OʻZBEKISTONNING INVESTITSION SALOHIYATI: CHAQIRIQLAR VA OʻSISH ISTIQBOLLARI
Investitsiyalarni jalb qilish barqaror iqtisodiy oʻsish, iqtisodiyotni tarkibiy oʻzgartirish va tadbirkorlikni rivojlantirishning asosiy omillaridan biridir. “Oʻzbekiston-2030” strategiyasini amalga oshirish doirasida nafaqat investitsiyalar hajmini, balki ularning sifatini oshirish, shuningdek, xususiy sektorning unumdorligini, bandlik va aholi daromadlari oʻsishiga qoʻshadigan hissasini kuchaytirish alohida ahamiyat kasb etadi.
2017-yildan buyon Oʻzbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish, biznes muhitini yaxshilash va investitsiya faoliyatini faollashtirishga qaratilgan keng koʻlamli iqtisodiy islohotlar dasturi amalga oshirilmoqda. Koʻrilgan chora-tadbirlar makroiqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashga, ham ichki, ham xorijiy investitsiyalarni jalb etish uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratishga imkon berdi.
Amalga oshirilgan islohotlar natijasida yalpi ichki mahsulot hajmi 2017-yildagi 72,2 milliard AQSH dollaridan 2024-yilda 121,4 milliard AQSH dollariga yetkazilib, oʻrtacha yillik oʻsish surʼati 6-7 foiz darajasida taʼminlandi. Aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot 2 228 AQSH dollaridan 3 265 AQSH dollarigacha oʻsdi, inflyatsiya darajasi 14,4 foizdan 9,8 foizgacha pasaydi, Davlat byudjeti daromadlari 49,7 trln soʻmdan 274,4 trln soʻmgacha, asosiy kapitalga investitsiyalar hajmi esa 72,2 trln soʻmdan 493,7 trln soʻmgacha oshdi.
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining (IHTT) “Roadmap for Sustainable Investment Policy Reforms in Uzbekistan” (“Oʻzbekistonda barqaror investitsiya siyosatini isloh qilish boʻyicha yoʻl xaritasi”) nomli navbatdagi hisobotida taʼkidlanishicha, hozirgi bosqichda investitsiyalar sifati va ularning samaradorligi, shuningdek, iqtisodiyotning investitsiya oqimlarini tadbirkorlik va xususiy sektorni barqaror rivojlantirishga transformatsiya qilish qobiliyati masalasi muhim ahamiyat kasb etmoqda. Shu nuqtayi nazardan, IHTT hisoboti joriy investitsion vaziyatni baholash, tizimli cheklovlarni aniqlash va Oʻzbekistonda investitsiya muhitini yanada yaxshilash boʻyicha siyosatning ustuvor yoʻnalishlarini shakllantirishga qaratilgan.
1. Investitsiyalar dinamikasi tahlili
IHTT hisobotida qayd etilishicha, 2017-yilda keng koʻlamli islohotlar boshlanganidan soʻng Oʻzbekistonda investitsiya muhiti sharoitlari sezilarli darajada yaxshilandi, jumladan, valyuta rejimi liberallashtirildi va huquqiy baza yangilandi. Ushbu chora-tadbirlar investorlarning qiziqishini oshirishga va iqtisodiy rivojlanish uchun yanada qulay muhit yaratishga yordam berdi.
Hajmi 2017-yildagi 3,3 milliard AQSH dollaridan 2024-yilda 35 milliard AQSH dollarigacha oshgan toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar (TXI) dinamikasi tahlili iqtisodiy oʻsishni qoʻllab-quvvatlash va iqtisodiyotda xususiy sektor ishtirokini kengaytirishda TXIning roli ortib borayotganini tasdiqlaydi. Toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarning barqaror oʻsishiga qaramay, ularning tarkibi yuqori darajada konsentratsiyalashgan boʻlib qolmoqda, investitsiyalarning katta qismi birlamchi tarmoqlarda toʻplangan boʻlib, bu energetika va resurs talab qiladigan tarmoqlarga xosdir.
IHTTning taʼkidlashicha, Oʻzbekistondagi xorijiy kompaniyalar, odatda, mahalliy firmalarga nisbatan yuqori mehnat unumdorligi va ish haqi darajasi bilan ajralib turadi. Shu bilan birga, texnologiyalar, boshqaruv amaliyotlari va kasbiy koʻnikmalarni milliy iqtisodiyotga tarqatishning taʼsiri cheklanganligicha qolmoqda. Tadbirkorlik sektori, ayniqsa, kichik va oʻrta korxonalar qoʻshilgan qiymat zanjirlariga hali ham zaif integratsiyalashgan va investitsiya jarayonlariga yetarli darajada jalb qilinmagan.
