер по повышению осведомлённости о проблемах женщин посредством различных форматов общения - конференций, видеороликов, юридических клиник при Комитете женщин Узбекистана, социальных сетей. В этой области также ведутся работы в активном сотрудничестве с Центром «Стратегия развития» и другими негосударственными организациями.
В свою очередь, команда ООН в Узбекистане, в рамках «Программы сотрудничества в области Устойчивого развития на 2021-2025 годы», которая в настоящее время разрабатывается при широком вовлечении всех национальных партнёров и других заинтересованных сторон, продолжает оказывать стране всестороннюю помощь в деле обеспечения гендерного равенства.