2. Investitsion faollikni cheklovchi omillar
Ochiqroq va investitsiyaga yoʻnaltirilgan iqtisodiyotni shakllantirishda erishilgan yutuqlarga qaramay, IHTT hisobotida taʼkidlanishicha, hozirgi bosqichda Oʻzbekistonda investitsiya muhitini yanada yaxshilash bir qator tizimli omillar bilan cheklanmoqda. Ushbu muammolar asosan institutsional va tarkibiy xususiyatga ega boʻlib, iqtisodiyotning investitsiya oqimlarini tadbirkorlik, unumdorlik va aholi daromadlarining barqaror oʻsishiga aylantirish qobiliyatini cheklaydi.
2.1. Tartibga solishning tarqoqligi va oldindan baholash imkoniyatlarining cheklanganligi
IHTTning taʼkidlashicha, islohotlarning jadal surʼatlari ortiqcha norma ijodkorligiga, qonunchilikning tez-tez oʻzgarishiga va qonunosti hujjatlarga tayanish amaliyotining kengayishiga olib keldi. Bu tartibga solish muhitida noaniqlikni yuzaga keltiradi, investorlar va tadbirkorlar, ayniqsa kichik va oʻrta korxonalar hamda xorijiy kompaniyalar uchun tranzaksiya xarajatlari ortishiga sabab boʻladi.
Idoralar oʻrtasidagi muvofiqlikning yetarli emasligi va davlat organlarining bir-biriga mos kelmaydigan vakolatlari investitsiya siyosatini amalga oshirishni qiyinlashtiradi va uning samaradorligini pasaytiradi.
2.2. Cheklangan raqobat va iqtisodiyotda davlat rolining ustuvorligi
Iqtisodiyotning bir qator muhim tarmoqlarida davlat korxonalarining ustunligini IHTT muhim muammo deb ataydi. Moliya, yer va investitsiyaviy ragʻbatlardan foydalanishda imtiyozlarning mavjudligi raqobat muhitini buzadi va xususiy sektorning investitsiyaviy faollikni kengaytirishga boʻlgan ragʻbatini pasaytiradi. Noteng raqobat sharoitlari saqlanib qolgan sharoitda, tadbirkorlik va xususiy investitsiyalar salohiyati toʻliq ishga solinmay qolmoqda.
2.3. Toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar sifati va diversifikatsiyasining cheklanganligi
Oʻzbekistonda toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hajmi sezilarli darajada oshgan boʻlsa-da, IHTT ularning kapital talab qiladigan tarmoqlarda, birinchi navbatda, energetikada yuqori konsentratsiyasini qayd etadi. Investitsiyalarning iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, eksportni rivojlantirish va umumiy ishlab chiqarish omillarini oshirishga qoʻshadigan hissasi cheklanganligicha qolmoqda.
Texnologiyalar va boshqaruv amaliyotlarining milliy kompaniyalarga tarqalishi taʼsiri kichik va oʻrta biznes korxonalarining qoʻshilgan qiymat zanjirlariga zaif integratsiyasi va ularning kompetensiyalari yetarli darajada emasligi bilan cheklanmoqda.
2.4. Investitsiyaviy ragʻbatlarning barqaror rivojlanish ustuvorliklari bilan muvofiqlashtirilmaganligi
IHTTning baholashicha, Oʻzbekistonda investitsion va soliq ragʻbatlantirish tizimi yuqori diskretsionlik, daromad imtiyozlarining ustunligi va yetarlicha shaffof emasligi bilan ajralib turadi. Ragʻbatlar samaradorligini muntazam baholamaslik ularning tadbirkorlikni rivojlantirishga, shuningdek, iqtisodiyotni yashil va raqamli oʻzgartirish maqsadlariga erishishga qoʻshadigan hissasini cheklaydi.
3. Investitsion jozibadorlikni kuchaytirish chora-tadbirlari
Aniqlangan muammolarni hisobga olgan holda, IHTT investitsiyalar sifatini oshirish va ularning tadbirkorlik va xususiy sektorni rivojlantirishga qoʻshadigan hissasini kuchaytirish imkonini beradigan bir qator ustuvor siyosat yoʻnalishlarini shakllantirmoqda.
3.1. Tartibga solish va institutsional muvofiqlik sifatini oshirish
IHTT asosiy eʼtiborni qabul qilinayotgan meʼyoriy hujjatlar sonidan ularni amalga oshirish sifati va tartibga solish barqarorligiga qaratishni tavsiya etadi.
IHTT maʼlumotlariga koʻra, asosiy chora-tadbirlar quyidagilardan iborat:
• investitsiya qonunchiligining barqarorligini taʼminlash;
• investitsiyalarning asosiy masalalari boʻyicha ikkilamchi tartibga solishdan foydalanishni cheklash;
• tartibga solish taʼsirini baholash amaliyotini kuchaytirish;
• idoralararo muvofiqlashtirish va institutsional barqarorlikni mustahkamlash.
3.2. Teng raqobat sharoitlarini shakllantirish va davlat sektorini isloh qilish
Xususiy investitsiyalar salohiyatini ochib berish uchun quyidagilar zarurligi taʼkidlanadi:
• strategik ahamiyatga ega boʻlmagan davlat korxonalarini xususiylashtirishni jadallashtirish;
• davlat korxonalari uchun imtiyozlarni bekor qilish;
• monopoliyaga qarshi organning mustaqilligi va vakolatlarini mustahkamlash;
• davlat sektorida korporativ boshqaruvning shaffofligi va sifatini oshirish.
3.3. “Sifatli” investitsiyalarni jalb qilish strategiyasiga oʻtish
IHTT toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hajmidan iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va eksportni rivojlantirishga yoʻnaltirilgan yuqori qoʻshilgan qiymatli investitsiyalarni jalb qilish strategiyasiga oʻtishni tavsiya qiladi.
Shu nuqtayi nazardan, quyidagilar ustuvor vazifalar hisoblanadi:
• investorlarni qoʻllab-quvvatlash mexanizmlarini rivojlantirish (aftercare);
• kichik va oʻrta biznes subyektlarining qoʻshilgan qiymat zanjiriga integratsiyasini qoʻllab-quvvatlash;
• investitsiya siyosatini koʻnikmalar va mehnat bozorini rivojlantirish vazifalari bilan bogʻlash.
3.4. Investitsiyaviy ragʻbatlantirishni isloh qilish va barqaror rivojlanish maqsadlariga muvofiqlashtirish
Davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash samaradorligini oshirish maqsadida IHTT quyidagilarni tavsiya etadi:
• daromad soligʻi boʻyicha imtiyozlardan texnologiya, innovatsiya va inson kapitaliga yoʻnaltirilgan investitsion xarajatlarni ragʻbatlantirishga bosqichma-bosqich oʻtish;
• ragʻbatlantirish tizimining shaffofligini oshirish va soliq xarajatlarini muntazam baholashni joriy etish;
• investitsiya siyosatini “yashil” va raqamli rivojlanish kun tartibi bilan muvofiqlashtirish.
IHTT xulosalariga koʻra, Oʻzbekistonning investitsiya muhiti sezilarli oʻsish istiqbollariga ega. Biroq, ularni amalga oshirish ekstensiv investitsion oʻsishdan raqobat, tadbirkorlikni rivojlantirish va samarali institutlarga asoslangan sifatli investitsion modelga izchil oʻtishni talab qiladi.

Head of the Department of the
Attracting investments is one of the key factors for sustainable economic growth, structural transformation of the economy, and development of entrepreneurship. Within the framework of the implementation of the “Uzbekistan-2030” Strategy, not only increasing the volume of investments but also improving their quality, as well as strengthening the contribution of private sector to growth of productivity, employment, and incomes of the population, becomes especially important.
Since 2017, Uzbekistan has been implementing a large-scale program of economic reforms aimed at liberalizing the economy, improving the business environment, and intensifying investment activity. The measures taken contributed to strengthening macroeconomic stability and creating more favourable conditions for attracting both domestic and foreign investments.
As a result of the reforms carried out, the volume of gross domestic product increased from $72.2 billion in 2017 to $121.4 billion in 2024, ensuring an average annual growth rate of 6-7 percent. GDP per capita increased from 2,228 to 3,265 US dollars, the inflation rate decreased from 14.4 to 9.8 percent, State budget revenues increased from 49.7 to 274.4 trillion soums, and the volume of investments in fixed capital increased from 72.2 to 493.7 trillion soums.
The latest report of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) “Roadmap for Sustainable Investment Policy Reforms in Uzbekistan” emphasizes that at the current stage, the issue of investment quality and its effectiveness, as well as the economy’s ability to transform investment flows into sustainable development of entrepreneurship and the private sector, is becoming crucial. In this context, the OECD report is aimed at assessing the current investment situation, identifying systemic limitations, and formulating policy priorities for further improving Uzbekistan’s investment climate.
The OECD report notes that after the start of large-scale reforms in 2017, investment climate conditions in Uzbekistan were significantly improved, including the liberalization of the currency regime and the renewal of the legal base. These measures contributed to the growth of investor interest and the formation of a more favourable environment for economic development.
Analysis of the dynamics of foreign direct investments (FDI), the volume of which increased from $3.3 billion in 2017 to $35 billion in 2024, confirms the growing role of FDI in maintaining economic growth and expanding the private sector participation in the economy. Despite the steady growth of FDI, their structure remains highly concentrated, with a significant portion of investments focused in primary sectors, which is characteristic of energy and resource-intensive industries.
The OECD notes that foreign companies in Uzbekistan are generally characterized by higher labour productivity and salary levels compared to local firms. At the same time, the effects of applying technologies, management practices, and professional skills to the national economy remain limited. The entrepreneurial sector, especially small and medium-sized enterprises (SMEs), is still weakly integrated into value chains and is not sufficiently involved in investment processes.
Despite the progress made in forming a more open and investment-oriented economy, the OECD report emphasizes that at the current stage, the further improvement of Uzbekistan’s investment climate is being hindered by a number of systemic factors. These challenges are primarily institutional and structural in nature and limit the economy’s ability to transform investment flows into sustainable growth in entrepreneurship, productivity, and household incomes.
2.1. Limited predictability and fragmentation of regulation
The OECD indicates that the rapid pace of reforms has led to excessive law-making, frequent changes in legislation, and the active use of by-laws. This creates regulatory uncertainty and increases transaction costs for investors and entrepreneurs, especially small and medium-sized enterprises and foreign companies.
Insufficient coordination between agencies and intersecting mandates of government bodies hinder the implementation of investment policy and reduce its effectiveness.
2.2. Limited competition and the persisting major role of the state
The OECD calls the dominance of state-owned enterprises in a number of key sectors of the economy a significant challenge. The availability of preferences in access to financing, land, and investment incentives distorts the competitive environment and reduces private sector incentives to expand investment activity. While unequal competition conditions persist, the potential of entrepreneurship and private investment remains underutilized.
2.3. Limited quality and diversification of foreign direct investment
Although the volume of FDI in Uzbekistan has increased significantly, the OECD notes its high concentration in capital-intensive sectors, primarily in energy. The contribution of investments to diversifying the economy, developing exports, and increasing overall factor productivity remains limited.
The effects of technology and management practices spreading to national companies are hampered by weak integration of SMEs into the value chains and insufficient level of their competencies.
2.4. Inconsistency of investment incentives with sustainable development priorities
According to the OECD, the system of investment and tax incentives in Uzbekistan is characterised by a high degree of discretionality, a predominance of tax reliefs and insufficient transparency. The lack of regular evaluation of the effectiveness of incentives limits their contribution to the development of entrepreneurship and the achievement of the goals of green and digital transformation of the economy.
Taking into account the challenges identified, the OECD formulates a number of priority policy areas, the implementation of which will improve the quality of investment and strengthen their contribution to the development of entrepreneurship and the private sector.
3.1. Improving the quality of regulation and institutional coherence
The OECD recommends shifting the emphasis from the number of adopted normative acts to the quality of their implementation and the stability of regulation.
According to the OECD, key measures include:
3.2. Formation of equal conditions for competition and public sector reform
To unlock the potential of private investments, it is emphasized the need in:
3.3. Transition to a strategy for attracting “quality” investments
The OECD recommends shifting from focusing on the volume of FDI to a strategy for attracting high-value-added investments focused on economic diversification and export development.
In this context, the priorities are:
3.4. Reform of investment incentives and alignment with sustainable development goals
In order to increase the effectiveness of state support, the OECD recommends to:
According to the OECD’s conclusions, Uzbekistan’s investment climate has significant growth prospects. However, realising these prospects requires a consistent transition from extensive investment growth to a qualitative investment model based on competition, entrepreneurship development and effective institutions.